Dashboard jako okno do dění ve firmě

Kouzelné zrcadlo, křišťálová koule nebo magická studánka. V pohádkách existuje celá řada nástrojů, které vám na první pohled dají okamžitý přehled o aktuálním dění. I v našich podnikových informačních systémech HELIOS něco takového máme, jmenuje se to Dashboard a používat to můžete i vy!

Co je to Dashboard

Dashboard je přehledové okno, jakási nástěnka, jejíž obsah si může navolit uživatel sám, podle vlastních preferencí. V případě zájmu to může být zároveň to první, co po spuštění systému HELIOS uvidí. Ve světě HELIOSU se objevil už před téměř dvěma lety. Od té doby se zabydlel v celé řadě firem a zvykly si na něj tisíce uživatelů. Jak ale Dashboard využít na maximum a přeměnit ho v okno zobrazující veškeré pro vás podstatné dění ve firmě?

K čemu využívat Dashboard

Dashboard je nástroj, který v sobě dokáže kombinovat na jedné obrazovce celou řadu tzv. widgetů. V nich si můžete nastavit pohledy přesně na ty věci, jež vás zajímají. Důležité je následující:

Zaprvé, Dashboardů je možné mít více. Pro různé typy pohledů si lze nadefinovat různé Dashboardy – třeba na prodeje a situaci v jednotlivých krajích, stavy jednotlivých skladů apod.

Zadruhé, v Dashboardech se využívají tzv. widgety (viz níže), které si můžete různě nakombinovat, a hlavně nakonfigurovat.

Zatřetí, Dashboardy je možné sdílet s ostatními uživateli či skupinami uživatelů. Není problém připravit třeba celofiremní Dashboardy, regionální Dashboardy, Dashboardy pro jednotlivá oddělení či uživatelské role.

A začtvrté, Dashboardy mohou kombinovat widgety s informacemi přímo z vašeho HELIOSU a widgety s informacemi z externích zdrojů – RSS, webu, daňového kalendáře či kurzovního lístku ČNB. Můžete v nich proto mít pohromadě vše, co je důležité k tomu, aby data ze systému získala potřebný kontext.

Díky těmto vlastnostem lze Dashboard proměnit v nástroj, který vám dá velmi rychlý přehled o všem, co potřebujete vědět při rozhodování či hlídání úkolů.

Navolte si správné widgety

Svůj Dashboard si můžete plně přizpůsobit, a to prostřednictvím jednoduchého nástroje, kde rovnou vidíte, jak bude výsledný Dashboard vypadat. V něm si můžete navolit nejen jednotlivé widgety, ale i jejich přesnou velikost a rozložení. A z čeho můžete vybírat?

Za zmínku stojí určitě widget Business intelligence, jenž vám nabídne pohledy z vestavěné cloudové business intelligence. Workflow zobrazí úkoly, které máte vyřešit, anebo třeba seznam lidí z vašeho oddělení, kteří mají zrovna narozeniny. Widget Notifikace přehledně zobrazí veškerá systémová upozornění. Ke každodenní práci přijde vhod widget Poznámky, kam si můžete napsat libovolné krátké textové poznámky, abyste je měli na očích. Řada uživatelů také oceňuje Obrázky, díky nimž si mezi firemní informace můžete vložit třeba fotografii rodiny nebo psa.

Klíčovou roli však hrají widgety přinášející informace z externích zdrojů. RSS Board vám zpřístupní informace z libovolného RSS kanálu, což vám může ušetřit například sledování zpráv. Daňový kalendář oceňují zejména účetní, jimž může snadno připomenout důležitá data. Kurzový lístek ČNB je věrným pomocníkem jak účetních, tak obchodníků, kteří komunikují se zahraničními klienty. A widget Internet, pokud si na něm zvolíte například vyhledávací okno Googlu či Wikipedie, dokáže mnohdy příjemně zkrátit cestu k informacím.

Více Dashboardů víc ví

Jakmile si zvyknete na svůj první Dashboard, doporučujeme nastavit si více Dashboardů pro různé příležitosti. A protože méně je někdy více, přidali jsme do systému HELIOS i možnost omezit si to, které Dashboardy ve svém systému uvidíte. Navíc si můžete také snadno nastavit, který Dashboard se ukáže automaticky po spuštění.

Chcete vědět ještě více? Podívejte se na následující video. Nezapomínejte však, že za čísly jsou opět lidé. Jedna věc je tedy definovat si klíčové ukazatele (KPI), druhá věc je umět je měřit a třetí umět je interpretovat. Dashboardy jsou skvělý nástroj, ale v důsledku nesmíme zapomínat na osobní motivaci a vedení lidí. Bez toho nám totiž žádné KPI k úspěchu nepomohou.