V hlavní roli cloud. Nezbytný i pro ERP systémy

Hlavním tématem ERP systémů a celého počítačového světa se stávají cloudové služby. Jaká řešení nabízí Asseco Solutions v rámci produktů HELIOS?

Co je klíčovým předpokladem pro to, aby došlo k úspěšnému přechodu ERP do cloudu? Zásadní je po technické stránce dobře naplánovat přípravu přechodu, tvrdí Michal Koryčan, cloud & BI solutions manager Asseco Solutions. Spolu s ním vám poodhalíme, jak vypadá zákulisí využívání cloudu v informačních systémech ERP.

Zákazník by si měl dopředu promyslet, zda je pro něj vhodné mít v cloudu veškerou firemní infrastrukturu, nebo pouze část systému. Lze totiž využít tzv. hybridní přístup, kdy bude mít část systémů u sebe na serveru a část v cloudu. „Je potřeba stanovit strategii přechodu a další vývoj takového hybridního provozu,“ zdůraznil Koryčan. Každý zákazník je jiný a od toho se odvíjí další postup.

Jaký je cíl?

Záleží také na tom, jaký je cíl využívání cloudových služeb. Zda tím chce firma řešit nedostatek kvalifikovaného personálu, snížit náklady, pokročit v digitalizaci podnikání, uspíšit vývoj a nasazování aplikací, nebo je to módní záležitost.

„Je toho hodně, co je potřeba zvážit, a je třeba navrhnout správnou strategii. Co je však důležité, nepouštět se do přechodu na cloud sami, ale najít si partnera, který s tím zákazníkovi pomůže. Pokud se budeme bavit o malých firmách, předpoklad je v přenastavení mysli IT zákazníka, případně vedení společnosti, která většinou pramení z neznalosti cloudového světa a vůbec všech nových technologií,“ dodal Michal Koryčan.

Od firem někdy zaznívá obava, že přechodem na cloudové řešení může nastat problém s rychlostí internetového připojení. „Rychlost připojení dnes nevidím jako problém. Spíše, jak jsem zmiňoval výše, je to o nastavení mysli a strachu z toho, že nemám data u sebe,“ míní Koryčan. Zabezpečení v cloudu je paradoxně násobně bezpečnější než na firemních serverech.

„Je toho hodně, co je potřeba zvážit, a je třeba navrhnout správnou strategii. Co je však důležité, nepouštět se do přechodu na cloud sami, ale najít si partnera, který s tím zákazníkovi pomůže. Pokud se budeme bavit o malých firmách, předpoklad je v přenastavení mysli IT zákazníka, případně vedení společnosti, která většinou pramení z neznalosti cloudového světa a vůbec všech nových technologií.“
Michal Koryčan, cloud & BI solutions manager Asseco Solutions

Pocity místo tvrdých čísel

Důležitým aspektem je umět si správně spočítat celkové náklady na provoz vlastního řešení nebo právě cloudové možnosti. „Co se týče firem v České republice, většina se to snaží ‚pytlíkovat‘ po svém a upřednostňují své pocity před tvrdými čísly, která vlastně ani neznají. IT je specifické v tom, že mu většina lidí nerozumí, a dokud vše funguje, nikdo nic neřeší. Rozpočet na IT je pro všechny nutné zlo,“ vysvětlil specifika přechodu na cloud.

Často se skloňuje také téma kybernetické bezpečnosti, někteří zákazníci se obávají o zabezpečení firemních dat. „Vše se zrychluje, všichni pracují odkudkoliv. Je běžné pro práci používat mobilní telefony, tablety, vzdálené přístupy a toto zvyšuje bezpečnostní riziko ve firmách. V Česku většina firem podceňuje kybernetické hrozby, i když se dnes vše přesouvá do online prostředí,“ dodal.

Zároveň podotýká, že postoj firem je naprosto odlišný u těch, které již za sebou mají nějaký bezpečnostní incident.

Firmy by měly pravidelně aktualizovat veškeré systémy, zálohovat data a školit zaměstnance. Právě nastavení firemních procesů, které zajistí kybernetickou bezpečnost, je nezbytným předpokladem pro to, aby byly firmy dobře připraveny na budoucí hrozby, i když to bude znamenat určitý diskomfort pro uživatele.