HELIOS Podcast: Firmy považují cloud za samozřejmost, říká Vladimír Kvaš z Geetoo

Zakladatel společnosti Geetoo Vladimír Kvaš vysvětluje, že pro úspěch firem je zásadní přejít na plnou digitalizaci a zásady průmyslu 4.0.

Česká technologická společnost Geetoo se specializuje na infrastrukturu se zaměřením na cloudové technologie. Na trhu je už dvacet let a roční obrat se blíží k miliardě korun, vysvětlil jeden ze zakladatelů firmy Vladimír Kvaš.

A jak vůbec cloudová struktura funguje? Dříve firmy měly vlastní servery pro ukládání firemních dat a provozování aplikací.Cloudová struktura funguje stejně, akorát serverů je propojeno hodně velké množství. Je to srovnatelné, jako bychom měli serverovny, jakými disponuje Škoda Auto nebo ČEZ. A my je jednotlivým firmám pronajímáme, aby si je nemusely kupovat, na bázi měsíčně placené služby,“  vysvětlil Kvaš.

Plusem je, že cloudové služby jsou lépe a bezpečněji ochráněny proti útokům hackerů, jsou zálohovány, chlazeny. Celkově je cloudové řešení pro jednotlivé společnosti podstatně výhodnější.

Zákazníci berou cloudová řešení jako fakt
Jak se vnímání cloudů změnilo? Před deseti lety se vysvětlovalo, kde to je a jak to funguje. „Dnes berou zákazníci cloud jako fakt. Neptají se, kde to je, jak je to zabezpečeno, jestli tam je dieselagregát. Už to vnímají podobně, jako když z kohoutku teče voda,“ vysvětlil změnu v přístupu firem Kvaš.

Bude jednou vše v cloudu? Ano i ne. Cloud je chápán jako služba pro provoz byznysu. „Myslím, že jednou zanikne slovo IT a nahradí je cloud,“ míní. Vždy bude část řešení uložena v cloudu a část bude přímo u zákazníka jako takzvaný edge cloud, aby docházelo k rychlé odezvě softwaru. „Tomuto řešení se pak říká hybridní cloud,“ doplnil Kvaš.

Firma Geetoo už několik let spolupracuje se společností Asseco Solutions a společně nabízejí zákazníkům službu ERPORT, cloudové řešení podnikových informačních systémů HELIOS.

Multicloudové řešení. Je to riziko?
Samozřejmostí současné doby je, že jednotlivé aplikace fungují v různých cloudových úložištích a jedná se tak o multicloudové řešení. Rizikem je různé zabezpečení firemních dat, za která jsou jednotlivé firmy zodpovědné. „Je potřeba na tyto věci myslet a nebrat je na lehkou váhu,“ dodal.

A jak vidí budoucnost cloudových technologií v oblasti informačních technologií? „I menší české výrobní firmy přecházejí na cloudové technologie a chápou je, aby se mohly naplno věnovat své primární činnosti, výrobě,“ popsal vývoj v oblasti digitalizace a přechodu na průmysl 4.0.

Za posledních deset let Geetoo expandovala po celé EU. „Dnes zákazníkům stačí ujištění, že data neopustí území Evropské unie. Lokální entity v jednotlivých zemích vlastně nepotřebujeme,“ řekl k expanzi firmy Kvaš.

A jak by poradil někomu, kdo chce začít podnikat v IT sektoru? „Podnikat v dnešní době je velmi těžké. Zejména IT je velmi konkurenční, rychle se vyvíjí, mění se legislativa. Je potřeba mít obrovský kapitálový vstup. Mohou být úspěšné startupy s novými technologiemi. Takových uspěje jen málo. My jsme museli dvacet let na rozvoji firmy tvrdě pracovat,“ řekl k podnikání.

Nicméně i doma má vše prošpikováno technologiemi a v cloudu. „Sžil jsem se s tím, dnes mám veškerá data v cloudu. Už se nebojím toho, že bych o data přišel. Mám je zálohovaná a funguji pořád dál,“ zdůraznil.

Aktuální díl HELIOS Podcastu si můžete pustit přímo zde na našich stránkách, přes Apple podcastsSpotify či Google podcasts. Přejeme vám příjemný poslech.