Šéf oddělení inovací Jiří Panec: Naše produkty se automaticky přizpůsobí uživatelům

Nový vedoucí oddělení inovací a rozvoje produktů Jiří Panec v Asseco Solutions hovoří o vizích a trendech vývoje podnikových informačních systémů.

Jaké jsou nejnovější trendy a požadavky na nové produkty Asseco Solutions v segmentu ERP?

Chceme, aby se naše systémy automaticky přizpůsobovaly uživateli podle toho, co se chystá udělat. Přizpůsobení je realizováno na základě telemetrie a umělé inteligence. Přizpůsobí se podle předpokládaných, umělou inteligencí vydedukovaných potřeb. Přizpůsobení spočívá v dynamicky poskládaných formulářích, funkcích a číselnících. Systém rovněž navrhuje způsoby vyřešení konkrétních situací.

Jak funguje umělá inteligence v produktech podnikových informačních systémů?

Iniciátorem rutinní aktivity v systému není uživatel, ale systém. Sám automatizovaně zpracovává rutinní operace. Pouze když neví, tak se uživatele zeptá.

„Uživatel v takovém systému již není ‚dělníkem administrativy‘, ale pracovníkem dispečinku, který dohlíží na to, že vše běží, jak má.“
Jiří Panec Head of Product Management and R&D Asseco Solutions

Trendem je tedy další úspora nákladů ve firmě a zvýšení produktivity zaměstnanců, aby podniky dokázaly lépe čelit budoucím ekonomickým krizím?

Ano. Uživatel v takovém systému již není „dělníkem administrativy“, ale pracovníkem dispečinku, který dohlíží na to, že vše běží, jak má. Uživatel se tak může soustředit na činnosti, které mají skutečnou přidanou hodnotu.

Mění se nějak architektura ERP systémů?

Ano. Jsem přesvědčen o tom, že doba robustních ERP systémů v podobě 1 velkého super systému s mnoha moduly pomalu končí.

Trendem jsou menší specializované aplikace v cloudu, které je možné snadno integrovat.

A tak i naše budoucí řešení nebude z pohledu architektury jeden velký všeobjímající systém, ale ekosystém menších specializovaných aplikací, které jsou chytře a autonomně propojené. Zákazník si definuje své potřeby, tj. popíše svůj byznys a mix chytrých aplikací mu bude sestaven na míru opět s přispěním umělé inteligence. Z pohledu uživatele se vše bude tvářit velice jednoduše a intuitivně, přestože na pozadí je vše obsluhováno robustní funkcionalitou.