Obchodní platforma FTMO spoléhá na HELIOS iNuvio

Česká platforma pro obchodníky na finančních trzích FTMO využívá podnikový informační systém HELIOS iNuvio pro zpracování účetnictví ve svých dvaceti firmách.

„HELIOS iNuvio máme něco přes rok, účtovat jsme v něm začali na začátku roku 2022. HELIOS je u nás vytížený v podstatě 24/7, protože do něj tečou data automaticky a nonstop. Cca 35 tisíc faktur přijatých a vydaných měsíčně. Pro nás je největší oříšek zpracovat banky, máme více než deset různých poskytovatelů platebních služeb, většinou zahraničních. Nechybí mezi nimi ani krypto brány,“ vysvětlila Magda Utíkalová, Head of Accounting Team ve FTMO.

Implementace produktu od společnosti Asseco Solutions byla velmi rychlá. „Na konci listopadu 2021 jsme dostali přístupy do ERPORTU, cloudového řešení a od začátku roku 2022 jsme už jeli naostro. Veškeré moduly jsme si nastavili interně, velmi úzce jsme spolupracovali s naším IT oddělením, jelikož bylo třeba zcela přenastavit tok dat z databází do systému HELIOS iNuvio,“ doplnila Utíkalová.

„Jsme schopni uzavírat účetnictví včas s menším počtem lidí. HELIOS iNuvio je velmi variabilní, můžeme si ho upravovat pro naše potřeby. Souvisí s tím samozřejmě i to, že máme tým zkušených lidí, kteří software velmi dobře ovládají."
Magda Utíkalová Head of Accounting Team

Daňové režimy pro DPH

Společnost FTMO mohla těžit ze zkušeností s obecnými importy, napojení přes API nebylo tolik odlišné. Největší výzvou bylo nastavit různé daňové režimy pro DPH.

„Jsme skupinoví plátci DPH, máme registraci k DPH v České republice, ale například i ve Velké Británii a také jsme registrovaní v OSS. Pomocí návodů od Asseca a občasné rady od zákaznické linky se vše podařilo včas a víceméně bez větších problémů nastavit,“ chválí spolupráci s týmem odborníků Asseco Solutions.

Od ledna do března 2022 fungovalo účetnictví firmy v duálním režimu, pro kontrolu zpracovával agendu i externí dodavatel účetních služeb, aby se prověřilo, že vše funguje, jak má. Žádný větší problém nenastal, a proto mohla firma FTMO plně přejít na HELIOS iNuvio.

Jaké jsou největší přínosy přechodu na HELIOS iNuvio? Odpadly časové prodlevy se zpracováním dat i nepřiměřená zátěž lidí, kteří účetní agendu zpracovávali.

Pořád je co zlepšovat

FTMO zatím využívá základní moduly, modul účetnictví, fakturace, obecné importy, modul leasing, evidence DPH, Helios Controlling. „Pořád je co zlepšovat a těšíme se, až bude trochu víc času, že se začneme poohlížet po dalších možnostech, co HELIOS iNuvio nabízí,“ uvedla vedoucí účetního oddělení.

Magda Utíkalová chválí zejména efektivní nastavení funkcionality na skupinové DPH. V pěti lidech dokážou vést účetnictví pro dvacítku firem, část z nich má přitom obrat v řádu miliard korun. „Zaměstnanci mají HELIOS iNuvio rádi, poskytuje jim vše, co potřebují,“ pochvaluje si moderní ERP produkt od Asseco Solutions.

Pozitivně hodnotí i využívání služby ERPORT, cloudového řešení provozu ERP systému HELIOS iNuvio: „ERPORT používáme od začátku. A nemáme si na co stěžovat, je o nás skvěle postaráno. K výpadkům prakticky nedochází, a pokud ano, bylo vše rychle vyřešeno. Vyhovuje nám i rychlost připojení.“

Mnoho plánů do budoucna

A jaké jsou ve FTMO plány do budoucna v kontextu rozvoje využívání HELIOS iNuvio? „Plánů do budoucna je spoustu a uvidíme, co nám zítřek přinese. Momentálně začínáme spolupracovat s datovými analytiky na nastavení on-line reportů z dat, která potečou přímo z HELIOSU. Ušetříme tím spousty práce, protože už nebude třeba zpracovávat reporty přes Excel. Těšíme se na to, až budou první interaktivní grafy hotové a naše práce bude zase o dost snazší,“ přiblížila Magda Utíkalová z FTMO.

Česká platforma FTMO vznikla v roce 2015 a poskytuje obchodní účty talentovaným traderům. Po celém světě poskytuje účty navázané na vývoj na reálných trzích – s hodnotou do výše až osm milionů korun.

Od spuštění si platformu v placených i neplacených režimech vyzkoušelo přes 570 600 tisíc lidí z více než 180 zemí světa a za osmiletou historii získala společnost čtyřikrát ocenění Deloitte. Za poslední dva roky je nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě. V roce 2022 vyhrála v soutěži Technology Fast 50.