Výrobce komponentů pro laboratorní techniku Lavat využívá HELIOS iNuvio

Česká společnost Lavat vyrábí a dodává přesné strojírenské součásti nebo výrobky z oboru laboratorní a vakuové techniky. Řešení HELIOS iNuvio jí pomáhá optimalizovat firemní procesy a zvyšuje efektivitu práce zaměstnanců.

CFO společnosti Lavat, Ing. David Klovrza, si oblíbil práci se softwarem HELIOS iNuvio od společnosti Asseco Solutions, ve kterém podnik zpracovává veškeré firemní procesy. Od kontroly objednávek, faktur, bankovních úhrad nebo skladové hospodářství.

„Bereme jako velké plus, že jsme si HELIOS iNuvio mohli implementovat sami pod dohledem kolegů z Asseco Solutions. Velmi důkladně jsme probrali všechny podrobnosti firemních procesů v Lavatu,“ zdůrazňuje David Klovrza. Jako velké pozitivum vnímá zejména logiku celého řešení, navíc si ho mohou upravovat podle aktuálních potřeb. Implementace navíc netrvala dlouho – zhruba deset měsíců od začátku roku 2020. Zpětná vazba od většiny z celkem 85 zaměstnanců je také velmi pozitivní, protože jim systém usnadňuje práci

Klovrza oceňuje větší přehlednost a možnost rychlého nalezení veškerých informací, nastavení systému podle vlastních preferencí. Výhodou podle jeho slov je také možnost připojování souborů k jakémukoliv záznamu, ke kterému se mohou přidávat také komentáře. „Dalším plusem je rozhodně provázanost dokladů a variabilita nastavení jejich schvalování. Zejména u faktur se výrazně zvyšila efektivita firemního workflow.“

Kromě zmíněných funkcí také Klovrza oceňuje funkcionalitu FORECAST, přes kterou je možné importovat do systému výhledy od zákazníků. Tato data pak následně může Lavat využívat pro plánování vlastní výroby a nákupu materiálu.  

„A fulltextové vyhledávání nad každou tabulkou bylo pro mě skoro to hlavní, co mě přesvědčilo při výběru systému,“ vyzdvihuje další z předností řešení HELIOS iNuvio

Do budoucna plánují v rámci rozvoje systému propojení se softwarem pro vizualizaci dat Microsoft Power BI, kapacitní plánování a automatizování procesů. Moderní řešení HELIOS iNuvio oceňuje Lavat také kvůli důrazu na výzkum a vývoj, na který vynakládá přes 15 procent z celkového obratu firmy.

Společnost Lavat s 85 zaměstnanci a obratem přesahujícím sto milionů korun ročně se může pochlubit dlouhou firemní historií, jež sahá až do roku 1896, kdy byl v areálu dnešní továrny v Chotuticích na Kolínsku uveden do provozu jeden z prvních parních mlýnů v tehdejší rakousko-uherské monarchii. Současný výrobní program navazuje na výrobu elektronových mikroskopů ze 60. let minulého století a produkci zdrojů vakua. Komponenty pro laboratorní techniku dodává do 35 zemí celého světa.