Pomocí HELIOSu propojujeme podnikovou informatiku v jeden funkční celek

„Inovace, digitalizace pronikající do všech oblastí podnikání a cloud jsou trendy ERP systémů,“ říká ředitel pro Business Development ve společnosti Asseco Solutions Martin Kršňák. Důležité je podle něj především najít správný koncept využití moderních technologií, aby měly pro zákazníka praktický přínos.

Které faktory jsou pro zákazníka klíčové při výběru informačního systému?

Trend jde jednoznačně směrem ke zjednodušování uživatelských rozhraní, automatizaci průběhu procesů a digitalizaci celého podnikání, což vede k velmi vysoké efektivitě a současně podporuje menší závislost na lidském faktoru. Velká poptávka je také po schopnosti integrace podnikových informačních systémů do celého „ekosystému“ podnikové informatiky, po uživatelské přívětivosti, důležitou roli hraje bezpečnost informačního systému, jeho flexibilita a současně komplexnost.

Jakým směrem se v tomto kontextu rozvíjí váš software HELIOS?

Shrnu to jedním slovem – inovace. Jde o velmi komplexní a současně otevřený systém. Abychom ještě více podpořili automatizaci a digitalizaci procesů, přidáváme do systému HELIOS prvky umělé inteligence a softwarových robotů. Současně dále rozšiřujeme možnosti integrace a postupně tak propojujeme celou podnikovou informatiku v jeden funkční celek. 

Co to vašim zákazníkům přináší?

Pokud chcete mít digitální podnik, musí být zdigitalizovány i všechny, nebo alespoň většina klíčových procesů. ERP se tak musí umět přizpůsobit. Tato cesta v budoucnu umožní našim zákazníkům soustředit se pouze na přínos technologií, nikoli na to, kde a od koho si musí koupit různé systémy a kdo jim zabezpečí potřebnou míru integrace. To je budoucnost podnikových informačních systémů.

Kdy firma pozná, že to bez informačního systému dál nepůjde? 

U každé firmy bude tento okamžik velmi individuální, nicméně jeden společný ukazatel bych uvedl. Ve chvíli, kdy firma nestačí odbavovat zakázky nebo přijde o zákazníka či nastane jiný negativní dopad na její podnikání pouze proto, že to dnes stojí na ruční evidenci kdesi v Excelu. V tu chvíli je na čase přemýšlet o tom, co dělat jinak. Informační systém je logicky namístě.

A co kybernetická bezpečnost? Jak se nejlépe bránit útoku hackerů? Vyplatí se investovat do bezpečné digitální infrastruktury a zabezpečeného cloudu? 

ICT a zejména oblast bezpečnosti se stávají čím dál komplexnější a na technologie a know-how náročnější oblastí. Již dnes platí, že cloud přináší kvalitativně a objektivně vyšší úroveň zabezpečení, než jste schopni zajistit a ochotni zaplatit v mnoha společnostech. Pak samozřejmě dává velký smysl využití těchto technologií a know-how sdíleně, tedy prostřednictvím cloudu. Zákazník tak v důsledku získá v porovnání levnější, dostupnější, výkonnější a kvalitativně lepší řešení otázky bezpečnosti. Současně však platí, že nejužším místem zůstává vždy uživatel. Kromě využití dostupných technologií se proto vyplatí investovat i do znalostí zaměstnanců v otázce kyberbezpečnosti.

Jakým způsobem rozvíjíte cloud u vás v Asseco Solutions? 

V prvé řadě musím říct, že přesun podnikových informačních systémů do cloudu považuji za přirozenou evoluční cestu. Důkazem budiž i velký růst naší služby ERPORT, která umožňuje cloudový provoz nejen systému HELIOS, ale i jiných aplikací. Kromě této služby postupně pracujeme na integraci našich vlastních i partnerských aplikací vyvíjených již nativně pro cloudové prostředí do jednoho funkčního celku. Tento způsob umožní zejména postupný a přirozený přechod k využití všech výhod, které cloudové aplikace nabízejí. Věříme, že podnikový informační systém má být inovativním a inspirativním srdcem každé společnosti. Systémem, který bude vždy o krok napřed. Cloud je v tomto příběhu pouze prostředníkem.