Sparkys: HELIOS Orange se pro nás stal „živým organismem“

Společnost Sparkys se zabývá nákupem, dovozem a prodejem hraček a dárků. Z jediné pražské prodejny se od roku 1998 rozrostla na síť 35 prodejen se 300 zaměstnanci. Od roku 2007 firma využívá systém HELIOS Orange, aktuálně v edici iNUVIO. Jak vypadalo oněch 14 let růstu s HELIOSEM Orange?

Přechod z účetního systému na ERP byl klíčový

Ještě v roce 2007 používala společnost Sparkys obyčejný účetní systém, tehdy ještě v prostředí Microsoftu DOS. Postupem času se však situace stala neúnosnou. „Museli jsme všechno složitě hledat, nebylo to přehledné a vznikala velká chybovost, řada reklamací a vše bylo příliš zdlouhavé. S narůstajícím množstvím prodejů byla implementace kvalitního ERP prostě nevyhnutelná,“ popisuje situaci generální ředitel Sparkys Jan Mařík.

Firma proto hledala komplexní ERP systém, který by jí pomohl s veškerou firemní agendou, jež byla bez odpovídající IT podpory už příliš zatěžující. Nakonec si firma na základě referencí zvolila systém HELIOS Orange, který byl během krátké doby naimplementován a uveden do provozu. Přechod na nový systém přitom vytrhl firmě všechny dosavadní trny z paty a Sparkys se tak mohla nerušeně začít rozrůstat do dnešní velikosti 35 poboček po celém Česku. Jak rostla firma, rostl s ní i celý systém.

S edicí iNUVIO přišla řada změn

Když v roce 2018 přišel na trh zbrusu nový HELIOS Orange edice iNUVIO, neváhalo vedení firmy s jeho nasazením. Zaměstnanci ocenili zejména modernější design, rozšířené funkcionality a velmi si pochvalují i rozšíření filtrace, které jim usnadňují každodenní práci. HELIOS Orange plní ve Sparkys roli nejen centrálního informačního systému, ale také pokladního systému na prodejnách. To usnadňuje třeba i řízení skladových zásob, které je možné provádět v reálném čase.

Skladové hospodářství

„Systém nám velmi pomáhá například v oblasti skladového hospodářství. Vzhledem k tomu, že máme několik procesů vyskladňování, je pro nás, respektive pro naše skladníky, manipulanty a všechny kolegy z logistického centra, napojení na HELIOS velkým pomocníkem,“ říká generální ředitel Sparkys Jan Mařík.

To souvisí s tím, jak funguje proces vyskladnění. Vedoucí skladu přiřadí v systému výdejku konkrétnímu skladníkovi, kterému se zobrazí dokument v PDA, na kterém je zároveň zobrazena nejkratší cesta vedoucí ke zboží. V daném místě musí dojít k načtení čárového kódu konkrétního zboží, potvrzení, že zboží sedí s výdejkou a sedí počet kusů. Díky tomu je téměř nulová šance, že by došlo k záměně. Každé dítě tak dostane přesně tu hračku, kterou mu rodiče objednali.

Následně systém odešle informaci o vyskladnění na prodejny, kde další pracovník kontroluje zboží dle dokumentů ze systému, aby se skutečně odeslalo na prodejnu správné zboží. Opět metodou načtení čárových kódů, které zaručí správnost.

Balíkobot zrychlil vychystávání skladu na dvojnásobek

Spolu se systémem HELIOS Orange se firma rozhodla nasadit také integrační řešení Balíkobot, které je přímo součástí systému. To umožňuje na několik kliknutí poslat balíček přes některého z desítek dopravců, a to včetně vytištění štítku, potřebných dokumentů a notifikací, které informují zákazníka o stavu jeho objednávky a jejího dodání prostřednictvím online portálu.

„Přes Balíkobot jde mimo sezonu celkem kolem stovky položek denně, ale v sezoně takto expedujeme tři až čtyři tisíce balíků denně,“ objasňuje Jan Mařík. „Díky provázání HELIOSU Orange a Balíkobotu u nás za poslední dva roky došlo ke zrychlení skladu na dvojnásobek. Systém tak našim zaměstnancům velmi usnadňuje práci nejen v logistice, ale samozřejmě také v kanceláři,“ dodává.

A jak to máte ve firmě s expedicí zboží vy? Je také tak snadná jako s BalíkobotemHELIOSU Orange?