Práce na novinkách produktu HELIOS Nephrite nikdy nekončí

Tvůrci produktové řady HELIOS od společnosti Asseco Solutions neustále pracují na zdokonalování ERP systémů. Týká se to samozřejmě i produktu HELIOS Nephrite. Sofistikovaný podnikový informační systém se stále vyvíjí a reaguje na přání uživatelů.

Podnikový informační systém HELIOS Nephrite od svého uvedení na trh v roce 2020 neustále prochází vývojem a zdokonalováním. V IT sektoru platí více než kdekoliv jinde heslo: Vývoj je život, stagnace smrt. Novinky, které jeho tvůrci představují, jsou vždy ovlivněny přáními jeho uživatelů.

„Velké množství novinek, které mohou uživatelé již nyní v systému HELIOS Nephrite nalézt, se týká oblastí UX a UI,“ vysvětlil Jiří Panec, vedoucí oddělení inovace a rozvoje produktů společnosti Asseco Solutions.

UI je to, co vidíte na první pohled – barvy, ikony pro intuitivní orientaci. UX oproti tomu vidět není, ale je to způsob, jak uživatele systém vede a stará se o to, aby snadno pochopil, co má udělat.

"Změny vycházejí z požadavků našich zákazníků, kterých jsme se na jejich přání a připomínky ptali vloni v létě."

Změny vycházejí z podnětů samotných uživatelů

Právě tyto změny (ale nejen ony) vycházejí z požadavků našich zákazníků, kterých jsme se na jejich přání a připomínky ptali vloni v létě, jak formou dotazníku, tak osobních rozhovorů,“ doplnil Panec.

Řadu z nich se podařilo uskutečnit v hlavním menu – tzv. „ribbonu“, ale i uvnitř systému, kde lze například využít lepší vyhledávání operací právě v „ribbonu“, kdy se k vyhledávanému záznamu zobrazí, kde přesně se operace v systému nachází; indikace (označení), že v rámci přehledu např. seznamu faktur je k některému z řádků (záznamu) vytvořen komentář a které proklikem komentář zobrazí; lepší orientace v oblasti tisků, a to pomocí zvýrazněných a odlišených ikon včetně vytištění oblíbených tiskových sestav na jedno kliknutí; zlepšené označení filtrování pomocí výraznější ikony a signalizace právě prováděného filtrování apod. Další „vychytávkou“ je, že pokud pracujete právě v neaktuálním roce v účetních agendách – systém vás upozorní. Chcete-li zmenšit obrazovku, náš systém vás z hlediska rozlišení pustí i do minusu. Práci s vybraným oknem ovládáte pomocí hlavního menu – vztahuje se pouze k aktivní oblasti nebo zjednodušení nastavení a práce s oblíbenými funkcemi. A v neposlední řadě i pilotní provoz nového přehledu (viz obrázek), který je nyní v testovacím režimu se zcela novými komponenty filtrování, nebo označení „check boxů“ u řádků přehledů.

V hlavní roli umělá inteligence

Trendem napříč různými obory je využívání umělé inteligence a platí to samozřejmě i pro sektor ERP systémů, včetně produktu HELIOS Nephrite. Jedním z konkrétních využití umělé inteligence může být chatbot, jehož provoz se právě testuje. Ten s pomocí umělé inteligence zpracovává textové a hlasové vstupy.

Chatbot dokáže zpracovat textový i hlasový vstup a na základě této informace generovat SQL dotaz, který je následně poslán do naší databáze. Databáze na tento dotaz odpovídá a výsledek je prezentován zpět uživateli formou chatu. Tento proces je plně automatizovaný, což umožňuje rychlé a efektivní vyřízení požadavků od našich zákazníků,“ zdůraznil Jiří Panec.

Nově založené samostatné oddělení v rámci Asseco Solutions má za úkol do všech produktů aplikovat moderní technologie, jako je umělá inteligence (AI) nebo RPA (robotic process automation). Systémy se automaticky přizpůsobují požadavkům uživatele podle toho, co se chystá udělat.

Umělou inteligencí ale výčet novinek v systému HELIOS Nephrite zdaleka nekončí. Mezi další, které zjednodušují uživatelům práci, patří automatické nastavování oblíbených funkcí s tím, že je produkt obecně rozšiřován o prvky AI v podobě predikcí a nalezení anomálií.

Mezi další novinky patří i nové elektronické formuláře žádosti o roční zúčtování daně, potvrzení o zdanitelných příjmech a prohlášení poplatníka. Všechny formuláře slouží k nastavení, respektive vypořádání daňové povinnosti zaměstnanců. Na dalších inovacích a zlepšení systému HELIOS Nephrite tvůrci systémů HELIOS i nadále pracují. Jedním z vyvíjených nástrojů je nové notifikační centrum, které přinese rozšíření možností zákaznického nastavení typu notifikací přímo v systému včetně zvoleného info kanálu.

HELIOS Nephrite byl uveden na trh jako nástupce oblíbeného systému HELIOS Green v roce 2020. Zákazníci HELIOS Green postupně přecházejí na nový ERP, na červen 2024 je totiž naplánováno ukončení podpory starého systému. Více o produktu HELIOS Nephrite se dozvíte na  helios.eu/nephrite.