Digitální inventarizace jako nástroj pro veřejnosprávní organizace 

Místo čteček čárových kódů mobil, místo zdlouhavé a nudné práce rychlá a jednoduchá práce. To vše městům a obcím při povinné inventarizaci nabízí aplikace HELIOS MIM od Asseco Solutions.

V soukromém i pracovním životě hraje klíčovou roli digitalizace, elektronizace, robotizace, ať se nám to líbí, nebo ne. A stále častěji vstupuje i do světa veřejnosprávních organizací – eGovermentu. Úředníci už běžně používají elektronické knihy, elektronické faktury, elektronická podání, mají digitalizované podpisy a smlouvy.

A již nějaký čas lze používat i digitální inventarizaci, kterou jako mobilní aplikaci HELIOS MIM vyvinula společnost Asseco Solutions. Funguje na systému Android i iOS, a je tedy ke stažení na Google Play či v AppStoru.

Díky HELIOS MIM se z nezáživné činnosti, jakou je inventura fyzického majetku, stává jednoduchá a rychlá činnost. Samotná inventarizace majetku pak probíhá v agendě MAJ v návazném informačním systému HELIOS Fenix, s nímž si aplikace data synchronizuje.

Inventuru lze navíc provádět i v režimu offline bez nutnosti okamžitého internetového připojení, což lze využít v lokacích bez pokrytí. Online režim je vyžadován pouze při prvotním načtení evidence majetku a při finálním požadavku na zpracování provedené inventury. 

Uživatelé mají v aplikaci přehledné zobrazení seznamu založených inventur, mají k dispozici seznam karet majetku v dané lokaci a ten si případně mohou filtrovat i podle jednotlivých lokací. Velmi užitečný je též přehled místností a kontrola nalezeného majetku nebo barevné rozlišení již inventarizovaného majetku. HELIOS MIM umí pracovat i s hromadným vyrovnáváním inventurních rozdílů, případně lze ke každému majetku zaznamenávat poznámky, které se pak propíší do evidence.

Uživatelsky lze také využít zvukové efekty včetně čtení textu nasnímaného čárového kódu, který se při označení fyzického majetku používá. Nástroj však podporuje i další formáty, jako jsou QR kódy, případně dokáže zpracovat i RFID kódy. 

Aplikace navíc může obcím ušetřit i náklady na dosud běžně používané čtečky čárových kódů, které používá většina obcí a měst. Nejčastěji jde o čtečky Zebra, ale i s údaji z nich dosud získaných umí HELIOS MIM „spolupracovat“.

S HELIOS MIM tak mohou úředníci snadno, jednoduše a přehledně provést i tak nudnou a fádní, nicméně nutnou činnost, jakou je inventura fyzického majetku.