HELIOS Podcast: O IT řešeních v e-commerce s obchodním ředitelem Saperty Michalem Kašparem

Česko je bezpochyby e-shopovou velmocí. Na tuzemském trhu funguje zhruba čtyřicet tisíc internetových obchodů. Česká e-commerce tak zdatně konkuruje i nadnárodním gigantům.  Kvůli pandemii se k prodeji na internetu navíc přidávají i další firmy. Některé věci se však podle Michala Kašpara na obsazeném trhu promění. Roli budou hrát marketplaces i strojové učení. Michal Kašpar je obchodním ředitelem společnosti Saperta, ale srdcem i duší zůstává stále „ajťákem“. 

To mu jednak umožňuje sledovat a chápat nové trendy, jednak ve firmě potřebují, aby každý člen týmu zvládal více činností. 

Moderní e-shopy nabízejí celou řadu funkcí. Postarají se o databázi zákazníků, vygenerují potřebné faktury, poradí si s objednávkami dopravy apod. Některé firmy, které prodávají pouze online, si s nimi vystačí. Jenže pro mnoho společností je e-shop jen dílčím nástrojem a pro svůj chod potřebují profesionální ERP systém, který řídí i další procesy, včetně obchodu mimo e-shop. E-shop Konektor je profesionální nástroj, který dokáže propojit téměř libovolný e-shop přímo s HELIOSEM Orange. 

Klíčovou roli navíc budou hrát takzvané marketplaces, jako jsou Alza, Mall nebo Amazon. Ty nabízejí jak své produkty, tak výrobky svých partnerů. Řada provozovatelů internetových obchodů je považuje za své konkurenty. Michal Kašpar ale říká, že se na ně lze dívat i jako na partnery, kteří nabízejí unikátní platformu a zákazníky. A E-Shop Konektor se na ně umí napojit. 

Podle Michala Kašpara do e-commerce nakonec promluví i trendy jako strojové učení a umělá inteligence. Je to nevyhnutelné vzhledem k objemu zpracovávaných a získávaných dat z obchodu samotného, z vnějšího světa i z informačních systémů.

Nejnovější díl si můžete poslechnout v aplikacích Apple PodcastsSpo­tify Google Podcasts, kde najdete i předchozí díly HELIOS Podcastu.