Nicolas Eich, generální ředitel společnosti Edenred ČR: Firmy riskují, když zanedbávají procesy a stavějí úspěch jen na úzké skupině lidí

Francouz s českým pasem, který prošel řadou úspěšných firem, se na české byznysové prostředí dokáže dívat s jistým nadhledem a zdravým odstupem. Do Česka přišel v roce 2007, ředitelem Edenredu se stal až v roce 2019. Jeho hlavní misí byla digitalizace, což je „buzzword“ české veřejné i soukromé sféry. 

Česká soukromá sféra podle Nicolase Eicha stále žehrá na to, že řada firem staví svůj úspěch na jednotlivcích nebo na malém úspěšném obchodním týmu. Zároveň se čeští byznysmeni brání zavádění interních procesů, protože je považují za příliš korporátní. To podle něj firmám komplikuje růst. 

Sám se v posledním roce musel vyrovnat s několika manažerskými výzvami. Především musel zvládnout digitalizaci stravenkového byznysu. Stejně jako tisíce jiných firem musel také převést lidi na home office. Koronavirová pandemie navíc těžce zasáhla právě restaurační byznys. A Češi doposavad chodí do restaurací mnohem méně než před pandemií, což je dáno zdražováním restaurací kvůli zvyšujícím se nákladům. 

Nicolas přišel do České republiky v roce 2007. Klíčovou roli v jeho stěhování hrála jeho manželka. S tou se sice potkal v zahraničí, nicméně zakotvili v Česku. Z kulturního hlediska jej i po čtrnácti letech fascinuje, jak Češi řeší původ bez ohledu na pas a občanství. Zbavit se puncu „expata“ pro něj bylo nejtěžší. Tuto zkušenost umocnil fakt, že v české pobočce francouzského Edenredu střídal českého manažera.  

Pokud vás zajímá celý rozhovor, poslechněte si tento díl HELIOS Podcastu, jehož hostem byl právě Nicolas Eich. Tématem byly vedle byznysových věcí i osobní zážitky. Poslou­chejte nás na Apple PodcastsSpo­tify Google Podcasts, kde najdete i další zajímavé rozhovory na téma fin-tech, logistika nebo e-commerce.