Případová studie

HELIOS Nephrite - ERP pro rychlost a preciznost  v Gatema PCB 

O tohoto zákazníka pečuje společnost Gatema IT a.s., která je implementačním GOLD partnerem pro systémy HELIOS Nephrite a HELIOS iNuvio a současně tvůrcem modulu Výroba.

Více než čtvrt století vyrábí Gatema PCB desky plošných spojů pro společnosti v zemích Evropy a to včetně největších distributorů v oboru.

Gatema PCB a.s. roste a vyvíjí se od roku 1994. Začínalo se ve dvou a dnes v Boskovicích, a dále na pobočkách Kubatronik v Německu a Katema Tec
v Rakousku pracuje 130 lidí a společně tvoří roční obrat cca 300 milionů Kč.  
Výroba prototypových DPS začínala původně na Cejlu odkoupením části technologií od podniku Prototypa Brno.
V roce 1997 se společnost přestěhovala do Boskovic, kde koupila výrobní areál na ulici Havlíčkova o rozloze cca 10 000 m2.
Díky vývoji produktů se rozšířila nabídka o vícevrstvé DPS a HDI DPS s mikrootvory 0,1 mm a pohřbenými otvory.
V roce 2013 byla dokončena stavba nové výrobní haly na zelené louce v novém areálu v Boskovicích o rozloze 20 000 m2, kam se přesunula kompletní výroba DPS.
O sedm let později došlo k akvizici německého výrobce DPS Kubatronik Leiterplatten GmbH a založení pobočky Katema Tec v Rakousku. Zároveň se
výroba rozšířili o produkci flexibilních a
rigid-flex desek, 9.KT, IPC class 3.
Postupné navyšování počtu zakázek ve výrobě a také rozšiřování počtu technologií výroby vedlo vedení firmy k rozhodnutí implementovat ERP HELIOS. Celkově neudržitelný stav s ručním sledováním výroby se vedení společnosti rozhodlo řešit v roce 2020. Implementace HELIOS Nephrite proběhla velmi rychle a bez odstávky provozu.
Kompletní implementaci systému HELIOS zde realizovala společnost GATEMA IT, patřící do stejného holdingu jako firma GATEMA PCB. Ta se také zajištovala a zajišťuje podporu provozu ERP.


Výrazného zrychlení průběžné doby se nám podařilo realizovat i díky automatizaci při zadávání výrobních dat v přípravě výroby a odstranění ručních přepisů výrobních postupů pro výrobní operátory. Zákazník v dnešní době klade velký důraz na kvalitu výrobku, jeho čistotu, mechanickou kvalitu, ale zároveň požaduje velmi rychlé dodání výrobku. To vše se nám podařilo realizovat díky implementaci ERP HELIOS.
Radim Vítek, vedoucí výroby desek plošných spojů Gatema PCB

Dříve dny, dnes hodiny


Při výrobě desek plošných spojů ve zdejší dílně dochází k automatizovanému načtení programu pro řízení technologické linky nebo stroje (vrtačky, lisu, frézy nebo CNC). I to je možné díky modulu Výroba.

„Každá objednávka desek od zákazníka je jedinečná, díky konfigurátoru dochází ke zpřesnění požadavků parametrů na desku. Konfigurace se automatizovaně načte do systému HELIOS a workflow zajistí zaslání informace na oddělení přípravy dat. Zkracuje se doba celého procesu zadávání dat do ERP. Dále odpadá složitost kontroly na přípravu dat v TPV a tvorba výrobního postupu, protože tohle kroky jsou v ERP HELIOS uložené a automatizované. Rozhodně nehrozí, že se někdo při přepisu požadavků parametrů zákazníka splete a také se nemusí párovat data od zákazníků s parametry pro výrobu. Vše je automatizováno v modulu Výroba"

Vysvětluje Petr Vařeka, vedoucí implementačního týmu ERP HELIOS

Přímo na dílně výrobní operátor následně potvrdí odvedení práce a výroby načtením čárového kódu dané operace a tato informace se přenese do modulu Výroba. Na každé zakázce je přesná informace o zahájení a ukončení operace postupu. Na odvádění práce se váže i materiálové plánování a výdeje materiálu do výroby.

 „Například proces vrtání desek plošných spojů: způsob vrtání, zahloubení, konkrétní místa pro vrtání i hloubka vrtů jsou zanesené ve výrobním postupu pod konkrétním kódem. Modul Výroba nabídne stroji program uložený na síti s postupem vrtání. Operátorovi stačí potvrzením na stroji schválit program. Nedochází tak z prodlevám, protože modul Výroba postupuje podle pracovního návodu výrobních operaci na další pracovní místo“, upřesňuje Vařeka.

Systém HELIOS přesně sleduje a eviduje v jaké fázi výrobního procesu se daná deska nachází, což výrazně zrychluje orientaci o stavu zakázky ve výrobě.

Přínosy modulu Výroba ERP HELIOS

Rychlá návratnost vložených investic do systému HELIOS Nephrite

ERP „roste“ společně s firmou

Dokonalý přehled o stavu zakázky od tvorby nabídky, objednání, přes vlastní výrobu až po expedici

Vyhodnocení ziskovosti zakázky

Snížení počtu neshod, předcházení neshodám

Vyhodnocení prostojů a předcházení prostojům

Plánování údržby strojů snižuje prostoje strojů

Kumulace výroby na úrovni polotovarů

Zrychlení komunikace se zákazníkem jak pomocí konfigurace, tak automatizací workflow v objednávkovém procesu

Uspokojit specifické potřeby

„Velkou výhodou HELIOSu je možnost jeho přizpůsobení potřebám výrobní firmy. Pro Gatemu PCB je model Výroba v mnoha místech naprogramován na míru. To je velká výhoda a umožňuje postupné další vylepšování HELIOSu, “ pochvaluje si Jiří Měřínský, vedoucí vývoje HELIOSu a dodává: „Hlavních specifik řešení pro výrobu desek je totiž několik. Jedním z nich je propojení objednávkového konfigurátoru na ERP HELIOS. Dále zde hraje roli i propojení ERP HELIOS na software pro zpracovávání technických dat o vyráběné desce. Důležité však jsou také implementace MES Reva a WMS. Zaměstnanci společnosti Gatema PCB se však neobejdou ani bez tvorby nabídkové ceny u násobných desek a velmi využívají také Workflow spojené se zakázkou. Specifika potřeb řízení kvality asi není třeba zvláště zdůrazňovat,“ uzavírá Měřínský.

Máte zájem
o naše služby?

Zanechte nám svůj kontakt a my se Vám ozveme.

+420 244 104 111

Poptávkový formulář