Jak na to šli ve Včelařském ústavu?

Softwarový pomocník pro výrobce českého medu

Výzkumný ústav včelařský má obrovskou tradici, byl založen již v roce 1919 a v roce 1997 se stal soukromou společností, která se zabývá výzkumem, vývojem, výrobou a vzděláváním v oboru chovu včel a včelích produktů.

Od roku 2020 pomáhá zdejšímu managementu i pracovníkům informační systém HELIOS iNuvio.


HELIOS iNuvio jsme vybrali mimo jiné kvůli jeho otevřenosti k úpravám a možnostem integrace, což dobře koresponduje s různorodostí našeho podnikání. Další roli hrála jeho velká rozšířenost i reference.
David Pokorný vedoucí ICT

"Prodáváme zejména naše vlastní výrobky,“ přibližuje Ing. David Pokorný, vedoucí ICT. „Naší tradiční specialitou je Dolská medovina. Dále se intenzivně zabýváme vývojem a výrobou léčiv pro včely.“

V současné době má ústav kolem 60 pracovníků a vlastní více než 1000 včelstev umístěných po celé ČR v šesti lokalitách s různými snůškovými a klimatickými podmínkami. K hospodářství patří dvě plodné vinice a přes 10 hektarů pokusných pozemků. Zdejší vědci řeší řadu výzkumných projektů podporovaných ministerstvy zemědělství, životního prostředí a školství. Ústav spolupracuje se Státní veterinární správou, Českým svazem včelařů a řadou mezinárodních institucí.

HELIOS MEET - mobilní aplikace pro práci odkudkoli

Práce v offline provozu

Snížení chybovosti a zrychlení přenosu dat

Zdejší laboratoře poskytují také komerční služby, jako jsou diagnostika nemocí, analýzy včelích produktů. V neposlední řadě ústav také pořádá specializované kurzy pro včelaře.


Nový systém byla nutnost

Je tedy samozřejmé, že takto náročnou činnost již v dnešní době nelze vykonávat bez pomoci sofistikovaného informačního systému. 

Vlastním impulzem pro změnu byla zpráva o ukončení podpory současné verze systému a nabídka přechodu na novou verzi, která však v tu chvíli nepřinášela potřebné inovace. Namísto přechodu na novější verzi původního systému jsme se však rozhodli pro úplnou výměnu ERP.
David Pokorný vedoucí ICT

Nový systém začalo Asseco implementovat v říjnu 2020 a základní implementace trvala do prosince 2020. Od roku 2021 je v ostrém provozu.

„Implementace nebyla legrace, byl to náš největší ICT projekt za poslední roky,“ vzpomíná David Pokorný. „Znamenal zásah do zaběhnuté práce řady zaměstnanců. Díky jejich každodennímu úsilí překonávat překážky a ochotě se učit, se podařilo přejít na nový systém bez vážných problémů. Úspěch implementace stál na profesionálním, zároveň vstřícném a přátelském přístupu konzultantů a jejich kolegů z Asseco Solutions.“

Po půl roce ostrého provozu mají lidé z Výzkumného ústavu včelařského již dostatek transakčních dat, sestav, tiskových formulářů, automatů a dalších objektů, které jim každý den pomáhají pracovat efektivněji.

„Od školení a vzorových transakcí ve cvičném prostředí až ke zvládnutí každodenních problémů vede dlouhá cesta. Různorodost je v našem podnikání obrovská, a tak jsme mnoho situací řešili až za provozu. Bylo to náročné a oceňuji nasazení všech zúčastněných. Pomoc jsme našli u HELIOS Hotline i u konzultantů, kteří byli ochotni řešit problémy doslova “ve dne v noci”. říká David Pokorný.

Každý měsíc je lepší

Na otázku, zda již nyní lze hodnotit přínosy nového systému , pan Pokorný odpovídá: „Po zahájení ostrého provozu se většina zaběhnutých procesů zpomalila. Některé procesy běžely hladce hned od začátku, např. pokladní prodej. Jiné složitější procesy, zejména účetnictví, jsme ladili delší dobu. S tím, jak docházelo k adopci systému uživateli i k ladění postupů, byly každý měsíc vidět další pokroky. Nakonec jsme se dostali zpět k plynulým procesům, které v některých oblastech předčily původní systém a naplnily naše očekávání."

Podle slov Davida Pokorného vedení ústavu očekává, že přínosy z hlediska úspory času budou zřejmé příští rok, až se vše zcela zaběhne. Významnou úsporu očekává též v oblasti prodeje z detašovaných pracovišť díky zavedení HELIOS MEET a v oblasti vyřizování došlých objednávek díky napojení internetového obchodu a dalších systémů přes HELIOS API.

„Na systému HELIOS navíc oceňujeme, že je otevřený vývojářům,“ dodává Pokorný. „HELIOS API je dostatečně zdokumentováno a obsahuje i SDK balíček s nástroji pro vývojáře. Díky tomu jsme zvládli vyvinout vlastními silami komunikační vrstvu, která zajišťuje výměnu dat mezi HELIOSem a dalšími systémy za využití REST API HELIOSu (eServer).“

A co na to jeho kolegové?

„Názory kolegů se postupně mění s tím, jak se nám HELIOS a související procesy daří postupně optimalizovat,“ konstatuje David Pokorný. „Kolegové díky každodenní práci se systémem získávají cenné zkušenosti a začínají pronikat do jeho útrob, velmi nám pomáhají také pravidelné schůzky s konzultanty dodavatele."

Původní systém, který ve včelařském ústavu fungoval, a systému HELIOS iNuvio se pochopitelně v mnoha ohledech liší. Zatímco původní systém byl velmi efektivní na ruční pořizování dokladů, HELIOS je velmi efektivní pro automatizaci a integraci. „Do budoucna vidím potenciál především v přístupu HELIOSu,“ uzavírá David Pokorný." Přibývá organizací, které preferují automatickou výměnu dat, některé ji dokonce vyžadují. A je zřejmé, že jich bude jen přibývat.“


Inspirujte se u Včelařů

HELIOS iNuvio pomůže i vám. 

HELIOS MEET

Někdy je třeba pracovat nejen v online prostředí, ale i v režimu offline, tím spíše, pokud je vaše podnikání v neustálém pohybu. 

Mobilní aplikace HELIOS MEET pomáhá zaměstnancům Včelařského ústavu využívat pokladního prodeje v terénu na detašovaných pracovištích.

Nahraďte i vy ve své firmě papírový oběh dokladů a usnadněte si práci.

Evidence pošty

Vést si poštovní agendu úplně mimo systém? To už je minulostí.

Díky využití evidence pošty přímo v HELIOS iNuvio využívají ve Včelařském ústavu výhody společného číselníku organizací i možnost generování návazných dokladů bez nutnosti přepisování údajů.

Spojte si vaši poštovní agendu s HELIOS iNuvio a ušetřete si čas i práci.

Mzdy

Oblast, kterou je třeba řídit bezchybně. 

Správa mzdové agendy může být náročná, nicméně se jedná o každoměsíční práci. 

Zaměstnanci Včelařského ústavu ovšam mají pomocníka, který jim tuto problematiku komplexně vyřeší.

Pracujte i vy v systému, který vám administrativu vyřeší na pár kliků. 

Docházka Giriton

Docházkový systém můžete využívat chytře a automatizovaně.

Ve Včelařském ústavu implementovali společně s HELIOS iNuvio i plugin, díky kterému jim odpadá veškeré ruční kopírování dat.

Sledujte, evidujte a vyhodnocujte docházku v reálném čase, na svém mobilním zařízení, tabletu či vašem PC.                                                                       

Zaujalo vás řešení a rádi byste získali více informací?

Zanechte nám svůj kontakt a my se Vám obratem ozveme.

+420 244 104 111