Případová studie

Investice do systému HELIOS iNuvio se vrátila již za 9 měsíců

Inovace i tradice

Již od roku 1992, tedy více než 30 let, se píše historie mezinárodně úspěšné, ryze české společnosti KOMA Modular. Firma se zabývá výrobou a realizací modulární výstavby nejrůznějších typů a možností využití. Od roku 2003 je neocenitelným softwarovým pomocníkem jejích zaměstnanců i managementu informační systém HELIOS iNuvio z produkce Asseco Solutions.

Koma Modular sídlí na Moravě, ve Vizovicích. Od svého vzniku rostla a rozvíjela své portfolio i technologie. Letos, v roce 2023, má 280 zaměstnanců a je lídrem v oblasti modulární výstavby na trhu. Zaměřuje se na výstavbu na míru pro B2B sektor, tedy na dodávku administrativních budov, školských staveb, nemocnic, lyžařských center, kaváren a podobně.


Stavby z její produkce se vyznačují vysokým standardem, vynikající kvalitou a dokonalým designem. Koma Modular spolupracuje s designéry a architekty, přičemž mezi nejznámější z nich patří architektonické studio Chybik + Kristof, se kterými spolupracuje již řadu let.

Jako vůbec první v České republice postavila Koma Modular v roce 2007 modulární mateřskou školku. „Pamatuji si dobu, kdy lidé nedůvěřovali tomu, že by děti mohly chodit do školky z kontejnerů,“ vzpomíná Stanislav Martinec, zakladatel, majitel a aktivní ředitel firmy. „Vůbec nechápali, že modulární stavba může být pěkná a uvnitř nevypadat jako kontejner. Že můžete moduly spojovat a vytvářet velké propojené prostory a zvenku různé zajímavé fasády. Dnes máme přes 100 školek po celé Evropě.“

V roce 2020 pak vznikl v Karviné první český modulární nemocniční pavilon a v roce 2022 první modulární letiště na světě v africkém Senegalu.

58 implementovaných modulů a funkcionalit

Více než 100 firemních uživatelů

Moderní platforma NNTB

Z Vizovic na EXPO a zase zpátky

Pro společnost KOMA Modular jsou důležitými hodnotami vývoj a inovace. Proto si postavila vlastní Vývojové a inovační centrum modularity, ve kterém vyvíjí nové produkty, zaměřuje se právě na speciální a komplikované projekty, využití nových materiálů a posouvání modularity na další úroveň.

V sídle společnosti, která je přebudovaným pavilonem z veletrhu EXPO 2015 v Miláně, najdete jak výrobní linky, tak i administrativní část společnosti.

Firma má v Praze pobočku s názvem KOMA Rent, která má na starosti pronájmový park pro ČR. Na Slovensku je pak v Nitře Koma Slovakia, která má na starosti prodej a pronájem u našich slovenských sousedů. Nově si otevřela v Africe pobočku KOMA Senegal.


Pro účetnictví i pro výrobu

„Informační systém HELIOS používáme od roku 2003,“ říká Ing. Luděk Ohnoutek, vedoucí procesů v KOMA Modular a dodává: „V současnosti v HELIOS iNuvio každodenně zjišťuji stav zakázek, připravuji podklady pro plánování výroby a exportuji data pro simulační software. Také poskytuji podporu ostatním uživatelům pro jeho používání, případně zpracovávám zadání pro uživatelské úpravy.“

Ing. Luděk Ohnoutek
Vedoucí inovací a procesů

Implementace systému proběhla v KOMA Modular koncem roku 2002. Po analýze a školení klíčových uživatelů na samém konci roku proveden import dat z účetního software, který se používal do konce roku 2002. Prvními, kdo nový systém začal používat, účtárna a sklady. „Do konce března jsme v Heliosu zavedli evidenci zakázek a zpracování nabídek, které byly do té doby vytvářeny v Excelu,“ vzpomíná Luděk Ohnoutek. 

„Zavádění modulu Technická příprava výroby jsme prováděli ve druhém roce používání Heliosu. Následně jsme zavedli modul Řízení výroby zhruba ve třetím roce používání tohoto software. Později jsme zaváděli zbylé moduly jako je Majetek, Personalistika, Servis, Celní případy, Intrastat a QMS.“
Ing. Luděk Ohnoutek Vedoucí inovací a procesů

Návratnost třičtvrtě roku

Jestliže se dnes ing. Ohnoutka zeptáte, co jim informační systém HELIOS iNuvio přináší z pohledu procesů ve firmě, odpoví vám:„Přínos zavedení informačního systému HELIOS považuji za velmi vysoký. Po prvním třičtvrtě roce provozu prohlásil náš pan majitel, že se nám tento informační systém již zaplatil.

Co se týče procesů ve firmě, samotný informační systém procesy standardizuje a zpřehledňuje. Každý uživatel si v něm najde údaje, které potřebuje pro svoji práci. Zároveň slouží ke kontrole procesů, jako je například proces průchodu zakázky firmou. V této oblasti poskytuje přehled o aktuálním stavu zpracování zakázky a plnění termínů. V HELIOSu máme také zpracováno velké množství uživatelských rozšíření od firmy ASG Solutions.“

V současné době jsou ve společnosti KOMA Modular využívány téměř všechny moduly, které systém HELIOS iNuvio nabízí.

„Mimo povinný modul účetnictví bych rád vyzdvihnul přínos modulů Technická příprava výroby a Řízení výroby, které jsou zpracovány na velmi vysoké úrovni.“
Ing. Luděk Ohnoutek Vedoucí inovací a procesů

Pojďte se sami přesvědčit, že některé investice jsou k nezaplacení. Kvalitní podnikový systém HELIOS iNuvio je rozhodně jednou z nich.

   Vize, nikoli sci-fi

Společnost Koma Modular má samozřejmě plány na další svůj rozvoj, a to i v kontextu rozvoje systému Helios iNuvio.

Pan Ohnoutek závěrem říká: „Nedávno jsme HELIOS doplnili automatizovaným sběrem informací o poloze modulů na výrobní lince. A do budoucna chceme HELIOS iNuvio použít jako zdroj dat pro plánování pomocí simulačního software Plant Simulation. V neposlední řadě plánujeme vytvoření firemního webového portálu se zobrazováním informací pro řízení výroby, které se rovněž budou čerpat ze systému HELIOS.“

Inspirujte se u KOMY

HELIOS iNuvio umí pomoci i v těchto oblastech.


Ekonomika

Mít vyřešené účetnictví a finanční řízení firmy je stěžejní potřebou každé firmy. Tuto problematiku iNuvio řeší dnes a denně.

Zaměstnanci  KOMY MODULAR se tak mohou spolehnout na plně funkční fakturace, pokladnu, evidenci k DPH a mnoho dalšího.

To vše v manažerském přehledu Business Intelligence, který je nativní součastí HELIOS iNuvio. 

Sklady

Správná orientace ve vašich skladových zásobách a warehouse management jsou v HELIOS iNuvio naprostým standardem.

V KOMA MODULAR mají tolik balíků k přepravě, že bez řádného systému by se celý systém rychle zhroutil.

Pracujte v přehledné struktuře a využívejte množství vychytávek, které vám pomohou šetřit čas.

Máte zájem o naše služby?

Zanechte nám svůj kontakt a my se Vám ozveme.

+420 244 104 111

Vaše osobní údaje potřebujeme k tomu, abychom s vámi mohli jednat o možné spolupráci.