Kdy má u ERP systému smysl řešit mobilitu

Mobilní přístup do podnikového informačního systému je trendem současnosti. Kdy má ale opravdu smysl? A je potřeba, aby ho měli všichni zaměstnanci?

Mobilní přístup dnes mají všichni

V době rychlých mobilních datových sítí LTE, WiFi konektivity v kavárnách, restauracích, hotelech i nemocnicích všude po světě a levných výkonných notebooků má ve skutečnosti mobilní přístup k podnikovému informačnímu systému k dispozici každý. Stačí se připojit přes VPN či vzdálenou plochu do firmy a můžete se systémem pracovat stejně, jako kdybyste byli v kanceláři. Kdykoliv, kdekoliv a odkudkoliv. Velká část firem přitom tuto možnost nevyužívá, protože ji ani nepotřebuje.

Je ale fér říct i to, že část ji nevyužívá proto, že o této možnosti neví nebo ji neumí snadno implementovat. V praxi vám s tím však poradí každý implementační partner a bude vás to stát jen minimální úsilí. Pokud tedy chcete mít kontrolu nad tím, co se ve firmě děje, i když jste na dovolené, je to otázka okamžiku. Bez ohledu na podnikový informační systém, který používáte.

Kdo potřebuje mobilitu?

Mobilní přístup do ERP systému však není jen o tom, abyste měli přístup ke všem datům, když zrovna nejste v kanceláři. Jsou totiž pracovní pozice, kde je doslova nezbytný. Jak je poznat? Jedná se o všechny pozice, kde přístup k datům tady (a to doslova z místa, kde se zaměstnanec nachází) a teď (tedy okamžitě) dává zaměstnanci, respektive firmě, nějakou výhodu. Ty výhody mohou být v zásadě trojího druhu – úspora času, úspora nákladů a zlepšení pozice vůči klientovi či dodavateli. Jak tedy na smysluplnou mobilitu?

Tablety a chytré telefony dávají smysl jen někdy

Tablety a chytré telefony jsou ideální pro obchodníky, servisní techniky, případně i manažery. Ti ocení, když mohou přistupovat ke klíčovým informacím jednoduše a třeba i ze svého mobilu, který jim obvykle bývá celodenním společníkem. Tráví totiž velkou část své pracovní doby mimo kancelář a potřebují mít přístup k informacím o workflow dokumentů (zakázek, objednávek, žádostí o dovolené apod.) co možná nejrychleji a nejjednodušeji. Jejich interakce se systémem přitom obvykle obnáší jen pár kliknutí myší nebo v tomto případě dotyků prstem. Pro uživatele systémů HELIOS Orange, respektive HELIOS Green je pro tyto případy připravena mobilní aplikace HELIOS Zoom, respektive HELIOS Mobile.

Chytré telefony a tablety se však hodí i v situacích, kdy můžete naplno využít jejich další funkce, jmenovitě fotoaparát. Proto uživatelé systému HELIOS Orange mohou využít aplikaci FotoDo pro jednoduché připojení fotodokumentace k položkám libovolné sestavy, což ocení jak obchodníci, pracující s „ofocenými“ dokumenty, tak třeba servisní technici, kteří musí pořídit fotodokumentaci přímo u zákazníka. Ušetří jim to totiž další práci.

Dalším zajímavým pomocníkem může být mobilní aplikace MiM pro mobilní inventuru majetku. Ta, jak už její název napovídá, pomáhá provádět inventury přímo na místě a kromě fotoaparátu, který obstarává čtení čárového kódu na inventarizačních štítcích, využívá i GPS chytrého telefonu, jež urychluje zobrazení majetku v dané lokalitě.

Specializované terminály bývají mnohem vhodnější

Notebooky, chytré telefony a tablety však nejsou jedinými zařízeními, o nichž se v otázce mobilního využívání podnikových informačních systémů vyplatí uvažovat. Zejména výrobní podniky a sklady ocení specializované terminály, které jsou často opatřeny zvýšenou fyzickou i elektromagne­tickou odolností i dostatečnou výdrží baterie.

Uživatelé systémů HELIOS tyto terminály důvěrně znají. Používají se totiž k evidenci výrobních operací či k řízení skladů. Terminály jsou obvykle vybaveny čtečkou čárových kódů a/nebo RFID tagů a zároveň obsahují displej, který dokáže zobrazit pro pracovníka klíčová data, případně i fyzickou klávesnici pro jejich editaci či zadání dalších dat. Oproti chytrým telefonům mají specializované terminály značnou výhodu i v tom, že jsou celkově přizpůsobeny třeba i pro práci v silnějších pracovních rukavicích, jež se ve výrobě nebo skladu běžně používají.