Případová studie

SAFIRAL používá HELIOS Nephrite k urychlení a optimalizaci výroby

O tohoto zákazníka pečuje společnost NVSP a.s., která je implementačním GOLD partnerem pro systémy HELIOS Nephrite a HELIOS iNuvio a současně se specializuje na oblast Výroby.

Společnost SAFIRAL s.r.o. byla založena v roce 2007 za účelem poskytování komplexních EMS služeb. Od svého vzniku SAFIRAL dynamicky roste. Od jednoho osazovacího automatu na počátku až k momentálně provozovaným 5 strojům. Od roku 2021 spoléhá na nejmodernější ERP systém HELIOS Nephrite.

Společnost SAFIRAL se zaměřuje na prototypovou výrobu elektroniky zejména pro odvětví automotive. Její produkty však lze najít i v oblasti space nebo ve zdravotnictví. Firma působí na trhu již 15 let a z její dílny vychází například LED světlomety pro automobily Volkswagen či BMW. Firmy, které chtějí prototypy, mají svoji vizi a SAFIRAL jim pomáhá celý proces zrealizovat. Firma je schopna asistovat při návrhu desky, nakoupení součástek, osazení až po otestování a kompletaci. Pokud se jedná o složité desky, je potřeba celý proces optimalizovat. Zde dokáže využít dlouhodobé zkušenosti, ale také technologie pro kontrolu.


SAFIRAL se specializuje na expresní výrobu a vývoj elektronických zařízení neboli EMS. Svým zákazníkům pomáhá s celým procesem od návrhu desky, nakoupení součástek, osazení až po kompletaci, a to nejen prototypů, ale také před-sérií a sériové výroby. Využíváním nejmodernějších technologií spolu s více než patnáctiletými zkušenostmi s prototypovou výrobou dokáže SAFIRAL realizovat zakázky v extrémně krátkých termínech. Zákazníkům eliminuje prostoje ve výrobě, šetří náklady a urychluje vývoj nových produktů. Elektroniku vyrobenou v SAFIRALu najdete v nových automobilech, technologických novinkách i ve vesmírném programu.

„Za celkem téměř o 12 let provozu systémů HELIOS jsme se utvrdili v přesvědčené, že bez něj bychom již nedokázali fungovat. S jeho pomocí řešíme veškeré agendy spojené s naším oborem, výrobou zakázkové elektroniky. Využíváme tedy moduly výrobní a moduly projektového řízení. Obě skupiny jsou individuálně přizpůsobeny naší společnosti na míru. Důležité pro nás je, abychom měli aktuální informace vždy po ruce. Dále však využíváme též moduly ekonomické, finanční i skladové a aktivně též ty, které řeší oblast personalistiky.“
Ing. Martin Lepka, majitel firmy, jednatel a výkonný ředitel společnosti

HELIOS ve společnosti Safiral s.r.o.


Již dva roky po svém vzniku si vedení firmy uvědomilo, že její rychlý růst a tím i zvyšující se objem výroby a příliv zákazníků lze nadále zvládnout pouze s kvalitním ERP systémem.

„Se systémem HELIOS se pojí naše dřívější osobní zkušenost. Když jsme se rozhodli migrovat na nový systém z téže rodiny, věděli jsme, do čeho jdeme. Chtěli jsme systém, který má silnou podporu, je schopný přizpůsobit se našim potřebám, napojit se na výrobu a v případě potřeby s námi i vyrůst. Zatímco v počátcích naší existence jsme vlastně využívali jen zlomek možností, nabízených v rámci systémů HELIOS, postupem času jsme se přesunuli až po dnešní nejmodernější systém HELIOS Nephrite a rozhodně nelitujeme."

říká o pořízení ERP HELIOS Nephrite Ing. Martin Lepka, majitel firmy, jednatel a výkonný ředitel společnosti.

Řešení pro veškeré agendy
Již dva roky po svém vzniku si vedení firmy uvědomilo, že její rychlý růst a tím i zvyšující se objem výroby a příliv zákazníků lze nadále zvládnout pouze s kvalitním ERP systémem. Rozhodli se pro pořízení tehdy nejpopulárnějšího systému pro střední firmy – HELIOS Orange. Ten zde byl spuštěn do rutinního provozu již v roce 2011 a byl úspěšně používán až do roku 2019. Za těchto osm let však firma dále rostla a systém pro střední firmy již přestával pokrývat její potřeby. Proto bylo rozhodnuto přijít na systém HELIOS Green od stejného producenta. Za další dva roky nabídl dodavatel systému vedení firmy přechod ze stávajícího systému na nejmodernější produkt z dílny Asseco Solutions – byl HELIOS Nephrite.


Za nejzajímavější, ze všeho, co systém HELIOS Nephrite jeho společnosti nabízí, považuje Martin Lepka možnost rozšiřování systému podle potřeb firmy a vstřícné jednání ze strany konzultanta.

Klíčové přínosy HELIOS Nephrite

Zjednodušení práce s běžnými agendami: ekonomika, sklady a výroba

Přehled v oblasti skladového hospodářství, snížení zásob

Přehled o výrobních zakázkách

Jednoduchá vizualizace a vyhodnocení dat

Plánování výroby a sběr dat

Implementace na míru

Přechod na HELIOS Nephrite 

Vraťme se  v čase o kousek zpět. Systém HELIOS Green byl spuštěn do ostrého provozu v roce v květnu 2019. Celá implementace včetně analýzy tehdy trvala pouhých pět měsíců.

„Poté následovala fáze optimalizace a nastavování dalších funkcionalit a dá se říci, že tato fáze setrvává dodnes, kdy společnost projevila zájem o pokročilé plánování výroby spolu s monitoringem,“ vzpomíná Ing. Lepka a dodává: „Implementace celofiremního systému je vždy náročný úkol. V minulosti jsme měli možnost vyzkoušet i jiné systémy, ale HELIOS vynikal velmi rychlou a kvalitní podporou, která je při implementaci, ale i dalším rozvoji, stěžejní. Konzultant nás postupně provedl definováním požadavků, implementací a následným rozvojem systému v čase. Za zajímavé považujeme nápady na inovace našich procesů, které přijdou až ve chvíli implementace. Najednou vás něco napadne, že jde dělat lépe.“

Již dnes, ani na po dvou letech, však ve firmě SAFIRAL dokáží zhodnotit přínosy nového systému, a to nejen z pohledu procesů ve firmě.

„Díky napojení prakticky na veškeré firemní procesy jsme získali okamžitý přehled,“ pochvaluje si Martin Lepka. „Jsme schopni jednoduše zjistit nákladovost zakázek, čas na jejich realizaci a další důležité ukazatele. Veškerá data máme zkrátka na jednom místě a jsme schopni průběžně vyhodnocovat procesy, zvyšovat efektivitu práce, ale také se rozhodovat, které zakázky jsou pro nás přínosné nebo jak nastavit procesy tak, aby přínosnými byly.“

Ve firmě však pochopitelně nejde jen o samotné procesy, ale v neposlední řadě též o přínos v rovině finanční.

„Ve společnosti SAFIRAL klademe důraz na úsporu času, respektive na finanční úsporu, kterou nám systém HELIOS přinesl. Například díky tomu, že vidíme aktuální skladovost součástek, jsme schopni včas doskladňovat a zamezit prodlevám ve výrobě,“ vysvětluje Ing. Lepka.

Máte zájem
o naše služby?

Zanechte nám svůj kontakt a my se Vám ozveme.

+420 244 104 111

Poptávkový formulář