Lidé pro svou firmu – firma pro své lidi

Společnost Asseco Solutions je lídrem na českém trhu informačních systémů. Softwarové řešení používá přes 15 tisíc firem i veřejných institucí ve střední Evropě. Za úspěchem, který začal v devadesátých letech, stojí firemní kultura a hlavně zaměstnanci. Z jejich práce samozřejmě profitují i klienti a uživatelé softwaru pod značkou HELIOS.

Po tři dekády působení na trhu společnost Asseco Solutions udržuje přátelskou atmosféru mezi vedením a řadovými zaměstnanci a snaží se neproměnit v korporátního molocha. Původní práce pár kamarádů, kteří „jen“ chtěli dělat software, vyrostla ve firmu s více než 300 zaměstnanci.

Pohodová firemní kultura však zůstává a vedení společnosti ji střeží jako oko v hlavě. Lidský a přátelský je i přístup firmy ke klientům, jimž zaměstnanci systém HELIOS osobně implementují a průběžně jej spravují. Právě fakt, že mají celý proces pod kontrolou, pro ně představuje důležitou konkurenční výhodu.

Tajemství receptu na přívětivou rodinnou atmosféru prozrazuje ředitelka pro HR a byznys procesy Asseco Solutions Andrea Kovářová: „Spokojenost našich lidí je bezpochyby dána tím, že vidí, že nám na nich skutečně záleží a staráme se o ně. Nemyslím tím vybavení, zaměstnanecké benefity, příjemné a neformální kanceláře – to je v našem oboru dnes už standardem. Co u nás lidé oceňují především, je firemní kultura. Nikdo vám tady nestojí za zády, neříká, co přesně a kdy máte dělat. V Asseco Solutions se lidem důvěřuje,“ zdůraznila. 

S tím samozřejmě souvisí i flexibilita pracovní doby. Důležité jsou výsledky práce a adekvátní prostor pro jejich dosažení. Klíčová složka práce pro Asseco Solutions spočívá v tom, že to lidi v práci baví a cítí motivaci. 

„Je to klíč k tomu, aby u nás dlouho a rádi zůstávali. Hodně se s nimi bavíme o tom, co je zajímá, co by se chtěli naučit, vyzkoušet si. A snažíme se jim vyjít vstříc, posouvat je dál. Díky tomu jim práce nezevšední, neupadnou do rutiny a stále před sebou vidí nějakou cestu, nějaké příležitosti,“ vysvětlila Kovářová.

I když společnost nelpí na filozofii celoživotního zaměstnání, čtvrtina zaměstnanců pracuje ve firmě více než osm let. Dalším pozitivem je také to, že se bývalí zaměstnanci po několika letech sbírání zkušeností jinde vrací, protože je to v Asseco Solutions bavilo víc. A důležitou roli hraje i možnost osobního rozvoje a vzdělání. „Chceme být na špičce v tom, co děláme. Proto našim zaměstnancům nabízíme široké možnosti vzdělávání. To rozhodně není oblast, na které bychom šetřili,“ doplnila šéfka HR.

Pracovních pozic nabízí Asseco Solutions celou škálu. Klíčové role však jsou obchodní pozice, konzultanti a programátoři, kteří jsou naprosto nezbytní při hledání a tvorbě řešení pro klienta.

Obchodníci prodávají původní software a dokážou připravit řešení na míru klientovi. Podobné je to i v případě konzultanta, který může nabídnout možnosti, jak uspokojit klientovy potřeby a předložit mu řešení, které mu pomáhá neustále rozvíjet jeho byznys. Velkým plusem je to, že každý zákazník má ve společnosti jednu kontaktní osobu, která klienta velmi dobře zná a může s ním vybudovat vztah na osobní úrovni. Třetím dílem hlavní skládačky lidských sil jsou programátoři, kteří umí tato řešení uvést do praxe.

„Nespornou výhodou je, že spravují a rozvíjejí software, který je náš, o kterém přesně víme, jak byl postaven. Tvoříme tedy společně tým, který umí poradit, vymyslet a dodat řešení, pod které se rád podepíše,“ doplňuje Andrea Kovářová.

Asseco Solutions se však dívá i dopředu a připravuje se na budoucnost. Před pár lety ve firmě vznikl inovační a vizionářský tým, který se věnuje vývoji budoucích a nadčasových produktů. Ale ty se rozhodně neobejdou bez lidské síly.

Pokud chcete být u toho, podívejte se na kariérní stránky a ozvěte se HR týmu v Asseco Solutions. Seznam volných pozic najdete zde