Balíkobot v HELIOSU roste raketovým tempem, loni vyexpedoval na 1,5 milionu zásilek

Na včasném a přesném doručení zboží často závisí úspěch obchodu i to, zda u vás zákazník nakoupí opakovaně. S expedicí zboží je přitom spjata značná míra administrativy, zejména pokud ji navíc outsourcujete. Uživatelé systému HELIOS však mohou využívat službu Balíkobot přímo ze systému. Loni tak vyexpedovali téměř 1,5 milionu balíků a palet.

Co je to Balíkobot

Balíkobot je moderní logistická služba, která šetří čas při expedici zboží s využitím různých externích dopravců. Umožňuje totiž vše vyřešit přímo ze systému HELIOS Orange a HELIOS Green. Navíc bez ohledu na zvoleného dopravce vám Balíkobot nabídne neustálý přehled o pohybu vašich zásilek směrem ke klientům. Jednotlivé zásilky či palety dokáže také opatřit příslušnými štítky.

Balíkobot v HELIOSU

„HELIOS je pro nás významným partnerem již roky a spolupráci stále prohlubujeme. Chválím hlavně implementaci Balíkobotu do HELIOSU. Je provedena na vysoké úrovni, včetně rozsahu dopravců. Právě díky kvalitnímu zpracování používají modul v praxi jak velké, tak i malé firmy,“ říká Martin Šauer, jednatel společnosti Balíkobot. A skutečně, počet uživatelů systému HELIOS, kteří se rozhodli pro Balíkobot, raketově roste. Zatímco v roce 2017, kdy jsme zpřístupnili našim zákazníkům příslušný konektor, službu využilo 33 zákazníků k expedici 204 383 zásilek, o rok později to bylo 90 zákazníků a 819 tisíc zásilek a loni ho už využívalo 140 firem, z nichž každá s Balíkobotem vyexpedovala v průměru přes 10 000 zásilek ročně. V roce 2020 počítáme s dalším, 60% nárůstem počtu firem. Mezi klienty Balíkobotu jsou jak menší firmy, které expedují jen stovky zásilek ročně, tak i větší hráči, jejichž brány opouštějí každý měsíc desítky tisíc zásilek.

Co umí náš konektor na Balíkobot

Uživatelé systémů HELIOS mohou díky konektoru na Balíkobot využívat přímou komunikaci se svými smluvními dopravci. Samozřejmostí je i zachování nasmlouvaných cen mezi klientem a přepravní službou. Konektor aktuálně podporuje 22 různých dopravců s více než 100 službami. Najdete zde balíkové přepravy, paletové přepravy, odběrná místa i možnost expedice do všech zemí Evropské unie.

Aby práce s balíky byla opravdu jednoduchá, je možné vše ovládat jak z HELIOSU, tak i ze čtečky čárových kódů v aplikaci pro mobilní sklad. Tím odpadá jakákoliv ruční práce při evidenci zásilky. Stačí „jedno kliknutí“ a z tiskárny vyjede štítek dle standardů dopravce, který má zásilku doručit, a co je velmi důležité, bez nutnosti editace adresy doručení ze strany expedienta/sklad­níka. Tím odpadají také nedoručené balíčky kvůli špatně zadané adrese, opakovaná doručení, případně i chyby v dobírce. To v důsledku umožňuje udržet si marže na původně předpokládané úrovni.

Odesláním zásilky ovšem celý proces nekončí. Stav zásilky jde sledovat přímo v HELIOSU, a dokonce na něj lze navázat i další aktivity – například lze automaticky odeslat poděkování v případě úspěšného doručení či vyzvat kupujícího k vyzvednutí zásilky. Pokud se ji nepodaří doručit a vrací se zpět k odesílateli, je systém schopen se připravit na následnou kontrolu a opětovné naskladnění.

Jak využila Balíkobot společnost Akinu.cz

Firma Akinu CZ je dodavatelem krmiv pro psy, kočky a jiné domácí mazlíčky. Před zavedením Balíkobotu vychystávali balíčky celkem tři lidé na plný úvazek, kteří také zadávali data do systému dopravců a následně tiskli štítky, které lepili na balíčky. Vše prováděli ručně, což s sebou neslo také určitou chybovost.

Po zavedení Balíkobotu se expedice celkově zrychlila o 25 %. Štítky se nyní tisknou ze čtečky kódů přímo ve skladu. Zásadně se snížila i chybovost a za stejnou dobu jde teď namísto 500 vyexpedovat až 800 balíčků. Všechny jsou navíc ihned dohledatelné přímo v systému HELIOS Orange. Celkově díky konektoru pro Balíkobot firma ušetří 500 000 Kč ročně, přičemž návratnost investice byla do 14 dní.

V době, kdy je nedostatek zaměstnanců a na rychlosti dodání zboží závisí loajalita zákazníka, jsou to pádné argumenty, proč k takovéto automatizaci expedice přistoupit.