10 nejčastějších důvodů, proč „nejde používat“ nový systém

U nás se to vždycky dělalo takhle

Optimalizace a co největší automatizace procesů bývá jedním z nejčastějších přínosů nasazení nového ERP systému. Jenže, bohužel. „U nás se to vždycky dělalo takhle,“ je jasným důvodem, proč je nový systém „úplně k ničemu“. Však kdo z vás neslyšel historky o skladnících, co „si nenechají diktovat nějakým systémem, na jaké skladové pozice budou co dávat“. Bohužel, všechny byly patrně pravdivé.

V novém systému chybí moje tlačítko

Podnikový informační systém však není vždy jen zlo. Zlo je obvykle jen ten nový. K tomu starému mají někteří zaměstnanci někdy až intimní vztah. Však kolik z nich v tom starém systému mělo „svoje tlačítko“, které v tom novém bohužel už není, což ovšem samozřejmě znamená, že ho nejde používat…

Ale to tlačítko bylo vždycky vlevo dole

Rozmístění tlačítek je samozřejmě naprosto kriticky významnou funkcí každého ERP systému. Pokud už zákeřný implementační tým, který je dozajista součástí tajného spiknutí, neodstraní „vaše tlačítko“, má často tendenci ho někam přemístit. Co bylo vždycky vlevo dole je náhle vpravo nahoře, a to je fatální problém. Bohužel, nový systém je tím pádem zcela k ničemu.

Kde je moje staré menu?

Až s obdivuhodnou důsledností skalních štamgastů někteří zaměstnanci požadují „svoje staré menu“, a to nejen v restauracích. Pravda, nové systémy HELIOS zrovna na tohle myslely, protože jejich nové uživatelské rozhraní umožňuje si každé menu přizpůsobit plně podle sebe, a to dokonce co se struktury týče. Vystavené faktury si tak bez problémů můžete přidat do kolonky Sklad, kterou si navíc můžete přejmenovat na „Zase nějaká práce“.

Nikdo mě nedonutí, abych o svých klientech zadával cokoliv do systému

Někteří zkušení obchodníci navazují s klienty doslova až rodinně-majetnické vztahy. I když srdce každého manažera určitě poskočí, když vidí, jak jeho podřízení přebírají „ownership“ nad svými pracovními úkoly, při přechodu na nový CRM systém se to mnohdy může stát překážkou. Někteří obchodníci totiž o „svých klientech“ do systému rozhodně nic dávat nebudou. Navíc, když se to u nás vždycky dělalo takhle, že jo…

Nechci, aby někdo neustále věděl, co dělám

Kdo z nás by nechtěl být aspoň na chvíli takový James Bond. Neohrožený tajný agent, o kterém vlastně nikdo pořádně neví, co dělá. Řada firem takového James Bonda už má, někdy ne jednoho. Bohužel, nový podnikový informační systém umí takového Bonda snadno odhalit. Ale na Jamese si nepřijdete! Stačí totiž, když nový systém pro něj nebude možné používat. Ne, ne, na 007 si nepřijdete!

To ten nový systém udělal chybu

Chybovat je lidské. Naštěstí ne však pro (aspoň některé) vaše zaměstnance! To nový systém udělal chybu! Je vlastně až zarážející, kolik renomovaných informačních systémů používaných v desítkách tisíc firem ve finále právě v té vaší udělá svoji první chybu! Asi nějaká smůla, nebo co. No, naštěstí se dá vrátit k tomu, jak to u nás vždycky dělalo.

V novém systému nejdou editovat faktury!!!

Častá fatální chyba profesionálních podnikových informačních systémů spočívá v tom, že jednou zaúčtované faktury prostě najednou nejdou editovat. Jakože cože? Vždyť v Excelu šla změnit celá faktura klidně rok po vystavení, proč to najednou nejde?!? Kdepak, na tomhle selže většina profesionálních systémů.

Já už tam nevidím všechna data!

David Copperfield by se měl co učit, hlavně od nových podnikových informačních systémů ve firmách. Je až zarážející, jak často totiž umí schovávat data. Zatímco v době Excelů a vyměňování si dokumentů e-maily, věděli často všichni zaměstnanci všechno, tak s novým systémem je to všechno pryč. Přitom ve výrobě tak nutně potřebovali vědět, kdy má kdo z účtárny dovolenou! Nejhorší je pak situace s GDPR ready systémy, které, bohužel, produkuje i naše firma. V nich lze totiž nastavovat oprávnění dokonce i na jednotlivé sloupce v tabulkách, a omezit přístup k jednotlivým tiskovým sestavám, takže každý zaměstnanec může v systému vidět už opravdu jen to, co se týká jeho konkrétní pracovní pozice. Prostě nepoužitelné, znáte to…

Teď celé dny musím jen dělat něco s tím novým systémem!

Nový systém je často horší než nevolnictví. Zatímco dříve se faktury, objednávky, žádanky o dovolenou a kdejaké dokumenty v klidu kupily na podatelně, pak někde na stole, a sem tam se nějaký ztratil, nebo ho už po měsíci ani nikdo nepotřeboval, moderní podnikové informační systémy mají elektronické workflow. No a to je problém. Řadě zaměstnanců totiž komplikují trávení jejich pracovní doby, protože jim do systému padají úkoly, systém zároveň umí hlídat termíny pro schvalování a ty nejotravnější z ERP systémů, jako třeba ty naše, vám umí zaslat i notifikaci, a to třeba i na mobil. Takže, když spěchá nějaká objednávka nebo faktura se schválením, rozhodně se neztratí.

Přišly vám některé z výše popsaných případů tak nějak povědomé? Nechcete takhle při implementaci nového ERP systému ve firmě dopadnout? Přečtěte si článek o tom, na co si dát během implementace pozor. A mrkněte třeba na náš nový HELIOS Orange, který si se všemi těmito problémy hravě poradí.