Novinky v HELIOS Nephrite

Vlajkový produkt Asseco Solutions HELIOS Nephrite přichází s mnoha vylepšeními. Vybrali jsme pro vás některá z nich.

HELIOS slouží jako podnikový informační systém ERP pro velké firmy na českém a slovenském trhu, kde jej využívá přes osm stovek společností, například Seznam.cz, Vítkovice Cylinders, Pražské služby, pivovar Svijany nebo výrobce cukru Tereos TTD. Jeho síla spočívá zejména v propojení všech částí podnikového systému, které spolu komunikují a zvládnou integrovat i externí služby.
Pro rok 2023 připravili vývojáři produktu z Asseco Solutions řadu novinek, které opět posunou produkt HELIOS Nephrite na novou úroveň. Vybíráme několik z nich.

Vylepšené UI pomocí příznaků

Orientaci uživatele v přehledu zpracovávaných dokladů zjednoduší nové grafické příznaky, které signalizují zapsaný komentář k záznamu, připojený dokument, otevřený workflow úkol nebo aktuální krok procesu zpracování. Uživatelské vlaječky nabídnou možnost označit si vybrané záznamy různými barvami podle potřeb každého uživatele, a tak je jednoduše odlišit, zvýraznit a později se k nim vrátit. Příznaky jsou dalším krokem ke zvýšení intuitivnosti systému a zjednodušení práce uživatelů. Inspirací pro jejich vytvoření byly osvědčené příznaky v poště a kalendáři Outlooku.

Novinky pro mzdové účetní

Jednou z novinek v aplikačních modulech jsou nové elektronické formuláře žádost o roční zúčtování daně a potvrzení o zdanitelných příjmech. Pro mzdovou účetní to znamená zjednodušení práce a zrychlení zpracování agendy, pro zaměstnance konec vyplňování růžových papírových formulářů.

Stačí, když zaměstnanec vyplní elektronickou žádost v HELIOS Nephrite a přiloží všechny potřebné dokumenty. Mzdová účetní data zkontroluje a přenese do ročního zúčtování daně. Totéž platí i pro prohlášení poplatníka daně. Zaměstnanci ve firmě mohou vyplnit prohlášení přímo v HELIOS Nephrite společně s potřebnými dokumenty a mzdová účetní jej po kontrole přenese do mzdové agendy.

Novinky ve Výrobě

V modulu Výroba lze zmínit novinku v podobě Elektronického kanbanu, jehož cílem je omezení hromadění přebytečných zásob v jakémkoliv bodě výroby a podpora just in time produkce. Novinka je vhodná pro podniky, které se rozhodnou využívat kanbanového principu „tahu“ nebo chtějí implementovat principy elektronického kanbanu (E-KANBAN). Nový nástroj podpoří efektivní řízení skladových zásob ve výrobním skladu montáže daného pracoviště. Novinka podporuje řízení a evidence KANBAN karet na více lokacích a podporuje online sběr dat výroby. WMS pak detailně sleduje životní cyklus karty.

Jako další zlepšení modulu Výroba lze zmínit i harmonizovanou FMEA, která analyzuje příčiny vzniku vad a jejich následků a plán kontroly řízení.

Novinky v Knize jízd

Novinky v Administrativě zahrnují Import z GPS do Knihy jízd. Jedná se o standardizované napojení na WS systému CCS Carnet a stahování jízd do knihy podle GPS. Novinka je určena pro řidiče služebních vozidel a správce firemního vozového parku. Pomocí nových funkcí lze stáhnout jízdy evidované pomocí GPS jednotek a také náklady na pohonné hmoty a další výdaje hrazené kartami CCS.

V Knize jízd se mohou vyčíslit i náklady za pohonné hmoty soukromých jízd zaměstnanců u služebního vozidla a srážky této částky zaměstnanci ze mzdy. Jedná se o jednoduché řešení srážek za soukromě najeté kilometry. Uživatel vidí, kolik mu bude ze mzdy sraženo. Způsob výpočtu spotřebovaných pohonných hmot lze konfigurovat a po schválení knihy jízd lze převést do mezd částku formou srážky ze mzdy pomocí funkce.

Změny v modulu CRM

Změny se týkají i modulu CRM. V rámci ABC analýzy jde o zjednodušení zadávání parametrů a celkové zpřehlednění. Nově se parametry ukládají do hlavičkového záznamu. Mění se také Vzory KPI pro hodnocení obchodu a obchodníků. Sada ukazatelů je nadefinovaná na DEMO databázi a je průběžně rozšiřována.

Do CRM je přidána i možnost načtení informací o statutárních zástupcích obchodních partnerů a způsobu jejich jednání z ARESu. Vylepšení v CRM čeká také využití strojového učení, revize dotazníků a hromadný mailing.

Změny ve Webovém portálu

Změny a vylepšení se dotkly také Webového portálu. Týkají se práce s uloženými elektronickými dokumenty a připojování nových souborů z košilky dokumentu. 

Nově je možná editace souboru uloženého v HELIOS Nephrite přímo z webového portálu pomocí Doplňku HELIOS, který nabízí uložení dokumentu, vytvoření nové verze, uložení ve formátu PDF, vytvoření nového dokumentu, podporuje rezervaci při otevření dokumentu a zrušení jeho rezervace při zavření nebo smazání staženého souboru pro jeho zavření. Další novinky rozšiřují možnosti práce s kalendářem, využití PWA notifikací a nastavení dolních záložek pro zobrazení souvisejících informací.

Další změny

Vývojáři Asseco Solutions dále pracují na bankovní aplikaci na nové platformě AVA. Nová aplikace zvýší bezpečnost a efektivitu automatizací agend, například stažení bankovních výpisů a odeslání příkazů k úhradě.

Dochází také ke změnám v práci s Datovými schránkami z důvodu legislativní změny a rozšíření stávajícího řešení. Novinka se týká všech uživatelů datových schránek. Mění se práce s přílohami a dochází ke změnám v aplikaci DS.

Změny se týkají také REST API s napojením na e-shopy, které umožní externím systémům snadnější propojení s ERP a vývoj integrací s externími systémy. Je určen pro zákazníky provozující e-shop (B2C a B2B).

Dochází rovněž k propojení systémů HELIOS Nephrite a WMS mySTOCK od KVADOS definovaným standardem. Jedná se o propojení velkých systémů pro optimalizované řízení skladů a automatizaci souvisejících procesů.

Další drobnější zajímavé novinky se týkají Správy a designu, jako je nastavení velikosti a rozložení oken, výběr ikon z nabídky nebo oblíbené funkce třída vs. pořadač. Zvýší se tím intuitivnost a orientace uživatele v systému.