Jiří Hub: Koronavirovou nejistotu překonáme, nedostatek odborníků je a bude větší problém

Českou ekonomiku podle výkonného ředitele Asseco Solutions Jiřího Huba čeká stíhací závod v oblasti digitalizace a průmyslu 4.0. To vše za akutního nedostatku IT profesionálů. 

O ty je v souvislosti s pandemií a s přesunem práce do online prostředí enormní zájem nejen mezi technologickými společnostmi. Co zní jako dobrá zpráva pro IT specialisty, je horší zpráva pro českou ekonomiku. 

Nedostatek lidí se může projevit pomalejší digitalizací ekonomiky a dalším zaostáváním za Německem. To je výkladní skříní průmyslu 4.0 a digitálního pracovního trhu. Velkou výzvu v této ekonomické transformaci představuje umělá inteligence a strojové učení. Zatímco první zmíněný termín je v rané fázi vývoje, strojové učení se stále více dostává do praxe. 

Firmám zásadně pomáhá s automatizací. Jednoduše řečeno, v rutinních procesech razantním způsobem eliminuje chyby způsobené lidským faktorem. Stroj přesně spočítá, které části procesů lze zautomatizovat, a nastaví a hlídá příslušné parametry. Od toho okamžiku může vše běžet a být průběžně přizpůsobováno zcela automatizovaně.

To je jen stručný výtah toho, co zaznělo v sérii rozhovorů s Jiřím Hubem. Pokud máte zájem, můžete si všechny texty přečíst na následujících serverech: Peak.cz, Info.cz a  Forbes.cz