Případová studie

HELIOS Nephrite - ERP pro výrobu dokonalé vzduchotechniky

O tohoto zákazníka pečuje společnost Gatema IT a.s., která je implementačním GOLD partnerem pro systémy HELIOS Nephrite a HELIOS iNuvio a současně tvůrcem modulu Výroba.

Společnost 2VV vznikla v roce 1995 jako rodinná firma, která z malého východočeského výrobce vzduchotechniky vyrostla v hráče světového významu. Již od roku 2017 této úspěšné firmě pomáhá informační systém HELIOS.

Společnost 2VV vyrábí inovativní vzducho technická zařízení, která zde sami vyvíjejí, navrhují a vyrábějí. Dalším významným produktem jsou rekuperační jednotky, které si rovněž našly cestu na mezinárodní trhy.

Perlou zdejší výroby je pak unikátní čistička vzduchu, která snižuje riziko přenosu nákazy vzduchem uvnitř budov. Odstraňuje z místnosti viry, bakterie, spory plísní, pyly a jiné mikro nečistoty rozptýlené ve vzduchu. Vysoce účinná filtrace s použitím HEPA14 filtrů a UVC komoře osazené germicidními zářivkami se nejvíce osvědčila v době nákazy SARS-CoV-2.

Díky svým produktům společnost 2VV významně přispívá k zajištění udržitelnosti budov od domácích instalací přes obchody až po obchodní domy, letištní haly, kancelářské budovy, banky a restaurace.


Zavedením systému HELIOS a využíváním modulu Výroba jsme zcela odstranili papírovou dokumentaci a přešli jsme na digitální a vždy aktuální formu přenosu dat. S modulem Výroba máme online přehled nad průběžným odváděním výrobních příkazů na pracovištích. Díky online informacím máme 100% přehled bez nutnosti zadávat další pomocné reporty.
Libor Kochwasser, ředitel výroby 2VV s.r.o.

Ukázky realizací

Neustálý online přehled


Společnost 2VV již od roku 2003 využívala dostupné systémy ERP. Ty však ne vždy zcela splňovaly to, co firma potřebovala. Proto v roce 2016 učinil management firmy rozhodnutí přejít na systém, který by splňoval vše, a navíc by disponoval dokonalým modulem pro výrobu. Tyto požadavky splňoval HELIOS Green, předchůdce současného HELIOS Nephrite, jehož součástí byl modul Výroba z produkce partnerské společnosti GATEMA IT a kromě něj i modul WMS od téhož tvůrce.

„Modul Výroba pro společnost 2VV obsahuje specifickou nadstavbu simulace obchodních případů, která se aktivně využívá.  Simulace byla programována na žádost 2VV, kde bylo potřeba posoudit dostupnost materiálu na daný VP a dostupnost výrobní kapacity.

Vysvětluje Jiří Měřínský, programátor modulu Výroba HELIOS Nephrite.

Zajímavostí je, že modul Výroba se postupně ladil, aby přesně odpovídal a usnadňoval práci ve velmi složitém a specifickém výrobním procesu.

 „Modul Výroba pro společnost 2VV obsahuje specifickou nadstavbu simulace obchodních případů, která se aktivně využívá.  Simulace byla programována na žádost 2VV, kde bylo potřeba posoudit dostupnost materiálu na daný VP a dostupnost výrobní kapacity. Zároveň byl pro tento případ výrobního procesu doprogramován obsáhlý kusovník, který čítá až devět úrovní. Kromě plánovací tabule a dílenského plánování jsou využívány všechny funkce, které nabízí modul Výroba v našem systému“, vysvětluje Jiří Měřínský, programátor modulu Výroba HELIOS Nephrite.

„Z pohledu výroby je modul Výroba ERP HELIOS uživatelsky velmi přehledný, flexibilní a intuitivní systém“, shrnuje Vojtěch Záruba, technolog výroby a dodává: „V naší firmě se nám osvědčil interní správce s vyšší znalostí systému, který nastavuje uživatelům pracovní prostředí. Šablony a aktivní plochy využíváme na všech výrobních odděleních, od plánování, technologie, údržby, kvality až po vedení výroby.“

„Zavedením systému HELIOS a využíváním modulu Výroba jsme zcela odstranili papírovou dokumentaci a přešli jsme na digitální a vždy aktuální formu přenosu dat.
S modulem Výroba máme online přehled nad průběžným odváděním výrobních příkazů na pracovištích. Díky online informacím máme 100% přehled bez nutnosti zadávat další pomocné reporty“, pochvaluje si Libor Kochwasser ředitel výroby.

Přínosy modulu Výroba ERP HELIOS

Plánování

 • Simulace obchodního případu v kombinaci se zpětným plánováním.
 • Možnost plánovat na více kapacitních zdrojů (profese, pracoviště, nástroje).
 • Využívání kalendářů pro plánování.

Přehlednost pro uživatele

 • Filtrování v systému (šablony a filtry) – využívaný nástroj napříč firmou
 • Aktivní plocha – skvělý nástroj pro rychlé informování uživatelů o kritických ukazatelích
 • Workflow (rozesílání informačních e-mailů)

TPV

 • Schvalování dokumentace protokoly změn – svázání více měněných dílců do jedné změny a schválení celé skupiny na jednou
 • Historie změn
 • K modifikace a T modifikace dílců
 • Detailní náhledy na kalkulace

Flexibilita systému na zákaznické úpravy

 • Integritní omezení
 • Zakládání vlastních tříd a pořadačů
 • UDA atributy
 • Tvorba vlastních funkcí
 • Hromadné změny

Eliminace lidského faktoru

Výroba vzduchotechniky, a především výměníků začíná lisováním hliníkových lamel v lisovně s lisovacími linkami. Na ty operátor linky jen dohlíží, protože chod strojního zařízení je plně automatizovaný. Také skládání lamel na potřebnou výšku výměníku provádějí speciálně vyvinuté stroje, které komunikují přímo s informačním systémem ERP HELIOS.

Správné zadávání dat do strojů a rychlá i snadná komunikace je zajišťována pomocí čteček čárových kódu. Tím je celý výrobní proces velmi přesný s důrazem na kvalitu a efektivitu jednotlivých výrobních operací až po opláštění, změření těsnosti a zabalení.

Modul Výroba, který je ve firmě 2VV součástí ERP systému HELIOS, zajistil automatizovanou výrobu, díky které jsou v každém okamžiku k dispozici všechny důležité informace o aktuálním stavu výrobního procesu.

HELIOS s modulem Výroba zpřesňují celkové odvádění výroby, automatické odepisovaní výrobních komponent ze skladu, sledování a analýzu klíčových výrobních ukazatelů, časů a prostojů, zmetkovitosti či závad strojního zařízení. A to vše výrazně eliminuje chybovost vlivem lidského faktoru a zrychluje výrobní proces.

Máte zájem
o naše služby?

Zanechte nám svůj kontakt a my se Vám ozveme.

+420 244 104 111

Poptávkový formulář