Řešení HELIOS pomáhá na svět knihám z Albatrosu

Největší nakladatelský dům v Česku Albatros Media už od roku 2010 věří podnikovým informačním systémům HELIOS.

V Albatrosu dlouhodobě důvěřují produktové řadě HELIOS od Asseco Solutions. Nejprve to byl ERP systém HELIOS Green, který už od roku 2010 sloužil jako základ pro technickou přípravu výroby. V loňském roce pak největší nakladatelství v zemi úspěšně migrovalo na nejnovější produkt HELIOS Nephrite.

„Systém HELIOS Nephrite nám umožňuje vyrábět knihy ve velkém množství, a přitom ve vysoké kvalitě. Nejen vlastní výroba knih, ale také jejich distribuce k zákazníkům a další agendy jsou díky HELIOSU vysoce automatizované,“ shrnul hlavní výhody používání řešení HELIOS Nephrite Tomáš Trefný, IT ředitel a CIO Albatros Media.

Digitální rodný list pro každou knihu

V HELIOS Nephrite vzniká takzvaný rodný list každé knihy v datové podobě. „Rodný list provází knihu celým procesem jejího vzniku a pak také jejího napojení na e-shopy. Díky němu jsme schopni následně všechny vydavatelské, výrobní i distribuční činnosti automatizovat,“ zdůraznil hlavní benefit používání HELIOS Nephrite s vysvětlením, že se nejedná jen o tištěné knihy, ale také o e-booky a audioknihy.

Za nejdůležitější moduly z hlediska efektivnějšího fungování společnosti považuje Obchodní sklad, Ekonomiku a Workflow. Nové informační technologie a jejich používání v podnikání vnímá jako hlavní motor efektivity, produktivity a s tím souvisejícího ekonomického růstu celé společnosti.

„Systém HELIOS Nephrite nám umožňuje vyrábět knihy ve velkém množství, a přitom ve vysoké kvalitě. Nejen vlastní výroba knih, ale také jejich distribuce k zákazníkům a další agendy jsou díky HELIOSU vysoce automatizované.“
Tomáš Trefný IT ředitel a CIO Albatros Media

HELIOS Nephrite jako komplexní řešení

Albatros Media dlouhodobě využívá produkty HELIOS především kvůli komplexnosti řešení řízení firmy. Migrace na HELIOS Nephrite proběhla podle Trefného díky několikaměsíční kvalitní přípravě bez komplikací a zabrala pouze několik dní. „Migrace proběhla hladce a bez větších překvapení,“ zdůraznil šéf IT.

Dalším výrazným přínosem používání moderního ERP řešení je finanční úspora. „V návaznosti na pořízení systému HELIOS Nephrite došlo k zefektivnění práce a byla umožněna pružná reakce na změny na trhu. Při našem objemu produkce knih to pochopitelně představuje úsporu nemalého objemu financí,“ uvedl Trefný s tím, že rovněž zaměstnanci nakladatelství hodnotí nový systém velmi pozitivně, zejména jeho uživatelskou přehlednost.


Největší na českém knižním trhu

Společnost Albatros Media nepůsobí pouze na českém knižním trhu, ale také na Slovensku jako Albatros Media Slovakia. S vydáváním knih začala společnost už v roce 1934. Kromě výroby knih se v Albatrosu vyvíjejí také aplikace pro mobilní telefony a tablety nebo se zdokonalují vlastní e-shopy i zákaznický servis. Produkce Albatros Media tvoří téměř 20 % nakladatelského trhu v Česku.