Začíná éra digitalizace veřejné správy
Digitalizace veřejné správy znamená přechod na bezpapírovou kancelář s častějším využíváním prvků umělé inteligence.
Technologické novinky v běžném životě přebíráme s naprostou samozřejmostí, chytré telefony, chytrá auta, chytré hodinky nebo chytré vysavače běžně používáme a rychle jsme si na ně zvykli. V pracovním životě je ale prosazování technologických novinek mnohem méně samozřejmé. Je to způsobeno tím, že v pracovním prostředí mají lidé větší odpor ke změnám, uvádí vědecké studie.
Přitom důraz na udržitelnost, úsporu času a tím i peněz znamená přejít na moderní způsob práce. „Dobrá zpráva je, že dnes již existuje mnoho nástrojů a technologií, které umožňují digitalizaci firemních procesů. Jedním z nich je koncept bezpapírové kanceláře, který nabízí řadu výhod,“ zdůraznila Ing. Lucie Římalová, business analytička systémů HELIOS ve společnosti Asseco Solutions.

„Díky využití AI může veřejná správa poskytovat občanům lepší a rychlejší služby. Například inteligentní chatboty mohou odpovídat na běžné dotazy občanů, zpracovávat jejich žádosti a poskytovat informace 24/7“
Přechod na bezpapírovou kancelář přináší řadu výhod
Přechod na bezpapírovou kancelář a využívání prvků umělé inteligence (AI) přináší i sektoru veřejné správy mnoho benefitů. Zvyšuje efektivitu procesů a zlepšuje přístup k informacím, podporuje udržitelnost.
Využívání nejmodernějších prvků umělé inteligence a digitálních nástrojů umožňuje zpracovávat a následně analyzovat obrovské množství dat rychle a přesně, zásadně snižuje chybovost. Ta je problémem zejména u rutinních úkolů, které vyžadují dodržování stejných postupů. Právě automatizace těchto procesů výrazně šetří čas a energii.
Automatizace odstraňuje rutinní procesy
Umělá inteligence může zcela automatizovat některé procesy, jako je zpracování a kategorizace dokumentů, vyhledávání informací nebo správa databází. To vede k rychlejšímu a efektivnějšímu vyřizování žádostí, správě evidencí, případně generování reportů. Pro zaměstnance ve státní správě to znamená snížení administrativní zátěže a zvýšení produktivity práce.
Další výhodou zavádění nejmodernějších technologií ve státní správě je elektronická archivace a správa dokumentů. Digitalizace umožňuje snadný a rychlý přístup ke všem potřebným informacím bez komplikovaného procházení fyzických složek. Tím se zkracuje doba hledání a zvyšuje se přesnost poskytovaných dat. Elektronická komunikace a sdílení dokumentů usnadňují spolupráci mezi různými odděleními v rámci jednoho úřadu, ale i různými institucemi. To vede k větší efektivitě i transparentnosti.
Lepší a rychlejší služby občanům
„Díky využití AI může veřejná správa poskytovat občanům lepší a rychlejší služby. Například inteligentní chatboty mohou odpovídat na běžné dotazy občanů, zpracovávat jejich žádosti a poskytovat informace 24/7,“ vysvětlila Ing. Lucie Římalová.
Zapojení umělé inteligence do procesů ve veřejné správě ale nutně neznamená, že se budou nahrazovat samotní referenti. Spíše se má jednat o jejich podporu a optimalizaci práce. Mohou se více věnovat kreativním úkolům, strategickému plánování a profesnímu rozvoji.
Přechod na bezpapírovou kancelář v neposlední řadě znamená i zodpovědnější přístup k ochraně životního prostředí a zdůraznění udržitelnosti ve veřejném sektoru. Omezení používání papíru na minimum vede ke snížení spotřeby energií, vody i dřeva při jeho výrobě. Snižuje se tím uhlíková stopa a šetří se cenné zdroje naší planety.