Jak vypadá digitalizace výroby a skladu

Moderní podnikové informační systémy dokážou automatizovat výrobu i sklad ve výrobních firmách.

Digitalizace průmyslu postupuje rychlým tempem a je nedílnou součástí koncepce průmyslu 4.0, aby mohl uspět v náročné globální konkurenci. Větším podnikům být o krok napřed vůči konkurenci umožňuje HELIOS Nephrite, vlajkový software produktové řady ERP systémů HELIOS, od Asseco Solutions.

Systém Nephrite je přizpůsoben na míru českým a slovenským firmám, vznikal na základě zpětné vazby několika stovek velkých zákazníků. Sjednocená firemní databáze přináší zvýšení efektivity a zásadní úsporu nákladů.

Nově HELIOS Nephrite poskytuje zákazníkům i vestavěné nástroje v podobě business intelligence a inteligentní automatizované nástroje s prvky strojového učení. Tím se eliminuje chybovost způsobená lidským faktorem a zvyšuje efektivita při plánování.

Automatizace výroby

V případě nástroje Výroba se jedná kromě technické přípravy také o vypočítání a sledování výrobních nákladů, evidenci výrobních kroků a plánování materiálových i kapacitních požadavků na produkci. Modul dokáže reagovat za změny ve vyráběném sortimentu a umí průběžně upravovat množství produkce. Podporuje také obchodní procesy, poskytuje informace o dodacích lhůtách a cenách, monitoruje rozpracovanost a náklady výrobků zadaných do výroby.

Velkým benefitem je pro plánovače výroby online sběr dat o stavu hotových kusů a rozpracované výrobě s využitím modulu MES REVA od společnosti Gatema. Sběr dat o stavu výroby probíhá také prostřednictvím čárových kódů nebo dotykového displeje tabletu či jiných zařízení a poskytuje detailní přehled o rozpracovanosti.

Detailní řízení skladové logistiky

HELIOS Nephrite umí spolupracovat také s řešením Gatema WMS, které je určeno k provádění skladových operací a řízení skladů v online režimu. Vytváří a kontroluje skladové doklady, umí provádět inventury, zajišťuje expedici zboží nebo vychystávání materiálů. Kontrola položek je zajištěna snímáním čárových nebo 2D kódů.

Dalším řešením, které spolupracuje s ERP systémy HELIOS, je nástroj Kardex od firmy Gatema. Jedná se o automatizovaný skladový systém, který vylepší skladovou logistiku, automatizuje proces vychystávání zboží a šetří skladovou plochu.

Systém řídí, kam a kdy se daná kmenová karta skladu naskladňuje a odkud a kdy se vyskladňuje. Zajišťuje optimalizaci při naskladňování a vyskladňování zboží, celý průběh skladových procesů se zrychlí. Pokud je sklad vybaven zobrazovacím zařízením, je možné instrukce pro naskladnění/vyskladnění zobrazit graficky v rámci lokace ve skladu včetně dané police.

Nástroj přispívá k rychlejší práci skladníků a minimalizuje jejich chyby. Plně automatizovaný sklad už není výsadou velkých společností v sektorech automotive a e-commerce a zvyšuje konkurenceschopnost i dalších hráčů na trhu.