Chytrý už nemusí být jen váš vysavač

Robotický vysavač je i letos jednoznačně hitem Vánoc. Kdo doma ještě žádný nemá, ten vlastně „vyhrál“. Za rok udělaly robotické vysavače velký krok kupředu, a to díky rozvoji umělé inteligence a tzv. chytrých technologií. Jenže chytré nemusí být jen domácí spotřebiče. Chcete vědět, kde se v letošním roce odehrála ta vůbec největší revoluce?

Inteligentní domácí spotřebiče

Inteligentní domácí spotřebiče jsou určitě stále populárnější. Umělá inteligence však již není doménou jen robotických vysavačů. Hojně nahrazuje i dříve rozšířenou a nesrovnatelně jednodušší fuzzy logiku. S umělou inteligencí se tak dnes setkáte v pračkách, sušičkách, varných deskách i troubách.

Inteligentní telefony

Umělá inteligence se letos stala běžnou součástí chytrých telefonů. Telefony vyšší, ale i střední třídy dnes obsahují speciální procesory připravené právě na umělou inteligenci. Prozatím ji využívají hlavně fotoaparáty, které poznají, co přesně fotíte, a podle toho nastaví nejen expozici, ale také nejrůznější filtry. Operační systém pak zase těchto čipů využívá k vyšší úspoře baterií. Jenže nové čipy s umělou inteligencí mohou využít samozřejmě i vývojáři. S nárůstem počtu takto vybavených telefonů se tak v nadcházejícím roce můžeme postupně těšit na zcela nové mobilní aplikace i jejich možnosti.

Inteligentní auta

Umělá inteligence je už doménou i v oblasti automobilového průmyslu. Zejména tedy u elektromobilů Tesla. Letos se však schopnostem známého Autopilota (již druhé generace) vyrovnal General Motors, jehož Cadillac CT6 se svým Super Cruise rovněž dokáže do značné míry zastat řidiče, například při řízení na dálnici. Umělá inteligence se však dere do popředí u celé řady dalších automobilek. K plně autonomnímu řízení ale chybí legislativa. General Motors ovšem tvrdí, že už v příštím roce začne s produkcí Chevroletu Bolt, který dokáže řídit sám. Několik států v USA totiž potřebnou legislativu nabízí.

Jenže umělá inteligence a chytré funkce se netýkají už jen oblasti autonomního řízení. Mercedes letos představil kupříkladu pokročilé hlasové ovládání (i v češtině), které umožňuje třeba i měnit nastavení klimatizace a celou řadu dalších věcí. Auta jde také čím dál častěji ovládat na dálku, přímo z mobilního telefonu. To přijde vhod zejména při ovládání klimatizace či topení nebo jen pro prosté zamčení a odemčení. A když už jsme u spojení chytrých telefonů a aut, tak BMW letos nabídlo možnost uložit si klíč od auta přímo do telefonu s NFC. Ten stačí jen přiložit a můžete auto odemknout i nastartovat.

Inteligentní domácnost

Chytrým technologiím se letos zadařilo i v domácnosti. Velkou měrou k tomu přispívají také masoví producenti jako IKEA či někteří telekomunikační operátoři, kteří začali nabízet svá vlastní řešení. Ta v závislosti na vaší konkrétní volbě dokážou pokrýt celou řadu funkcí, od ovládání osvětlení, spínání zásuvek, ovládání topení až třeba po kamerové a elektronické zabezpečovací systémy.

Zatímco u aut přibyla letos celá řada funkcí zcela nově, v oblasti domácnosti jsou inovace ukryté jinde. Jde hlavně o design a snadnost ovládání. To, co dříve musely řešit nejrůznější drahé systémy za desítky tisíc, je dnes o řád až dva levnější a vyřeší to jediný systém.

Inteligentní informační systémy

A směrem k integraci řešení do jediného systému jsme vykročili i my. Naše letošní novinka HELIOS Orange edice iNUVIO v sobě dokáže integrovat business intelligence řešení i specializovaný systém pro logistiku a plánování tras a nabízí také pokročilé inteligentní funkce, jako je modul Analytik. Ten dokáže automaticky upozornit na důležité souvislosti, a hlavně jejich budoucí rizika. Jako třeba když někdo ve firmě slaví jubileum nebo když hrozí, že kvůli pohledávkám po splatnosti a fakturám, které má firma v nejbližší době sama zaplatit, by mohlo dojít k problémům s cash flow.