Daniel Štěrba: Zákazníci ze segmentu SME se stále víc ptají na umělou inteligenci

Daniel Štěrba působí jako produktový manažer ve společnosti Asseco Solutions, kde je zodpovědný za portfolio produktů v segmentu SME. Má bohaté zkušenosti v oblasti managementu, obchodu a technologií, které získal během své více než dvacetileté kariéry. Před nástupem do Asseco Solutions zastával klíčové role v různých společnostech, kde se věnoval řízení provozu, obchodní strategii a rozvoji produktů.

Mezi stěžejní produkty společnosti Asseco Solutions patří Helios Inuvio, vlajkový produkt pro malé a střední firmy ze segmentu SME. Jak se na vývoj segmentu, produktu, ale i trendů a inovací dívá jeho produktový manažer? 

Co konkrétně má produktový manažer SME na starost?

Produktový manažer má rozvíjet produkt tak, aby byl v souladu s dlouhodobými strategickými a obchodními cíli společnosti. Za touto stručnou větou se ovšem skrývá nekonečný kolotoč komunikace produktového manažera se všemi týmy společnosti, které mají na produkt vliv. A to jak z pohledu vývoje produktu, tak z pohledu jeho doručení zákazníkovi a následného servisu.

Je pro Asseco Solutions segment SME ten hlavní, odkud za vámi přichází nejvíce zákazníků? Kolik čítá tahle oblast klientů?

Určitě ano. Segment SME je pro nás stále nejdůležitějším pilířem a zdrojem zákazníků. Mluvíme řádově o tisících společností, které využívají naše produkty a služby. Produktově jsme ale schopni pokrýt i další segmenty trhu. Nezřídka tak dochází k migraci zákazníků na vyšší verze produktů v návaznosti na rozvoj jejich podnikání.

O co je v segmentu SME největší zájem? Jsou požadavky SME firem v něčem specifické?

Stejně jako je tomu v jiných oborech, i zde se do požadavků zákazníků promítají současné trendy. Zákazníci se například často ptají na možnosti využití umělé inteligence (AI). Samostatnou kapitolou je zvyšující se zájem o zabezpečení dat a práce s ERP systémem. Na obou tématech průběžně pracujeme. ERP systém Inuvio je robustní řešení, které lze výrazným způsobem upravovat dle přání zákazníků. V případě takových úprav bychom mohli mluvit o specifických požadavcích. Množství provedených úprav a dostupná vlastní i partnerská řešení drtivou většinu těchto požadavků vyřeší. Specifickým požadavkem jsou pak vlastně všechny zakázkové úpravy systému.

Uvědomují si SME firmy, že investice do ERP systému jim přinese konkurenční výhodu? Nebo se setkáváte spíše s určitou konzervativností?

Podíl firem, které si uvědomují přínosy nasazení ERP systému, stále roste. Uvědomit si přínos ERP systému je však pouze první krok. Další věcí je zvolit správný ERP systém a ten následně nasadit do provozu. Naší výhodou jsou zkušené implementační týmy, které v rámci implementace často nastavují i firemní procesy a převádějí je do ERP systému. Přínos je pak zcela zřejmý a ihned viditelný.

Zmínil jste, že se zákazníci zajímají o AI. Co je v tomto směru nejvíc zajímá?

Nárůst dotazů na AI je skutečně v poslední době znatelný. Zákazníci se často ptají, zda plánujeme využití AI v našich produktech a jak. A právě otázka „jak“ je klíčová. Mnoho zákazníků má zkušenosti s ChatGPT, případně s podobnými službami. Nasazení AI v ERP systému ale nelze provést obecným způsobem. Je třeba, aby bylo provedeno na konkrétní uživatelské scénáře. Tyto uživatelské scénáře ale mohou být pro každého zákazníka výrazně jiné. To pak dělá z využití AI v ERP systému individuálně řešenou a tím i poměrně nákladnou záležitost. Neznamená to však, že bychom nyní neměli co nabídnout.

Kde tedy lze ve vašich softwarech AI nalézt?

Naši zákazníci už AI využívají například při vytěžování dokladů v rámci DOCU-X. Pluginy s AI rovněž využívají machine learning (strojové učení, pozn. red.) v různých oblastech ERP systému. Složitější požadavky jsme pak schopni vyřešit v rámci spolupráce s partnerem, který se na využití AI dlouhodobě specializuje.

Na co se chcete do budoucna zaměřovat?

Máme nyní skutečně robustní a škálovatelný ERP systém, nicméně v souvislosti s budoucností vidím v zásadě dvě podstatná témata. Konektivita a dostupnost. Konektivitou myslím maximální možné propojení s dalšími aplikacemi a službami. Prostřednictvím platformy AVAplace mohou naši zákazníci doplnit svůj Helios o další aplikace, které jim zjednoduší práci a ušetří čas i finance. A nabídku stále rozšiřujeme. Mám na mysli především rozhraní REST API, jehož prostřednictvím mohou být data snadno přenášena mezi Heliosem a jakýmkoliv řešením třetí strany.
Mluvím-li o dostupnosti, je to potřeba zákazníků pracovat s daty odkudkoliv. Naší snahou je tedy smazat technická omezení on-premise systémů v oblasti přístupu k datům a nabídnout zákazníkům řešení, která jim umožní pracovat odkudkoliv.