Zájem firem o cloud v Česku stoupá
Cloudové služby poskytují svým uživatelům bezpečnou platformu, u které jsou data firmy umístěny na zabezpečených vzdálených serverech. Poskytují lepší zabezpečení proti kybernetickým útokům, pravidelné zálohy dat i aktualizace programů a aplikací. V konečném důsledku je cloud navíc i díky komplexnosti řešení provozně levnější než lokální úložiště ve firmě.
Cloudové technologie začínají prostupovat do všech průmyslových i dalších odvětví. Zatímco jako běžní uživatelé nemáme problém mít v cloudu naše fotky či videa, tak firmy s využitím této technologie váhají, i když zájem se postupně zvyšuje, ale velmi pomalu.
Zatímco ve Spojených státech víceméně všichni provozují svoje systémy a aplikace v cloudu, tak u nás je podíl firem využívajících cloud zhruba poloviční. „Z top 500 nejbohatších firem v USA již 93 procent provozuje svoje systémy a aplikace v cloudu. U nás využívá cloudové služby alespoň částečně asi 50 procent firem,“ upozorňuje Michal Koryčan, obchodní manažer pro cloudová řešení ve společnosti Asseco Solutions.
Zároveň ale dodává, že pomalu západ doháníme, ale bude to trvat ještě minimálně 5 let. Důvodem pomalejšího rozšiřování cloudu u nás je obava ze zabezpečení dat, která se nacházejí mimo firmu. „Pokrokovější“ jsou podle něj hlavně mladé firmy, které se nebojí inovací a moderních nástrojů. „Chtějí se věnovat hlavně svému byznysu, potřebují mít jistotu, že mají data v bezpečí a nechtějí se starat o to, jestli nemají pomalé disky, nedostatek paměti RAM, zkrátka jestli něco nejede,“ vysvětluje.
Také velké nadnárodní korporace prosazují cloudová řešení, neboť to znamená jednodušší přístup k datům odkudkoli na světě. „Máme zákazníky, kteří mají majitele v zahraničí, kteří už cloud vyžadují. Jinými slovy zakazují svým dceřiným firmám v Česku provozovat data na vlastním hardwaru,“ říká Koryčan s úsměvem.
Jako příklad uvádí službu Asseca Solutions s názvem ERPORT. Ta umožňuje snadno a lehce převést informační systém firmy do cloudového prostředí. „Již nemusíte udržovat vlastní infrastrukturu a software a vynakládat vysoké finanční prostředky na jeho pořízení,“ doplňuje.
Averze či obavy českých firem vyplývají podle něj ze dvou věcí. Jednou z nich je už zmíněná bezpečnost, tedy obava, že k datům, které firma nemá ve své správě pronikne někdo nepovolaný. Podle Koryčana samozřejmě vždy existuje riziko kybernetického útoku, ale u cloudu je podle něj výrazně menší, než pokud má firma data u sebe. Cloudoví poskytovatelé totiž mají certifikované a vyškolené zaměstnance, kteří se věnují jen a pouze bezpečnosti. „Ještě před šesti lety jsme museli klientům vysvětlovat, jak je cloud bezpečný, dnes o bezpečnosti vůbec nemluvíme,“ podotýká se smíchem.
Druhým faktorem obav je nákladovost. „Cloud může zpočátku působit jako dražší řešení. Ale pokud porovnáváme kvalitu služby se vším všudy, vyjde levněji, než v případě správy vlastního technického oddělení s vlastním harwarem a dalším příslušenstvím. V delším časovém horizontu se investice do cloudového řešení určitě vyplatí, kromě úspory za lidské zdroje můžou společnosti také počítat s nejvyšším zabezpečení a nemusí mít strach ze ztráty dat. Firmy by se měly věnovat především svému byznysu a neztrácet čas řešením IT záležitostí,“ uzavírá Koryčan.