Podzimní business snídaně

Na přelomu října a listopadu proběhly dvě business snídaně zaměřené na současné otázky a trendy v oblasti ERP systémů. První se konala v Hotelu Atlantis v Brně, druhá v pražském Clarion Congress Hotelu. Další už teď plánujeme na příští rok. A co jste se na business snídaních mohli dozvědět?

Proč se zabývat auditem informačního systému

Jako první přišla na řadu přednáška docenta Petra Sodomky ze společnosti CVIS Consulting na téma auditu informačního systému. Účastníci snídaně se mohli dozvědět cenné informace o tom, jaké jsou hlavní problémy českých firem s informačními systémy, i to, jak jim lze prostřednictvím auditu předejít, nebo je vyřešit. Dostalo se jim také důležitých informací o tom, v jaké situaci je dobré o auditu uvažovat a jak jej využít při řešení například nezdařilé implementace či konci podpory stávajícího systému.

Co přináší firemní informační systém budoucnosti

Druhá přednáška přinesla představení podnikového informačního systému pro velké firmy HELIOS Nephrite. Toho se zhostili Pavel Mařica a Miloš Klapal, kteří působí na pozici Sales Manager pro HELIOS Nephrite. Účastníky business snídaně seznámili s architekturou nového systému i plánovanými novinkami na další dva roky.

Protože se ale jednalo o snídani zaměřenou na nové trendy, následovala hned další prezentace, tentokrát zaměřená na Machine Learning a jeho uplatnění v HELIOSu. Odborníci na tuto oblast, Radek Klášterka a Pavel Šimek ukázali, jak se tyto moderní technologie uplatňují v detekci anomálií v účetním deníku, detekci nestandardních evidenčních cen u příjemek, při forecastingu nepřítomnosti na pracovišti nebo prodejů, či předvýběru vhodných dodavatelů při tvorbě nových objednávek. Jejich přednáška tak v praxi ukázala, jak může moderní podnikový informační systém s integrovaným strojovým učením šetřit firmě peníze i čas, a hlavně, jak ji může pomoci se lépe připravit na budoucí vývoj.

Je cloud skutečně řešením pro každou společnost?

Zatímco Machine Learning je stále ve větší míře spíše hudbou budoucnosti, cloud už tu s námi je řadu let. Michal Koryčan, Cloud & BI Solutions Manager, který se u nás stará mimo jiné o řešení ERPORT, shrnul, kdy má a nemá smysl přejít do cloudu, a ukázal, kolik konkrétně může při jak velké investici cloud firmě ušetřit.

RPA (Robotic Process Automation)

Pomyslná třešnička na snídaňovém dortu patřila Filipu Unzeitigovi, Sales Managerovi společnosti ARTIN, který se věnoval problematice robotické automatizace procesů. Unzeitig účastníkům snídaně představil umělou inteligenci pro univerzální ovládání uživatelského rozhraní Aiviro. „Tak jak pára vzala lidem těžkou fyzickou práci, tak Robot Aiviro vezme lidem těžkou rutinní práci v kanceláři. Lidé budou mít tak možnost pracovat na kreativnějších úkolech s větší přidanou hodnotou,“ uvedl svou přednášku.

Aiviro najde uplatnění u výrobních firem, stejně jako finančních institucí. Jeho velkou konkurenční výhodou je univerzálnost použití. Dovede ovládat všechny aplikace na počítači stejně jako člověk. Dovede číst dokumenty, vyplňovat tabulky, přepisovat údaje, vytvářet reporty i cokoliv dalšího.Během pouhých tří hodin učení se dokáže Aiviro vyšvihnout na 96 % úspěšnost zpracování faktur a nulovou chybovost zaujal nejednoho z účastníků.

To, jak robot Aiviro funguje, ukázal Filip Unzeitig na několika praktických příkladech. Prvním z nich bylo zpracování faktur. Aiviro sám zkontroluje každou hodinu e-mailovou schránku a příchozí faktury. Pokud najde fakturu, zaeviduje ji automaticky přímo do HELIOSu a uloží ji v PDF do správné složky. Když narazí na nestandardní obsah nebo fakturu, informuje o tom lidskou obsluhu. Dalším příkladem byla automatická příprava cenových nabídek. Aiviro zkontroluje poptávku a výkresy v zadávací dokumentaci, následně podle výkresů automaticky spočítá objemy a množství materiálu, cenu materiálů i práce, a zašle e-mailem obchodnímu oddělení automaticky předpřipravenou cenovou nabídku. To už ji jen zkontroluje a zašle zpět zákazníkovi. To vše nesrovnatelně rychleji a levněji, než kdyby to měl zpracovávat člověk.

Digitalizace průmyslu s využitím virtuální reality

A když už je řeč o robotizaci, nemohli jsme si odpustit také představení naší sesterské společnosti CEIT. Ta se už přes 10 let soustředí na inovace v průmyslu, a to zejména na transformaci logistiky, automatizaci interních procesů ve výrobě a logistice, optimalizaci výroby a logistiky, sledování objektů, návrh a materiálové inženýrství, koncept digitální továrny a komplexní řešení pro chytré továrny.

Asseco CEIT integruje svá řešení pro chytré továrny od A do Z. Pomocí všudypřítomných smart senzorů a informací o chodu výroby vytvoří digitální kopii podniku, kam implementuje jednotlivé moduly a funkcionality. Následně pak všechny inovace a optimalizace převede do chodu výrobního podniku. V Česku a na Slovensku je CEIT známá i svými žlutými robotickými tahači a vysokozdvižnými vozíky. Ve svém repertoáru má však i vybavení pro robotické a montážní linky. Není proto divu, že její prezentace na snídani zaujala hned několik návštěvníku z řad výrobních firem.

Pokud jste naše podzimní business snídaně nestihli a teď vás to mrzí, nebojte se. V příštím roce máme v plánu ve snídaních pokračovat.