HELIOS Nephrite v otázkách a odpovědích

HELIOS Nephrite je nový podnikový informační systém pro velké společnosti. Dnes jsme se zeptali Lukáše Ontla, našeho vedoucího oddělení inovací a rozvoje produktů, na nejdůležitější otázky o této novince, která bude provázet významnou část českých firem v nadcházejícím desetiletí.

Jak to teď bude s HELIOSEM Green, který cílil na podobnou skupinu firem?

Asseco Solutions chce v horizontu několika let novým systémem HELIOS Nephrite zcela nahradit stávající HELIOS Green a obsáhnout také nové segmenty trhu, zejména společnosti střední velikosti, a stát se v nich významným hráčem. Mnoho středních firem se totiž v rámci škálování svého byznysu chce soustředit i na rozvoj svého informačního systému, což plánujeme využít.

Pro stávající uživatele HELIOSU Green je připravena poměrně snadná cesta migrace ze současného řešení na HELIOS Nephrite. Všechna navázaná řešení i unikátní nastavení jsme schopni v rámci tohoto procesu do nového produktu promítnout. Pro zákazníky se tak jedná o výjimečnou možnost, jak navázat na HELIOS Green novou, výkonnější a z pohledu budoucnosti perspektivnější platformou.

Nabídnete HELIOS Nephrite i v dalších zemích, kde skupina Asseco působí?

Ne. Nadále cílíme na česko-slovenský trh, který je v mnohém specifický, a myslíme si, že pro něj máme ideální řešení a znalostní kapitál. Chceme využít toho, že jsme lokální. Máme místní znalost, místní implementační týmy, místní legislativu vždy mezi prvními a také rozšíření šitá na míru pro místní trh s logistikou, finančními službami apod. To, že jsme lokální, je jedna z našich největších výhod, které si chceme udržet. Dává nám to možnost soustředit veškerou pozornost na specifika místního trhu a podpořit naše firmy v jejich odlišnostech od těch v západní nebo východní Evropě. Na zahraniční trhy cílíme s jinými produkty ze skupiny Asseco Solutions. 

V čem je HELIOS Nephrite odlišný od HELIOSU Green a HELIOSU Orange?

Nově jsme se rozhodli k produktům přistupovat jinak. V podstatě vše, co děláme a implementujeme, máme potvrzeno v rámci rozhovorů a rešerší s našimi zákazníky. Někdy s námětem přijde zákazník, někdy my, vždy ale dbáme na to, aby byla inovace užitečná a někomu skutečně pomohla v jeho práci. Inovace pro inovace není náš styl.

V podstatě každou oblast, kterou moderní ERP systémy řeší, jsme primárně zjednodušovali – ale to neznamená, že by se rozsah záběru nebo schopností snížil, spíše naopak. Naším cílem bylo vytvořit systém moderní a přátelský, který uspokojí ty nejnáročnější zákazníky, a přitom nabídne prostor k revizi často nesmyslných a zdlouhavých interních procesů a postupů.

Zmínil bych například nový koncept komunikačního centra, který bojuje s něčím, co bují téměř v každé firmě – s nesmyslným nárůstem e-mailové komunikace. Vnímám nezbytnost v posunu práce přes webový prohlížeč, proto v HELIOSU Nephrite najdete možnost přístupu přes webový portál. Zaměstnanci tak mohou snadno pracovat kdykoliv a odkudkoliv, třeba z domova. HELIOS Nephrite je možné nabídnout i v cloudu, a tím odpadají starosti a náklady se správou IT infrastruktury. S tím souvisí i kvalitní zabezpečení systému.

Jak je HELIOS Nephrite připraven na život v době koronaviru?

V době covidové se potvrzuje narůstající význam e-commerce, respektive B2B. Jsem přesvědčen, že HELIOS Nephrite tímto směrem postupuje. Nelehká situace okolo koronaviru ukazuje nezbytnost neustálého vylepšování informačních systémů – především lepší podpory týmové spolupráce a automatizace. HELIOS Nephrite proto přichází s komunikačním centrem, které usnadňuje týmovou spolupráci na dálku, s helpdeskem, který dává uživatelům možnost přímé komunikace s IT oddělením a řešení dotazů či požadavků ohledně změn v systému na dálku, i s telemetrií, která automaticky monitoruje chod systému a včas informuje IT oddělení o nutnosti zásahu. Přidali jsme také webový portál pro usnadnění B2B komunikace. Vše dostupné kdykoliv, odkudkoliv a navržené pro provoz s minimálními nároky na lidské zásahy. A když nechcete řešit vlastní IT infrastrukturu, můžete celý systém provozovat z našeho cloudu.

A jak je to s implementacemi a technickou podporou pro HELIOS Nephrite v době covidové?

I přes dnešní situaci realizujeme nejenom podporu u stávajících zákazníků, ale podařilo se nám uzavřít několik nových, velmi zajímavých projektů. Už na začátku koronaviru se všechny vnitřní procesy v naší firmě zrevidovaly tak, abychom mohli pracovat na dálku. Online, na Microsoft Teams, jsme přesunuli všechny meetingy i školení pro zákazníky. Během jara jsme také přijali do firmy řadu nových skvělých kolegů.

Děkujeme za rozhovor.