Digitalizace nabírá na rychlosti. Firmy investují miliardy
Ekonomická krize podpořila rozhodnutí řady firem, aby investovaly do digitalizace a nejmodernějších podnikových informačních systémů. I proto segment s ERP řešeními roste, společnosti investují miliardy korun.
V minulém roce už dvě pětiny českých firem, které mají deset a více zaměstnanců, používaly nějakou formu podnikového informačního systému (ERP). U společností, které mají více než 250 zaměstnanců, dosahuje tento podíl téměř 93 procent.
Investice do ERP systémů se pohybovala v průměru od čtvrt milionu korun u malých a středních podniků až po více než 1,2 milionu korun u velkých firem. Vyplývá to z obsáhlé zprávy „Digitalizace podniků 2022“, kterou připravila společnost Asseco Solutions.
„Jde o první český report svého druhu, který analyzuje stav trhu s podnikovými informačními systémy a úroveň digitalizace procesů v podnikatelské sféře“
Miliardový trh, který vytváří tisíce míst
Český trh s ERP systémy měl velikost podle tržeb více než osm miliard korun a vytváří kolem sedmi tisíc pracovních míst. Největší penetraci měly ERP systémy v sektorech velkoobchodu, IT a telekomunikací, nejméně naopak v pohostinských službách a stavebnictví.
Pokud jde o srovnání v rámci celé Evropské unie, Česko patří v používání ERP řešení k průměru. Obsadilo 14. místo z 26 sledovaných zemí, jen těsně za Německem. Ke špičce v tomto parametru patří Belgie a Portugalsko, na chvostu se naopak drží Maďarsko a Rumunsko.
„První pololetí roku 2022 bylo pro malé a střední firmy v podstatě obrazem předchozích dvou let, tedy ve znamení růstu. Ovšem v druhém pololetí nastal zlom a také trh malých a středních firem začal být velmi volatilní, zcela nepředvídatelný, s pohyby nahoru i dolů,“ okomentoval loňský rok Jiří Hub.
„Ke konci roku se míra ekonomické aktivity opět zvedla a pomohla jej zakončit úspěšně, ale toto nemůžeme považovat za trend. Myslím, že rok 2023 bude též bezesporu komplikovaný,“ doplnil.
Investice do ERP systémů firmám pomáhají projít složité období
Také obchodní ředitel Asseco Solutions Michal Andraško zdůraznil, že složité období mohou firmy lépe zvládat, pokud budou investovat do ERP systémů. „Z pohledu obchodních dat se trhu dařilo, bylo znát, že některé segmenty byly nervózní, některé naopak rostly, ale celkově vnímám rok 2022 jako úspěšný,“ uvedl.
Z dat Asseco Solutions vyplývá, že malé a střední firmy investovaly do ERP systémů v průměru 269 tisíc korun a implementace trvala tři až šest měsíců. U velkých firem částka dosáhla 1,2 milionu korun a implementace nových systémů zabrala přibližně jeden rok.
Výrazně roste počet pronájmu licencí, loni to bylo meziročně o 23 procent více. Oproti nákupům přináší uživatelům větší flexibilitu i úspory na pracovní síle z řad IT odborníků.
Produkty HELIOS patří mezi nejpoužívanější systémy na trhu
Mezi nejpoužívanější systémy na českém trhu patří POHODA od STORMWARE, HELIOS od Asseco Solutions a SAP. Klienti se při výběru ERP řešení rozhodují podle uživatelské přívětivosti, bezpečnosti a servisu, nejméně je zajímá vizuální stránka softwaru. Největší motivací pro pořízení a zavedení ERP produktu je vyšší efektivita práce a úspora finančních nákladů.
Pokud se podíváme na nejnovější trend, tedy využívání umělé inteligence nebo machine learningu v těchto podnikových systémech, využívají je jen čtyři procenta z oslovených zástupců firem. To ukazuje na značný růstový potenciál těchto technologií v probíhajícím roce 2023, který pravděpodobně bude pro podnikatelský sektor velice náročný.
Právě digitalizace firemních procesů a řízení spojené s vyšší efektivitou zůstávají jednou z odpovědí na současné ekonomické výzvy, které byznys a podnikatele, ale i veřejný sektor v tomto roce čekají.