Kde všude se potkáte s umělou inteligencí
Umělá inteligence se dnes začíná skloňovat snad ve všech odvětvích našich životů. Kde všude se s ní můžete setkat a o co přesně vlastně jde?
Co je to umělá inteligence
Umělá inteligence je poměrně široce definovaný pojem. Obecně ji lze vnímat jako libovolného „inteligentního agenta“ – stroj nebo také program, který je schopen vnímat své okolí a v závislosti na něm proměňovat své chování tak, aby zvyšoval šanci úspěšného dosažení úkolu. Tím se zásadně odlišují od běžných „neinteligentních“ strojů a počítačových systémů, které jednají stále stejně, bez ohledu na okolní podmínky.
Inteligentní automobily
Asi nejviditelnějším a nejznámějším příkladem chytré inteligence jsou dnes automobily. Ty postupně směřují k tzv. plně autonomnímu řízení, kdy se jedinou úlohou „řidiče“ stane zadání destinace, do které by chtěl autem dopravit, eventuálně také místa a času, kde a kdy ho má jeho automobil sám vyzvednout. Automobil by pak sám, s využitím umělé inteligence, řešil přizpůsobení se podmínkám okolní dopravy, povětrnostním podmínkám, dopravním značkám (včetně uzavírek, práce na silnici apod.). Vlastně by řešil všechno to, co dnes má na starosti řidič. V tuhle chvíli je to stále ještě hudba vzdálené budoucnosti, ale některé automobily už umí třeba samy udržovat rychlost či vzdálenost od auta před sebou, samy jet ve zvoleném jízdním pruhu (včetně zatáčení) či přejet z pruhu do pruhu, pokud jim k tomu dáte pokyn.
Chytré mobilní telefony
Nejmasovějšího rozšíření se však umělá inteligence dočkala v chytrých mobilních telefonech. Ano, i ten váš, pokud je řekněme rok starý, už dnes disponuje umělou inteligencí. Ta se zde využívá v zásadě ke dvěma úkolům. Tím prvním je nastavení fotoaparátu. Chytré telefony s umělou inteligencí dnes rozpoznají, co přesně fotíte, a podle toho automaticky nastaví expozici i nejrůznější filtry k vylepšení fotografie. Díky tomu získáte „pěknou“ fotku, aniž byste se museli jakkoliv zabývat jejím dodatečným upravováním. Umělá inteligence, pro niž dnes v telefonech existují i speciálně upravené čipy, se však zabývá i tím, jak ušetřit baterii. Na pozadí sleduje, které aplikace jak využíváte, a ty, které nemusí být nutně aktivní a třeba jste je jen zapomněli vypnout, pak uspí. Vám tím ušetří pár desítek minut výdrže navíc.
Domácí spotřebiče
Vůbec první setkání s umělou inteligencí, které zaznamenal každý z vás, však proběhlo někde úplně jinde – ve světě domácích spotřebičů. Pračky, myčky, později i sušičky, varné desky a trouby. Všechny tyto spotřebiče se už dobré dvě dekády umí přizpůsobovat aktuálním podmínkám a měnit svůj chod tak, aby co nejlépe dosáhly požadovaného cíle – čistého prádla, čistého nádobí a nyní i nepřipáleného mléka, dobře propečeného kuřete a tak dále. Na rozdíl od moderních systémů k tomu umělé inteligence využívající strojového učení zejména dříve využívaly fuzzy logiku. Ta umožňuje plynulou regulaci délky trvání přednastavených programů i množství vody a čisticích prostředků, které se pro daný cyklus použijí. K této ad hoc regulaci se využívá nejrůznějších doplňkových senzorů, jež analyzují například hmotnost náplně. V současné době však v dražších domácích spotřebičích obyčejnou fuzzy logiku nahrazují umělou inteligencí, která má přece jen širší možnosti reagování na aktuální podmínky.
Nemocnice
Budoucnost umělé inteligence však leží někde úplně jinde než mezi špinavými ponožkami a řízením aut. Největší uplatnění totiž bude umělá inteligence mít ve zdravotnictví. Už dnes řada firem a lékařských zařízení s umělou inteligencí úspěšně experimentuje. Umělá inteligence se experimentálně používá při diagnostice kožních nádorů či některých očních onemocnění, při volbě vhodných řezů pro radioterapii (ozařování) či při vývoji a testování léků. Cílem je, aby dokázala doporučovat i nejlepší možné léčebné postupy. Díky strojovému učení má totiž umělá inteligence oproti živým lékařům jednu zásadní výhodu – nastudovat si tisíce vědeckých článků a desítky milionů konkrétních kazuistik je otázkou pár hodin strojového času.
Podnikové informační systémy
Umělá inteligence se však postupně začíná zabydlovat i v podnikových informačních systémech. Ten největší boom ji sice čeká, a to díky Průmyslu 4.0, kde jednoho dne bude řídit i celé továrny, nicméně třeba už nový HELIOS Orange edice iNUVIO obsahuje modul Analytik, který vás automaticky upozorní na některé okolnosti, jež lidský zaměstnanec může hravě přehlédnout – jako když se firma, které jste vystavili doposud nezaplacenou fakturu, ocitne v insolvenčním rejstříku.