Automatizace expedice dokáže ušetřit firmám stovky tisíc korun na nákladech

O Balíkobotu jsme na našem blogu již psali. Dokonce jsme v HELIOS Podcastu vyzpovídali jeho ředitele Martina Šauera. Dnes se na přínos Balíkobotu pro podnikání podíváme analyticky. V roce 2021 Balíkobot pomohl odeslat 30 milionů balíků a palet pro více než 3000 klientů.

Balíkobot je software, který umí zautomatizovat celý proces expedice zásilek. To je služba, kterou ocení nejen e-shopy, ale i mnohé výrobní firmy. Benefitem automatizace je průměrná úspora 750 tisíc Kč za rok na personálních kapacitách, výrazné zrychlení expedice, dodržení logistických SLA vůči odběratelům a eliminace chyb.

Software je napojen na 27 lokálních i mezinárodních dopravců. K nejvyužívanějším dopravcům, které využívají klienti HELIOS přes konektor Balíkobot, patří Česká pošta, DPD, Zásilkovna, PPL a peloton uzavírá společnost GLS. Specialitou je monitoring pohybu zásilek a s tím spojené zasílání automatických e-mailů s informacemi o pohybu zásilky, např. s poděkováním za nákup.

Dovedností Balíkobotu aktuálně využívá více než 200 klientů systémů HELIOS. „Za rok 2021 odeslali klienti HELIOS skrze Balíkobot data k více než 3,3 mil. zásilek, což je meziroční nárůst o 35 % oproti roku 2020 a dokonce o 122 % oproti roku 2019. Ročně projdou službou Balíkobot data o bezmála 30 milionech zásilkách,“ říká generální ředitel Balíkobotu Martin Šauer. Automatizace expedice má tak přímý dopad na zrychlení expedice a zvýšení počtu odeslaných zásilek. „Aby práce s balíky byla opravdu jednoduchá, je možné vše ovládat jak z HELIOSu, tak ze čtečky čárových kódů v aplikaci pro mobilní sklad,“ říká Iva Mottlová, Key Account Manager integračních řešení HELIOS z Asseco Solutions.

Počet zásilek přes konektor v systémech HELIOS
2017

204 383

2018

819 000

2019 1 500 000
2020

2 468 302

2021

3 331 572

Podle interního průzkumu Balíkobot ušetří jeho klienti v průměru 750 tisíc korun ročně, a to díky nižším personálním nárokům na lidské kapacity, přepisování a validaci dat, vratky a chyby. Druhým nejčastěji zmiňovaným benefitem je zrychlení expedice, „Na rychlosti dodání zboží závisí loajalita zákazníka, to jsou bezesporu pádné argumenty, proč přistoupit k automatizaci expedice,“ dodává Iva Mottlová.¨

Aktuální situace na trhu, rostoucí ceny energií a pohonných hmot a tlak na rychlost stále více motivují firmy k automatizaci expedičních procesů a rozšíření možností logistických služeb. Díky Balíkobotu takové změny probíhají rychle a bez potřeby vytěžování vlastních IT kapacit. Každá chyba totiž představuje problém a potenciální finanční ztrátu.

Pokud chcete využívat služby Balíkobot v ERP systému HELIOS, kontaktujte svého obchodního garanta.