Faktoring je odpovědí na dlouhou dobu splatnosti faktur, říká Adam Šoukal z Platební instituce Roger

Faktury, které jsou dlouhou dobu po splatnosti, trápí řadu firem. Právě tento problém prostřednictvím investorů a partnerů řeší Roger Platba v HELIOS. Díky ní je možné získat 75 procent z celkové fakturované částky už do tří dnů od vystavení faktury a zbylých 25 procent po uhrazení faktury odběratelem. Roger tak za sedm let existence profinancoval faktury za více než 7 miliard korun. Klienty jsou mimo jiné i největší tuzemské e-shopy. 

Podle zakladatele a ředitele Adama Šoukala jde o takový aukční „ebay.com“ (u nás je známější aukro.cz) na faktury. V současnosti je na něm více než 1000 firem a přes 1200 investorů. Popularitě přispělo i Zonky, které veřejnost s podobným konceptem seznámilo prostřednictvím intenzivních marketingových kampaní. 

Západ versus východ

Stále však zaostáváme za některými západními zeměmi. Například ve Spojeném království projde patnáct procent hrubého domácího produktu skrze faktoringové služby. U nás jsou to tři procenta. Na vině je vedle rozdílného vývoje bankovního sektoru i pomalejší digitalizace. Bez té by faktoring nemohl efektivně fungovat. Služba nabízí i ověření bonity plátce, což je klíčové pro investory.

Motivací pro růst může být to, že je stále dlouhá doba splatnosti faktur. Podle Adama Šoukala v tuzemsku od vystavení do splacení uplyne 52 dní. Některé státy jsou na tom mnohem hůř. Například ve Španělsku je průměrná doba úhrady téměř 100 dní.

Budoucnost Rogera 

Právě trhy jižní a jihovýchodní Evropy jsou podle Adama Šoukala cestou pro expanzi Rogera. Trhy západní Evropy jsou již faktoringovými službami saturované. I to byl jeden z důvodů, proč se Adam vrátil z londýnského City, srdce bankovnictví starého kontinentu. 

I o tom Adam mluví ve třetím dílu HELIOS Podcast. Mimo jiné komentuje i to, jaký byl návrat, co se mu nejvíce líbí na brněnské start-upové scéně a jak se v Čechách bydlí jeho anglické manželce. Pos­louchejte nás na Apple PodcastsSpo­tify i Google Podcasts, kde kromě aktuální epizody najdete i předchozí epizody HELIOS Podcastu.