Zájem firem o cloud v Česku stoupá

Cloudové služby poskytují svým uživatelům bezpečnou platformu, u které jsou data firmy umístěny na zabezpečených vzdálených serverech. Poskytují lepší zabezpečení proti kybernetickým útokům, pravidelné zálohy dat i aktualizace programů a aplikací. V konečném důsledku je cloud navíc i díky komplexnosti řešení provozně levnější než lokální úložiště ve firmě.

Cloudové technologie začínají prostupovat do všech průmyslových i dalších odvětví. Zatímco jako běžní uživatelé nemáme problém mít v cloudu naše fotky či videa, tak firmy s využitím této technologie váhají, i když zájem se postupně zvyšuje, ale velmi pomalu.

Zatímco ve Spojených státech víceméně všichni provozují svoje systémy a aplikace v cloudu, tak u nás je podíl firem využívajících cloud zhruba poloviční. „Z top 500 nejbohatších firem v USA již 93 procent provozuje svoje systémy a aplikace v cloudu. U nás využívá cloudové služby alespoň částečně asi 50 procent firem,“ upozorňuje Michal Koryčan, obchodní manažer pro cloudová řešení ve společnosti Asseco Solutions.

Michal Koryčan,

zkušený obchodní manažer s rozsáhlou IT praxí. Specializuje se na presale a business development. Má víceleté zkušenosti s vedením starupů a portfolio managementem v oblastech IT, Cyber Security a Big Data. Vlastní titul MBA z University College v Dublinu. V současné době zastává post obchodního manažera pro cloudová řešení ve společnosti Asseco Solutions.

Zároveň ale dodává, že pomalu západ doháníme, ale bude to trvat ještě minimálně 5 let. Důvodem pomalejšího rozšiřování cloudu u nás je obava ze zabezpečení dat, která se nacházejí mimo firmu. „Pokrokovější“ jsou podle něj hlavně mladé firmy, které se nebojí inovací a moderních nástrojů. „Chtějí se věnovat hlavně svému byznysu, potřebují mít jistotu, že mají data v bezpečí a nechtějí se starat o to, jestli nemají pomalé disky, nedostatek paměti RAM, zkrátka jestli něco nejede,“ vysvětluje.

Také velké nadnárodní korporace prosazují cloudová řešení, neboť to znamená jednodušší přístup k datům odkudkoli na světě. „Máme zákazníky, kteří mají majitele v zahraničí, kteří už cloud vyžadují. Jinými slovy zakazují svým dceřiným firmám v Česku provozovat data na vlastním hardwaru,“ říká Koryčan s úsměvem.

Jako příklad uvádí službu Asseca Solutions s názvem ERPORT. Ta umožňuje snadno a lehce převést informační systém firmy do cloudového prostředí. „Již nemusíte udržovat vlastní infrastrukturu a software a vynakládat vysoké finanční prostředky na jeho pořízení,“ doplňuje.

Averze či obavy českých firem vyplývají podle něj ze dvou věcí. Jednou z nich je už zmíněná bezpečnost, tedy obava, že k datům, které firma nemá ve své správě pronikne někdo nepovolaný. Podle Koryčana samozřejmě vždy existuje riziko kybernetického útoku, ale u cloudu je podle něj výrazně menší, než pokud má firma data u sebe. Cloudoví poskytovatelé totiž mají certifikované a vyškolené zaměstnance, kteří se věnují jen a pouze bezpečnosti. „Ještě před šesti lety jsme museli klientům vysvětlovat, jak je cloud bezpečný, dnes o bezpečnosti vůbec nemluvíme,“ podotýká se smíchem.

Druhým faktorem obav je nákladovost. „Cloud může zpočátku působit jako dražší řešení. Ale pokud porovnáváme kvalitu služby se vším všudy, vyjde levněji, než v případě správy vlastního technického oddělení s vlastním harwarem a dalším příslušenstvím. V delším časovém horizontu se investice do cloudového řešení určitě vyplatí, kromě úspory za lidské zdroje můžou společnosti také počítat s nejvyšším zabezpečení a nemusí mít strach ze ztráty dat. Firmy by se měly věnovat především svému byznysu a neztrácet čas řešením IT záležitostí,“ uzavírá Koryčan.