Report Digitalizace podniků 2023: Česko je evropskou špičkou v elektronickém sdílení informací
Druhá edice reportu Digitalizace podniků 2023 od Asseco Solutions opět shrnuje vývoj v oblasti ERP systémů na českém trhu a nabízí zajímavá data.
Po pozitivních ohlasech na první ročník reportu Digitalizace podniků 2022 se vedení Asseco Solutions rozhodlo v tom pokračovat a navázat dalším průzkumem. „Rok 2023 nebyl rokem jednoduchým. Po dvou covidových letech šlo už o druhý válečný rok, který s sebou, stejně jako ten první, přinesl silnou inflaci, zvýšené ceny energií a z toho vyplývající významnou nejistotu na trhu,“ zdůraznil CEO a předseda představenstva společnosti Asseco Solutions, a. s. Jiří Hub.
Česká ekonomika se pohybovala na hraně recese, takže se nervozita přelila i na trh podnikových informačních systémů. Zejména to platí pro segment SME, tedy menších a středních firem.
"Jsem přesvědčen, že digitalizace podniků může citelně ulevit na straně zefektivnění procesů. A zcela jistě dokáže zmírnit bolesti, které přináší růst nákladů na energie a nízká nezaměstnanost v České republice".
Digitalizace může překonat bolesti české ekonomiky
„Nervozita z vysokých cen energií, z inflace a následně obrovského tlaku na růst mezd se během roku projevila velkým váháním v oblasti investic,“ vysvětlil Jiří Hub s tím, že právě digitalizace podnikového sektoru a vyšší efektivita firemních procesů mohou zmírnit největší bolesti české ekonomiky – růst nákladů na energie a nedostatek kvalifikované pracovní síly, který se projevuje tlakem na mzdové náklady.
Z reportu o digitalizaci českého byznysu vyplývá, že Česká republika je špičkou v evropském srovnání elektronického sdílení informací. Výměnu dat ve formě webového rozhraní, aplikací, elektronické výměny informací (EDI), smart senzorů nebo v rámci integrovaného informačního systému řízení dodavatelsko-odběratelských řetězců sdílí 38 % všech podniků, které mají více než deset zaměstnanců. Oproti roku 2015 se jedná o dvojnásobný růst. Průměr zemí EU je přitom 25 procent a Česko z evropské sedmadvacítky těsně přeskočilo pouze Slovinsko. Nejvíce elektronické sdílení informací využívá automobilový průmysl – až dvě třetiny firem v tomto sektoru.
Pokles podílu využívání ERP systémů
Poněkud složitější situace panuje ve využívání ERP systémů. Podle Českého statistického úřadu meziročně došlo k překvapivému propadu ve srovnání s rokem 2022. Používání nějaké formy podnikového informačního systému uvádělo před dvěma lety 38 % firem, loni to bylo 29 %.
„Vliv může mít kromě skutečného opuštění ERP u některých podniků také odlišný vzorek vybraných společností a různorodost v chápání pojmů,“ vyplývá z výsledků.
V případě velkých podniků ale ERP využívá devadesát procent firem. Nejvíce jsou tyto systémy používány opět v automobilovém průmyslu, telekomunikacích a sektoru IT. V evropském kontextu patří Česko k podprůměru Evropské unie, využívání ERP systémů hlásí v průměru 43 procent podniků. Špičkou je Dánsko, kde ERP systémy používají dvě třetiny firem.
Za klíčový parametr při výběru informačního systému na stupnici důležitosti 1 až 5 označila většina respondentů jeho bezpečnost s průměrným skóre 4,54. Následovaly uživatelská přívětivost, péče o zákazníka, kompatibilita s dalšími řešeními a flexibilita systému.
Pojem roku: Inteligence
Pokud by měl Jiří Panec, head of product management and R&D, vybrat jedno slovo, které charakterizuje minulý rok, zvolil by „inteligence“.
„Inteligence se stala klíčovým faktorem v mnoha oblastech technologií. Vidíme to například v oblasti umělé inteligence (AI), která se stále více využívá k automatizaci úkolů, ke zlepšování rozhodování a personalizaci uživatelských zkušeností. Inteligence je také nosným prvkem strojového učení (machine learning – ML), umožňujícího počítačům učit se z dat a zlepšovat své výkony v čase,“ vysvětlil s tím, že tento fenomén bude určující pro vývoj technologií a R&D i v letošním roce.
Pro Andreu Kovářovou, která zastává funkci director of business processes and HR, je zase klíčová číslovka osmdesátka. Přesně tolik procent zaměstnanců by mělo být dostatečně angažovanými spolupracovníky, kteří posouvají výkon celé firmy dopředu. „Angažovaný zaměstnanec přichází do práce s pozitivními myšlenkami a nápady, těší se na své kolegy, a hlavně chápe svoji roli a její smysl a význam pro firmu,“ zdůraznila potřebu nabízet kreativní nápady a myšlenky.
Společnost Asseco Solutions, a. s., je největším producentem podnikových informačních systémů na českém a slovenském trhu a v roce 2023 oslavila 33 let od svého vzniku. Softwarová řešení distribuuje i na dalších trzích v rámci střední Evropy.