Sonnentor: Plejádu systémů nahradil jediný HELIOS Orange

Česko-rakouská firma, jejíž název v překladu z němčiny znamená „slunečná brána“, se v posledních letech opravdu blýská na výsluní českého trhu s čaji a kvalitním kořením. Svůj raketový úspěch staví na výsledcích ekologického zemědělství. V roce 2019 ji ale v dalším růstu začaly brzdit její informační systémy, a tak se rozhodla pro HELIOS Orange. Ten nakonec nasazovala během koronakrize na dálku. Co jí všechno přinesl?

Ekologické čaje z jižní Moravy

Historie společnosti Sonnentor se začala psát už v roce 1988 ve vesničce Sprögnitz v Dolních Rakousech sousedících s jižní Moravou. Firmu tehdy založil třiadvacetiletý Johannes Gutmann, který byl zastáncem ekologického zemědělství a chtěl pomoci sedlákům ve svém kraji. Pouhé čtyři roky nato pak v sousedním regionu na české straně založil spolu s Tomášem Mitáčkem český Sonnentor, firmu dnes už s více než čtvrtmiliardovým obratem.

Také filozofie Sonnentoru v Čejkovicích u Hodonína, který se specializuje na bylinkové čaje, je od samého začátku postavena na základech trvalé udržitelnosti, vysokém podílu ruční práce a také přímé spolupráci s bio pěstiteli a partnery. Společnost čítající 150 spolupracovníků pořádá během roku celou řadu zajímavých akcí pro širokou i odbornou veřejnost a v rámci turistického projektu Bylinkový ráj je možné během zážitkové exkurze nahlédnout přímo do výroby bio čajů.

Dynamický růst firmy se čtyřmi různými systémy už nebyl možný

Před pořízením HELIOSU Orange využíval Sonnentor celkem čtyři oddělené systémy. Jeden na řízení ekonomiky, jeden čistě na mzdové účetnictví, pokladní systém a dále výrobní/skladový systém. Každý od jiného dodavatele. To samozřejmě začalo být časem velmi náročné na obsluhu, koordinaci práce i na údržbu. Firma navíc začala velmi dynamicky růst a situace se posléze stala skutečně neúnosnou.

„Rozhodli jsme se proto sjednotit množství dosavadních systémů do jednoho s požadavkem, aby jednotný systém splňoval moderní požadavky na práci s daty, controlling, reporting, elektronický oběh dokladů a podobně,“ vzpomíná Radim Hrnčiřík, ekonom společnosti Sonnentor, na nelehký rok 2019. Plejáda systémů totiž firmě komplikovala růst, zejména v oblasti přímého prodeje v podobě vlastního e-shopu. Cílem bylo všechny systémy nahradit jediným a zároveň zefektivnit a co nejvíce zautomatizovat klíčové procesy.

HELIOS Orange pokryl všechny procesy

Sonnentor si nakonec zvolil HELIOS Orange, který dokonale pokryje postupně všechny potřebné agendy a nabízí i mnohé navíc. Firma do něj postupně převedla jak účetnictví, včetně všech zákonných hlášení a reportů, mezd a veškeré personalistiky, tak i pokladny. Nadto využila controllingových nástrojů a vestavěného business intelligence.  S velkým pozitivním ohlasem se pak setkal HELIOS Zoom, což je mobilní klient umožňující například schvalování faktur a žádanek o dovolenou přímo z mobilního telefonu či tabletu. Díky tomu dnes schvalování faktur v Sonnentoru probíhá velmi rychle. To ale nebyly všechny novinky.

Konektor na Balíkobot výrazně zefektivnil vychystávání zboží

Obrovským a původně neočekávaným pozitivem nového systému se stal konektor na Balíkobot. Ten doslova neuvěřitelným způsobem zefektivnil vychystávání skladu, a to nejen pro vlastní e-shop, ale i pro expedici zboží obchodním partnerům.

Implementace proběhla v době lockdownu

Pomyslnou třešinkou na dortu byl způsob implementace nového systému. Ta měla být původně dokončena do 31. března 2020, takže do jejího průběhu zasáhla koronavirová krize a následný lockdown. Dokončení implementace a předání celého systému tak nakonec proběhly zcela na dálku.