Viktor Janda má pod taktovkou brněnský realizační tým HELIOS Nephrite

Alfou a omegou úspěchu ERP systémů HELIOS jsou lidé. Ti jednak staví celý systém prostřednictvím jedniček a nul, jednak pečují o to, aby zákazníkům pomáhal v práci. Jeden z našich týmů má na starosti Viktor Janda.  

Viktore, co přesně tvůj tým dělá a kolik má členů? 

S týmem HELIOS Nephrite se staráme primárně o stávající zákazníky, kteří náš systém již mají a aktivně ho využívají. Paralelně s tím samozřejmě usilujeme o získání nových uživatelů. K naší každodenní náplni práce tak patří prezentace schopností systému HELIOS potenciálním zájemcům. Zaměřujeme se na obecné i specifické funkcionality systému. Dále připravujeme analytické podklady, pomáháme s implementacemi a jsme se zákazníky v neustálém kontaktu coby podpora. Takže jde skutečně o komplexní služby. Aktuálně je nás v týmu šestnáct.

Jak hodnotíš uplynulý pandemický rok 2021 a jaké jsou plány pro rok příští? 

Rok 2021 byl rokem, kdy si spousta lidí uvědomila, že koronavirus tu s námi bude napořád a je třeba se s ním naučit žít. Naši klienti se tak začali zajímat o další možnosti automatizace a zefektivnění procesů s ohledem na realitu ovlivněnou pandemií. 

Nové zákazníky zajímala především integrace několika agend do jedné. V praxi šlo především o ty klienty, kteří používali několik různých systémů pro různé oblasti řízení. Z této skupiny se rekrutovala poměrně početná skupina nových zákazníků HELIOSU. Integrace několika systémů do jednoho či pod jednu střechu je klíčovým aspektem zjednodušení a zefektivnění práce. 

Tento druh poptávky bude silný i letos. U několika stávajících klientů se budeme věnovat migraci z HELIOSU Green na HELIOS Nephrite. Nový systém na Green v tom nejlepším navazuje, ale přináší řadu nových věcí.

V čem je již dnes HELIOS Nephrite lepší oproti HELIOSU Green? 

HELIOS Green již neplánujeme rozvíjet, neplánujeme přidávat nové aplikace ani funkcionality. Systém nadále udržujeme, aktualizujeme nutné věci a doplňujeme ho o legislativní změny. 

Naopak HELIOS Nephrite je nový a oceňovaný produkt, do kterého investujeme hodně rozvojových kapacit, a jak jsem již řekl, Nephriteabsorbuje a nadále bude absorbovat všechny novinky. Proto všem klientům doporučuji, aby co nejrychleji přešli nebo si naplánovali migraci, protože na ně čeká pěkný balík nových funkcionalit. 

A jak probíhá proces migrace, tedy přechodu ze staršího systému HELIOS Green? 

Migraci řešíme s každým klientem individuálně. V první fázi naplánujeme harmonogram, potom vytvoříme testovací prostředí, instalujeme nový systém, školíme, testujeme a pak už následuje přechod do ostrého provozu. 

Je to práce náročná na koordinaci, protože některé kroky je potřeba sladit s klientem. Přesto se, a to zdůrazňuji, není čeho obávat. Naše týmy mají bohaté zkušenosti s velkým množstvím různě složitých a rozsáhlých migrací. 


Kdy musí být migrace ukončena? 

To je dobrá otázka. Zatím nemáme stanoveno přesné datum ukončení podpory HELIOSU Green, nicméně se bavíme o termínu v roce 2024. Osobně bych s plánováním přechodu neotálel. 

HELIOS Nephrite je na trhu již nějaký čas, jak hodnotíš cestu, kterou urazil?  

Od uvedení na trh v září 2020 má HELIOS Nephrite již 35 klientů, což je více než sto organizací. To se podařilo nejen díky kolegům z Asseco Solutions, ale svůj podíl na tom mají i naši partneři. 

HELIOS Nephrite přináší celou řadu novinek a disponuje řadou funkcionalit, které HELIOS Green nemá. Navíc pro novější systém plánujeme nová vylepšení. 

A co nás v rámci produktu čeká nového? 

Za sebe zmíním třeba nové CRM a projektové řízení. Zajímavé jsou i chystané změny ve W[JP1] orkflow a úpravy API rozhraní. To jsou podle mě ty nejdůležitější novinky. Výčet tím ale samozřejmě zdaleka nekončí. 

Řekni nám něco o sobě. Jak dlouho pracuješ v Asseco Solutions a co tě baví ve volném čase? 

V Asseco Solutions pracuji třetím rokem na pozici vedoucího realizačního týmu HELIOS Nephrite. Volný čas trávím hlavně s rodinou. Skvělé je, když si můžeme společně zasportovat, jít za kulturou nebo vyrazit na výlet. 

Které sporty jsou u vás doma oblíbené? 

Když to sněhové podmínky jen trochu umožní, vyrážíme na lyže. Další na seznamu je golf.  

Děkujeme za rozhovor. 

Také děkuji.