Andrea Kovářová: Důvěřujeme lidem a dáváme jim prostor

Společnost Asseco Solutions oslavila již 30 let na českém a slovenském trhu. Její úspěch je pevně spjatý se skvělými lidmi, které tvoří její tým. O tom, co je důležité pro spokojenost zaměstnanců, jejich nízkou fluktuaci a další rozvoj? Na to jsme se zeptali HR ředitelky Andrey Kovářové.

Andreo, jaký je tedy váš recept na spokojenost zaměstnanců?

Spokojenost je u nás určitě dána tím, že nám na lidech záleží a staráme se o ně. I pokud jde o vybavení, zaměstnanecké benefity, příjemné a neformální kanceláře, což je našem oboru už dnes spíše standardem. To, co u nás ale lidé oceňují především, je kultura. Nikdo vám tady nestojí za zády, neříká, co přesně a kdy máte dělat. V Asseco Solutions se lidem důvěřuje. Každý má možnost podílet se do určité míry na rozhodování, fungovat samostatně, nikdo není svazován příliš nepružnými procesy. S tím samozřejmě souvisí i flexibilita pracovní doby. Požadujeme výsledky, ale dáváme k jejich dosažení i adekvátní prostor. Typické korporátní nešvary u nás nenajdete.

Spokojenost je základ, ale jde nám také o to, aby to lidi v práci bavilo, aby cítili motivaci. To je, myslím, ten hlavní klíč k tomu, aby u nás dlouho a rádi zůstávali. Hodně se s nimi bavíme o tom, co je zajímá, co by se chtěli naučit, vyzkoušet si. A snažíme se jim vyjít vstříc, posouvat je dál. Díky tomu jim práce nezevšední, neupadnou do rutiny a stále před sebou vidí nějakou cestu, nějaké příležitosti. Chceme být na špičce v tom, co děláme. Proto našim zaměstnancům nabízíme široké možnosti vzdělávání. To rozhodně není oblast, na které bychom šetřili.

A jak je to v Asseco Solutions s fluktuací zaměstnanců?

Určitě to není o tom, že bychom prosazovali filozofii celoživotního zaměstnání. Myslím, že je v pořádku, že si chce člověk během života vyzkoušet nejen různé role, ale i různá prostředí. Nicméně, když se podíváme na skladbu našich lidí, tak čtvrtina z nich je u nás více než osm let. Velkou radost nám dělá i to, že mnozí z těch, kteří od nás vyrazí za zkušeností či příležitostí jinam, se po čase vracejí s tím, že v Asseco Solutions je to zkrátka bavilo víc.

Jaké jsou typické role, které u vás zaměstnanci zastávají, a čím jsou specifické?

Těchto rolí je u nás opravdu široká paleta a v podstatě neustále otevíráme i role nové. Stále nicméně platí, že klíčové role u nás jsou obchodní pozice, konzultanti a programátoři. Ty jsou naprosto nezbytné při hledání a tvorbě řešení pro klienta. Určitě je zde řada podobností s tím, co dělají lidé v jiných firmách zabývajících se softwarovými řešeními pro koncové uživatele. Nicméně, když se o tom bavíme se zaměstnanci, opakovaně uvádějí několik pro ně důležitých věcí.

U obchodníka je určitě velkou výhodou vyladěný produkt a silná značka, která za ním stojí. Má se o co opřít a může využít reference mnoha z našich klientů. Prodává náš vlastní software a ví, že umíme vytvořit i řešení na míru. Zároveň každý zákazník má u nás jednu kontaktní osobu, takže klienta velmi dobře známe a často zde vznikají vztahy až na osobní úrovni.

Podobné je to i v případě konzultanta, který má vždy možnosti, jak uspokojit klientovy potřeby a nabídnout mu řešení, které mu pomáhá být jedničkou v jeho businessu a neustále se rozvíjet. Má za sebou právě programátory, kteří tato řešení produktu umí vytvořit. A navíc mohou čerpat z našich opravdu dlouholetých zkušeností. A nespornou výhodou je, že spravují a rozvíjejí software, který je náš, o kterém přesně víme, jak byl postaven. Tvoříme tedy společně tým, který umí poradit, vymyslet a dodat řešení, pod které se rád podepíše.

Kdo se u vás najde, jaké lidi vlastně hledáte?

Vedle zmíněných pozic bychom neměli zapomenout ani na ostatní pozice. Projektoví a produktoví manažeři, marketéři či personalisté jsou pro nás neméně důležití. Určitě bych měla zdůraznit, že i u těch klíčových pozic nehledáme jen hotové lidi s bohatou praxí.

Na pozici obchodníka nebo juniorního konzultanta se může úspěšně uplatnit i člověk z jiného oboru, třeba ten, kdo rozumí ekonomickým procesům ve firmách. Myslím, že IT je v tomto směru trochu mytizované odvětví, pod kterým si laik představí pouze vyloženě programátory. Tak to určitě není. Kolem těchto specialistů je celá řada lidí, kteří komunikují s klienty, řídí projekty, plánují práci, poskytují konzultace. Ti všichni se mohou v IT najít a uspět. My říkáme, že profíkem, tedy skvělým konzultantem, obchodníkem nebo třeba programátorem, se člověk nenarodí, že se jím u nás stává.

Oblast firemních informačních systémů se neustále mění a vyvíjí. Jak se připravujete na budoucnost v Asseco Solutions?

Na podzim 2019 jsme například vytvořili nový inovační a vizionářský tým, který se věnuje vývoji budoucích a nadčasových produktů, abychom šli s dobou a patřili mezi společnosti, které budou v této oblasti udávat trend. Naše produkty se snažíme stavět na nových technologiích, abychom zákazníkům dali co nejjednodušší cestou možnost zvolit efektivní řešení. To budeme schopni zajistit díky naší široké partnerské síti, takže si zákazník bude moci vybírat produkty na míru. Také nám dává smysl koncentrovat know-how v oblastech, kde chceme růst a budujeme takzvaná kompetenční centra s konkrétním zaměřením jako například v letošním roce otevřené Business Inteligence centrum.

Pokud vás láká kariéra v IT firmě a chcete dodávat klientům produkty a řešení usnadňující jim práci, být v týmu pohodových lidí a něco se naučit, mohla by být Asseco Solutions pro vás ta pravá příležitost. Určitě si o nás a o našich produktech přečtěte něco více třeba na webových stránkách www.assecosolutions.com/cz/ nebo se podívejte rovnou na otevřené pozice na www.assecosolutions.jobs.cz.