LD Seating roste s HELIOSEM už 28 let

Téměř tři dekády s HELIOSEM

LD Seating se už od roku 1993, kdy firma začala využívat prvního předchůdce dnešních systémů HELIOS, zaměřuje na výrobu sedacího nábytku. Z moderního výrobního a logistického areálu o ploše 10 000 m2 dnes putuje kancelářský nábytek do všech koutů České republiky, na Slovensko, do Německa, Polska, Velké Británie, Norska, Belgie, Francie či Spojených arabských emirátů. Za oněch 28 let na trhu se LD Seating postupně stal českou špičkou v oblasti kancelářského sezení a zahraniční obchod aktuálně tvoří už více než 45 % jeho obratu. Firma proslula i vlastní řadou ergonomických kancelářských židlí s velmi širokými možnostmi personalizace.

HELIOS Orange postupně pokryl všechny činnosti ve firmě

Předchůdce HELIOSU původně ve firmě pokrýval hlavně účetní agendu. S přechodem na tehdy nový HELIOS Orange v roce 1999 se však systém začal postupně rozrůstat i do dalších oblastí fungování firmy, jako byl obchod a sklad. V roce 2003 firma rozšířila systém o řízení výroby a technickou přípravu výroby. Tím došlo ke sjednocení datové základny a k propojení všech podnikových procesů. S rostoucím objemem produkce byly kladeny vyšší nároky na zautomatizování některých procesů, což vyžadovalo rozšíření systému o další funkcionality. Jednalo se hlavně o zakázkové dovývoje a zavedení mobilních a ETH terminálů.

Klíčem k úspěchu byla automatizace

Variabilita výrobků, které opouštějí boskovickou továrnu, je skutečně veliká. V současné době LD Seating disponuje cca 18 000 variant vzorových sestav, které jsou uloženy v HELIOSU. Z připravených podkladů se generují výrobní příkazy, na kterých se v modulu Řízení výroby eviduje rozpracovaná výroba. Všechna data jsou tak soustředěna na jednom místě, což přináší snadnější údržbu a přehlednost.

Pokud do LD Seating dorazí objednávka, expedient vybere z databáze sestav tu, která odpovídá specifikaci zákazníka. Následně potvrdí zákazníkovi termín a zaeviduje vybranou sestavu spolu s dalšími podrobnostmi o objednávce. Poté už přichází na řadu automatizace, v jejímž rámci systém vygeneruje výrobní příkazy. První pokyny obdrží zásobování, aby se zajistily jednotlivé komponenty potřebné pro sestavení výrobku. Pokyny dále putují k výrobě, kde dochází k jejímu rozplánování a evidenci.

S výrobou pomáhá specializované řešení Gatema WMS

V LD Seating dlouhou dobu řešili vytížení pracovníků, kteří s přijetím každé objednávky museli složitě plánovat výrobu a chystat podklady. S tím jim pomohl specializovaný zakázkový modul Gatema WMS, který samostatně vytvoří jednotlivé výrobní příkazy a zajistí, aby ve skladu, výrobě i expedici vždy věděli, co a kdy mají dělat.

Výstupem jsou výrobní průvodky s vytištěnými čárovými kódy jednotlivých operací. Za tímto účelem jsou využívány stacionární terminály ETH, které umožňují načtení čárového kódu ve chvíli, kdy je zahájena nebo dokončena konkrétní operace (např. montáž). Po načtení čárového kódu se automaticky vytisknou štítky na krabice, které jsou opět opatřeny čárovými kódy balení (krabice) i výrobku. Tyto kódy slouží pro následné kontroly i pro účely skladu a expedice.

Jakmile je dokončena montáž, pracovník kontroly zase jednoduše načte kód balení. Tím se automaticky odepíšou komponenty určené na montáž a produkty se zaevidují do skladu hotových výrobků. Skladník přemístí produkt na konkrétní skladovou pozici a v dalším kroku už za pomoci mobilního skladníka Gatema WMS nachystá zboží k expedici.

Systém pomáhá navigovat skladníky ve skladu

A co pomáhá LD Seating s expedicí tak velkého množství výrobků do celého světa? Největší dopady na rychlost a přesnost skladníků při expedici výrobků mělo právě využití terminálů. Funkcionalita „mapa skladu“ totiž přesně vede skladníka na skladové pozice a načtením čárových kódů hlídá, zda je vše správně vyexpedováno. V HELIOSU Orange jsou také zaneseny přesné informace o tom, kdo a kdy dané zboží ze skladu vydal.

Využití stacionárních a mobilních terminálů urychlilo i administrativní práci a snížilo její množství. Takto pořizovaná data navíc umožňují získávat zpřesňující informace i sledovat průchod zakázky firmou. V HELIOSU Orange se ke každé zakázce shromažďují i další důležité údaje, které lze následně vyhodnocovat přímo ve vestavěné business intelligence.

Jak to vypadá ve vaší výrobní firmě? Už máte nový HELIOS Orange s oborovým řešením Gatema WMS?