Jiří Brych: S HELIOSEM Nephrite se naučí i nováček obratem

Jiří Brych je produktovým manažerem zbrusu nového HELIOSU Nephrite. Ten se v mnohém vymyká zaběhnutým pořádkům ostatních podnikových informačních systémů, protože byl vytvořen přesně podle požadavků více než 400 největších českých a slovenských firem. Ty často zdůrazňovaly, jak důležité pro ně je, aby uživatelé se systémem uměli pracovat a aby se to naučili rychle. Jak si s tím HELIOS Nephrite poradil? Na to se zeptáme právě Jiřího Brycha.

Řada firem si stěžuje na náročné zaškolování nových zaměstnanců do práce s ERP systémem. Zejména v době koronaviru a řady záskoků na DPP či DPČ je to pro ně zásadní problém. Co jste udělali pro to, aby HELIOS Nephrite tenhle problém vyřešil?

Uživatelská přívětivost a srozumitelnost ovládacích prvků podnikového informačního systému jsou zásadními problémy už od nepaměti. Změny uživatelského prostředí bývají ve firmách tím vůbec největším zdrojem konfliktů s řadovými zaměstnanci při migracích na nové ERP systémy. My tento problém samozřejmě vnímáme, a tak jsme si řekli, že uděláme všechno pro to, abychom mu předešli. HELIOS Nephrite proto nabízí důvěrně známé uživatelské prostředí, které využívá populární balík kancelářských aplikací Microsoft Office v podstatě již od roku 2007. Rozmístění prvků v menu má podobný vzhled i logiku, takže kdo umí třeba s Excelem nebo Wordem, se na HELIOS Nephrite rychle adaptuje. To samozřejmě také výrazně zkracuje dobu potřebnou pro zaškolení uživatelů.

Mluvíte o věcech, které trápí běžné uživatele při práci s ERP systémy. Pravda ale je, že spousta z nich se v některých systémech ani přes srozumitelné uživatelské rozhraní nevyzná a ztrácí drahocenný čas hledáním toho, co v systému potřebují – formuláře, reportu, dat, faktury a podobně. Jak jste se popasovali s tímhle?

Stejný problém vlastně řešili i vývojáři Microsoftu Office, když přidali do lišty vyhledávání funkcí. Čím komplexnější nástroj máte, tím může být někdy těžší potřebnou funkci najít. Proto máme v HELIOSU Nephrite integrované inteligentní fulltextové vyhledávání. Vyhledávat přitom můžete jak konkrétní funkce systému, podobně jako třeba v nejnovější verzi zmiňovaného kancelářského balíku, tak ale i konkrétní položky a data.

Klíčové je pak inteligentní fulltextové vyhledávání v diskusích a komentářích v rámci komunikačního modulu. Když víte, že máte zaúčtovat fakturu, ke které vám schvalovatel nechával před dvěma týdny poznámku, že je v ní potřeba upravit splatnost, najdete ji obratem právě podle zmínky o splatnosti. To samozřejmě razantním způsobem šetří čas při práci s ERP systémem.

S ERP systémem však mnohdy potřebují pracovat i externisté a dodavatelé. Jak jste vyřešili tohle? 

Ano, aktuální data z informačního systému často potřebují i lidé mimo firmu. U nich je ale zbytečné je zaučovat pro práci s vaším informačním systémem, natož jim dávat do něho plný přístup. „Živá“ data ze systému jde zpřístupnit i jinak. Proto v HELIOSU Nephrite najdete webový portál, který je zabezpečeným způsobem zpřístupňuje všem zaměstnancům, externím spolupracovníkům nebo dodavatelům a zákazníkům. Je na vás, abyste si zvolili, která data, kdo a za jakých podmínek uvidí.

Externí subjekty s povoleným šifrovaným přístupem na portál se pak prostřednictvím jednoduché webové stránky, ke které se dostanou i ze svého mobilu či tabletu, mohou přímo účastnit například schvalování dokladů a dokumentů, získat přístup k nejrůznějším statistikám či analýzám anebo třeba i předávat nějaké vstupy přímo do ERP systému. Díky tomu mohou třeba koncoví zákazníci napřímo řešit reklamace přes „svůj“ zákaznický portál, kde najdou všechny své faktury, objednávky, servisní požadavky, dokumentaci k odebranému zboží a službám apod. V dnešní době jsou totiž lidé už na určitou míru samoobslužnosti zvyklí třeba z velkých e-shopů nebo věrnostních programů. Pokud ve firmě nasadíte HELIOS Nephrite, získáte tuto možnost také.

Děkujeme za rozhovor.