Ze zákazníka partnerem aneb když propadnete HELIOSU

Podnikové informační systémy HELIOS patří mezi ty vůbec nejrozšířenější na českém trhu. Využívají je tisíce společností z různých oborů podnikání. Není však výjimkou, že se z některých zákazníků stanou naši partneři. Jak a proč se to děje? Na to jsme se zeptali dvou z nich.

Na začátku bývá potřeba efektivnějšího řízení firmy

Většina našich klientů, kteří se stali našimi implementačními partnery, si prošla stejným příběhem. HELIOS Orange začali využívat nejprve pro vlastní potřeby. V té době je ani nenapadlo, že by díky němu zvýšili tržby a rozšířili své portfolio služeb. Jenže pak se do systému „zamilovali“. Postupně se naučili využívat co nejvíce jeho funkcí, až pro ně bylo hračkou si v systému sami ledasco udělat a upravit. A jednoho dne přišel impuls, díky kterému se rozhodli přetvořit vlastní uživatelskou zkušenost s HELIOSEM v seriózní byznys.

Partnerství s Asseco Solutions jako záchranné lano v krizi

To byl příběh i prostějovské společnosti iKOMPLET, která se od svého počátku v roce 1998 věnovala a stále věnuje prodeji kancelářské techniky a IT. Firma v roce 2007 hledala změnu, která jí pomůže dál růst, všechno zvládnout na jedničku, zákazníkům odevzdávat špičkovou práci a nezbláznit se z toho. Potřebovala kvalitní informační systém, který spoustu věcí udělá automaticky, a proto si zvolila HELIOS Orange. S ohledem na IT zázemí společnosti se její zaměstnanci rychle naučili v systému ledasco upravit a zařídit. To však stále nebylo oním důvodem, proč HELIOS začít nabízet i vlastním zákazníkům. Nebyla to jen vlastní pozitivní zkušenost s produktem, která iKOMPLET k zapojení do partnerské sítě přesvědčila. „Tím dalším a možná rozhodujícím aspektem byly inovace, neustálý vývoj systémů HELIOS a možnost získat radu od širokého portfolia odborníků nejen z řad vývojářské firmy,“ říká jednatelka a ředitelka společnosti Lenka Rušarová.

Na konci roku 2008 přišla ekonomická krize, která se tvrdě dotkla i prodejů kancelářské techniky a informačních technologií. Firma začala hledat nové způsoby, jak i ve změněném prostředí dál růst, a to, co firmy v krizi často potřebovaly, byly právě ERP systémy. Zároveň už měla čerstvou a velmi pozitivní zkušenost s HELIOSEM Orange a tým lidí, kteří si se systémem uměli velmi dobře poradit. Proto se rozhodla, že se stane partnerem společnosti Asseco Solutions a tento podnikový informační systém bude prodávat a implementovat. „Společnost iKOMPLET v roce 2012 slavnostně otevřela své zrekonstruované prostory a nové školicí středisko, díky čemuž zkvalitnila poskytování školení v oblasti informačních systémů, účetnictví a dále pokračovala i v prodeji, pronájmu a servisu kancelářských strojů a výpočetní techniky,“ pokračuje Lenka Rušarová.

Zatímco jiné firmy v době krize propouštěly, v iKOMPLETU nabírali nové konzultanty a programátory a rozšiřovali podnikání do zatím neznámých vod. Začátky byly krušné, ale díky tomu, že firma chtěla uspět a vytrvala, se během čtyř let vypracovala na gold partnera společnosti Asseco Solutions. 

Když je HELIOS způsobem, jak ještě lépe prodávat vlastní know-how

To příběh společnosti TPA Czech Republic byl zcela odlišný. TPA je jednou z předních poradenských společností v oblasti daní a auditu působících ve střední a jihovýchodní Evropě. V České republice poskytuje služby v oblasti daňového poradenství, auditu, poradenství a účetnictví, mzdového účetnictví a od roku 2018 také v oblasti informačních systémů.

I tady firma na začátku hledala ERP systém pro vlastní potřeby. V roce 2011 tak nasadila HELIOS Orange, ve kterém pokryla nejen vlastní vnitrofiremní procesy, ale také účetnictví pro dnes již přibližně 300 svých zákazníků z nejrůznějších odvětví. A právě díky svým zákazníkům začala získávat cenné know-how nejen v oblasti účetnictví a daní, ale také v oblasti vnitrofiremních procesů. Díky nim firma poznala specifika různých odvětví a naučila se posuzovat, které procesy v těchto firmách lze řídit efektivněji. „Každá branže má svá specifika. Dokonce se dá říct, že i v rámci jedné branže mají společnosti specifická nastavení a procesy, které je třeba reflektovat,“ vysvětluje senior manager oddělení ERP Services Jan Líbal.

V roce 2018 se proto společnost rozhodla pro poměrně logický krok – využít zkušenosti pro rozvoj businessu. Už dříve její zaměstnanci mohli předávat zákazníkům různá doporučení a zkušenosti, ale ty je v dnešní době potřeba umět také pokrýt v ERP systému. „Naše přidaná hodnota je právě ve schopnosti připravit implementaci systému HELIOS na míru. Právě tato individualizace řešení a s ní spojená různorodost jsou tím, co nás na naší práci nejvíce baví. Navíc se podílíme na vývoji systému, což nás posunulo přímo do centra dění. Na základě našich znalostí a zkušeností jsme HELIOS obohatili o velmi zajímavá řešení. Za zmínku stojí například HR Portál,“ vyzdvihuje klíčové přednosti TPA Czech Republic Jan Líbal.

Vzhledem k tomu, že firma měla s HELIOSEM dlouholeté zkušenosti, adaptovala se velmi rychle a v podstatě během jednoho roku se jí podařilo získat status gold partner. Dnes se proto vedle svých původních služeb zabývá již čtvrtým rokem také implementací systému HELIOS iNuvio. Základním krokem bylo vyčlenění části odborníků do samostatného týmu, který se zabývá jen oblastí ERP. Na což navázal další rozvoj a rozšiřování znalosti konzultantů, posílení obchodního týmu a zlepšování interních procesů. Dlouhodobým cílem je posílit vnímání firmy jako implementačního partnera se dobrým know-how v oblasti účetnictví a daní.  

A jak to máte s HELIOSEM vy?

Jak vidíte, partnerem HELIOSU se lze stát poměrně snadno. Stačí mít vlastní uživatelskou zkušenost, dobrý tým lidí, byznys, ve kterém vám dává rozšíření podnikání o implementace ERP systému smysl, a chuť zkoušet nové věci. Někdy cesta k implementacím HELIOSU může být velmi rychlá, jindy může zabrat i roky. Klíčovou otázkou však vždy zůstává – nedával by HELIOS smysl i pro vaše zákazníky a váš byznys? Pokud ano, přečtěte si tento článek nebo nás rovnou kontaktujte.