Platební automaty: Více než jen náhrada pokladen s obsluhou

Vzestupem digitalizace ve veřejné správě jdou obce již nějaký čas novým směrem. Jako občané jsme si zvykli, že místo složenek nám chodí upozornění na blížící se splatnost nejrůznějších poplatků do našich e-mailových schránek. Takové upozornění velmi často obsahuje QR kód, který umožní bleskovou úhradu z bankovního účtu. Jsou k dispozici jednoduché aplikace, kde můžeme přes zmiňovaný QR kód zaplatit rovnou. Platby kartou bereme jako samozřejmost už dávno.

Jako občané chceme využívat služby obce ideálně nepřetržitě, tedy v režimu 24/7. Někdy je to možné pouze vzdáleně, například přes Portál občana. Jinak se někdy prostě musíme vypravit na úřad osobně, a právě tehdy se může stát, že mají přestávku nebo je neúřední den, přestože my chceme pouze "jen" zaplatit poplatky.

Zde se uplatní platební automaty jako klíčový prvek modernizace finančních procesů. Společnost Kadlec-elektronika nyní nabízí platební automaty, které nejen výrazně zjednodušují platby, ale nově umožňují také integraci do ekonomických systémů obecních úřadů, jako jsou HELIOS Fenix nebo HELIOS Pantheon.

Přínosy pro občana, přínosy pro obce

Pro občany je přínos platbomatů jednoznačný – mohou zaplatit kdykoliv, pokud je přístroj umístěný tak, aby byl dostupný bez omezení. A stejně jako v supermarketech, kde jsou na vzestupu samoobslužné pokladny, i v tomto případě je výhodou, že není třeba stát ve frontě u pokladny. Zejména v období splatnosti místních poplatků, může být úhrada poplatku na delší dobu. Přitom najít správný předpis na displeji platbomatu a uhradit jej, zvládne každý.

Automat neposkytuje pouze standardní platby přes bankovní/kreditní karty VISA/EC/MC, ale také podporuje čtení QR kódů. To znamená, že občané mohou využívat moderních platebních metod, což zvyšuje komfort a výběr možností platebních transakcí.


"Platební automaty nejen usnadňují život občanům, ale také poskytují obcím mnoho výhod. Úspora personálních nákladů, rychlá návratnost investice a sjednocení platebních míst jsou jen některé z hlavních přínosů. Automaty navíc ochraňují personál před nehygienickou manipulací s hotovostí a přispívají k ekologii díky možnosti recyklace bankovek."
Lucie Římalová, Business Analytik

Integrace s ekonomickým systémem úřadu

Jedním z klíčových prvků nového řešení je možnost napojení na ekonomické systémy úřadů. Tato integrace umožňuje automatizovanou evidenci plateb, což vede ke snížení chybovosti a vytvoření efektivnějšího ekonomického systému pro úředníky.

Rozšířené možnosti využití a Certifikace ECB

Využití platebních automatů nekončí u plateb a integrace do ekonomických systémů. Mohou sloužit též jako nosič digitální reklamy, navigační systém, informační tabule nebo úřední deska, což zvyšuje jejich univerzalitu. Certifikace Evropské centrální banky zaručuje bezpečnost a kvalitu těchto inovativních zařízení.

Výsledkem je, že platební automaty od Kadlec-elektronika se stávají klíčovým prvkem transformace finančních procesů v obcích, spojujícím efektivitu, inovaci a péči o životní prostředí. Obce, které přijímají tuto moderní technologii, otevírají cestu k prosperitě a modernizaci ve veřejné správě.