Manažerská předsevzetí aneb jak vzít změny do vlastních rukou

Leden bývá časem novoročních předsevzetí. Mnozí chtějí hubnout, jiní zase sportovat, někdo třeba přestat kouřit. Co ale vzít si nějaká manažerská předsevzetí? Je třeba něco, co můžete chtít ve své firmě změnit, co by šlo během jednoho roku zrealizovat?

Jak na změny

Manažerská předsevzetí mohou být malá i velká. Ta malá se mohou týkat třeba změn v osobním manažerském přístupu, sladění osobního a pracovního života, či v motivaci podřízených. Ta velká se však dotýkají už i firmy jako takové, vyžadují mnohem více času a úsilí a zahrnují i další lidi ve firmě. Proto je u těch velkých předsevzetí vycházet z dlouhodobé firemní strategie. Jejich dodržení však může jednou pro vždy posunout firmu kupředu, a spolu s tím často i vaši kariéru. Některá velká rozhodnutí se však mohou hodit kdykoliv.

Nasadit manažerské účetnictví

První věc, co se vždycky hodí, pokud ve firmě už máte řekněme nad 50 zaměstnanců a více oddělení a/nebo větší spektrum produktů, je manažerské účetnictví. Jeho nasazení si obvykle vyžádá dílčí změny v práci některých zaměstnanců a více změn na straně podnikového informačního systému. Pokud chcete vědět, jak poznat ten správný čas na jeho nasazení a co vám přinese, podívejte se na tento článek.

Nasadit kapacitní plánování výroby

U výrobních podniků, zejména pokud nefungují čistě v režimu sériové výroby, se zase vyplatí zamyslet se nad kapacitním plánováním. To může firmě otevřít zcela nové možnosti, a to hned v několika ohledech. Třeba pomoci s navýšením tržeb bez růstu fixních nákladů, umořením fixních nákladů prodejem přebytečných kapacit, nebo třeba zkrácením průběžnou dobu výroby. Díky tomu si budete moci třeba i sáhnout na zakázky, které jste dosud kvůli čekacím dobám  nemohly obsloužit. Důvodů, proč nasadit kapacitní plánování je opravdu mnoho.

Optimalizovat řízení skladu

Firmy, které disponují nějakým vlastním skladem, se zase mohou zaměřit na optimalizaci skladového hospodářství. „Zásoby jsou největším nepřítelem každého podniku,“ zní jeden z ekonomických bonmotů. Je tomu tak proto, že je v nich zbytečně vázán firemní kapitál, který by jinak mohl sloužit třeba ke snížení úvěrového zatížení, nebo k tomu, aby firma investovala volné prostředky do svého rozvoje. HELIOS OrangeHELIOS Green nabízejí celou řadu možností, jak vám pomoci zatočit se zásobami. A k dispozici jsou dokonce i specializovaná řešení pro kompletní logistiku nebo např. pro skladové hospodářství velkoobchodu.

Začít využívat firemní data pro řízení firmy

Některá předsevzetí mohou být ale ještě mnohem dosažitelnější. Třeba jako když se rozhodnete zapojit business intelligence do řízení firmy. Business intelligence nástroje mají uživatelé nových systémů HELIOS OrangeHELIOS Green k dispozici téměř automaticky, a to pro všechny uživatele. Než ale začnete tyto nástroje používat pro každodenní řízení, ujistěte se o čistotě svých firemních dat.

Zlepšit a zjednodušit finanční řízení

A když už jsme u těch všeobecně využitelných relativně drobných změn – nezapomínejte na finanční řízení. Ať už jde o relativně drobné inovace typu pouzávěrkových operací nebo řízení celních podání, které však usnadní spoustě lidem život, nebo třeba o větší systémové změny, které vám pomohou s kompletní daňovou a účetní agendou, IFRS a GAAP i finančními audity.

Přinést mobilitu do firmy

Mobilita je fenoménem současné doby. Webové stránky musí být mobilní, e-shopy musí být připraveny pro mobily a ano, i firmu chtějí mnozí ovládat a řídit z mobilu. Na rozdíl od webu však u podnikového informačního systému není mobilita vždy podmínkou nutnou. Existuje celá řada scénářů, kdy má smysl řešit mobilitu. My každopádně máme pro HELIOS Orange, respektive HELIOS Green nástroje HELIOS Zoom, respektive HELIOS Mobile, které vám umožní řídit svou firmu z dovolené. Stejně tak nabídnou vašim zaměstnancům možnost pracovat s daty ze systému přímo u vašich zákazníků a dodavatelů.