Dopřejte svému ERP systému KPZ

Kolik vás stojí jeden den nefunkčnosti vašeho ERP systému? Většina firem na tuto otázku nezná odpověď. Některé ji však bohužel znají velice přesně. Řešením, jak tomuto zjištění předejít, je pořídit vašemu ERP systému KPZ.

Kvalitní hardware a lidé

Zkratku KPZ mnozí mají spojenou s krabičkou poslední záchrany. My však budeme mluvit o „první záchraně“, tedy o prevenci, abyste poslední záchranu nepotřebovali. Úplným základem je proto kvalitní hardware a kvalitní IT pracovníci.

U hardwaru je třeba maximálně dbát na redundanci klíčových prvků – napájecí zdroje, větráky, síťové karty, případně i více procesorů. To vše je základ spolehlivě fungujícího serveru, se kterým máte šanci atakovat dostupnost na hranici 99,9 % a někdy i více.

Naprostou samozřejmostí je datové úložiště, ať už uvnitř serveru, nebo jako NAS či SAN, které bude využívat RAID pole s prvkem zrcadlení. RAID 5 ani RAID 6 není nutně podmínkou, protože ne každý ERP systém využije zvýšenou rychlost úložiště, ale RAID 1, respektive situace, kdy se obsah jednoho fyzického disku zrcadlí na nejméně jeden další, je nutností.

Stejně důležití jako hardware jsou však i lidé. Bez IT pracovníků, kteří přesně vědí, co dělají a kdy bude co potřeba udělat v budoucnu, si lze opravdu dostupný a spolehlivě fungující podnikový informační systém představit jen stěží.

Pořádná péče

A právě kvalitní pracovníci jsou nezbytní i proto, aby váš hardware i software měly kvalitní péči. Pravidelná správa a údržba se rozhodně netýkají jen podnikového informačního systému. Pečovat musíte o operační systém, databázový server, ale také o firewally a IDS/IPS systémy.

Péči si však žádá i hardware – kontrola teplot, předcházení vzniku některých problémů, pravidelná kontrola zdraví pevných disků, včasná výměna potenciálně vadných komponent atd. V péči o hardware vám může významně pomoci i správně sjednaný servisní plán. NBD on-site neboli oprava do následujícího pracovního dne přímo u vás na místě, by měl být samozřejmostí u veškerého hardwaru, který váš ERP systém využívá. Tedy pokud se nechcete ocitnout v situaci, že ERP systém nefunguje několik dní po sobě, a to jen kvůli i banální technické závadě.

Zálohování dat i napájení

Ohledně zálohování dat existuje jen jedno jednoduché pravidlo – zálohovat, zálohovat, zálohovat. Je třeba to dělat pravidelně, a hlavně správně. Záloha dat by měla být umístěna v jiném technickém zařízení než zdrojová data, v jiné dobře zabezpečené místnosti, ideálně v jiné budově. Zároveň je potřeba zajistit, aby byla aktuální. Záloh dat je vhodné mít také několik, protože se občas může stát, že přijdete o zdrojová data (například kvůli bleskové povodni) a současně se poškodí i datový nosič se zálohou. U záloh dat dbejte na bezpečnost datového nosiče, jak z pohledu například šifrování dat, tak z pohledu toho, kdo a za jakých podmínek má k zálohám fyzický přístup.

Zálohovat je třeba i napájení serverů a datových úložišť, se kterými váš ERP systém pracuje. Potřeba je to ze dvou důvodů – zabráníte tím poškození dat a datových nosičů a v případě, že někdo vyhodí v budově se serverovnou pojistky, vaše výroba, pokladny, servis a podobně mohou fungovat klidně dál.

Co takhle vše outsourcovat?

Připadá vám, že zajistit pro svůj ERP systém KPZ by mohlo být příliš nákladné? Máme pro vás alternativní, a zejména pro menší a střední firmy výrazně levnější řešení. Specializovaný cloud pro provozování systémů HELIOS s názvem ERPORT. Garantuje 99,99% dostupnost, je provozován na území ČR přímo společností Asseco Solutions, využívá moderní výkonné servery a spolehlivé úložiště od společnosti HPE, a hlavně je přímo navržen a provozován výlučně pro provoz systémů HELIOS. Více o něm najdete v tomto článku.