Historie podnikových IS VIII: Budoucnost patří maximální automatizaci

Automatizace je už od dob Toyota Production System hlavním motorem rozvoje podnikových informačních systémů. Nejprve zasáhla do výroby, v devadesátých letech s nástupem ERP systémů postupně také do všech ostatních oblastí fungování firem. V budoucnu však půjde ještě mnohem dál. Pojďme společně nahlédnout do blízké budoucnosti.

Předchozí díly:
Historie podnikových IS I: Na začátku byl papír
Historie podnikových IS II: U zrodu všeho stála poválečná Toyota
Historie podnikových IS III: Kterak Čech vymyslel podnikové informační systémy
Historie podnikových IS IV: Když k výrobě přibyl byznys
Historie podnikových IS V: ERP aneb jak Gartner Group vymyslela tajuplnou zkratku
Historie podnikových IS VI: Konec století patřil masivní automatizaci procesů i mimo výrobu
Historie podnikových IS VII: Na přelomu století přišel důraz na frontend

Lidé budou s podnikovým IS pracovat co nejméně

Pamatujete na MRP systémy, které běžely na mainframech, velkých sálových počítačích, a téměř nikdo ze zaměstnanců s nimi nepracoval? Tak budoucnost bude vypadat v podstatě podobně. Velkou část práce totiž zastane už systém sám. Třeba změny v kapacitním plánu výroby v případě, že systém zjistí možný výskyt poruchy stroje a bude muset naplánovat jeho údržbu a odstávku. Nastupující Průmysl 4.0 totiž od základu změní plánování i chod výroby.

Jenže změny se dotknou i nevýrobních modulů. Umělá inteligence přinese systémovou změnu ve fungování všech firem. Strojové učení totiž umožní automatizaci i celé řady dalších rozhodnutí, která je potřeba dnes a denně s využitím podnikových informačních systémů, ale i selského rozumu provádět. Dorazí vám do továrny kamion k vykládce pozdě, takže vrata do skladu, kde měl provádět vykládku, jsou obsazená? Dnes takové rozhodnutí řeší člověk – buď intuitivně, nebo s využitím dat z podnikového informačního systému. V blízké budoucnosti však problém vyřeší systém sám, včetně případného obeslání dalších dopravců pro úpravu logistického plánu či dočasného převelení některých zaměstnanců do skladu. To, co nás v budoucnu čeká, jsou plně autonomní továrny i plně autonomní firmy. Člověk bude vykonávat opravdu jen tu práci, kterou stroj není schopen zastat.

Řadu oblastí, jako například komunikaci se zákazníky, přitom stroje převezmou také. Však naše mobilní telefony za nás již brzy začnou třeba samy vyřizovat například telefonické rezervace, jak nedávno ukázal Google, a chatboti na facebookových stránkách se také velice rychle rozšiřují. V této oblasti jsme zatím v počátcích, ale díky masivnímu rozvoji umělé inteligence mohou velmi rychle dosáhnout úrovně sci-fi filmů. Pamatujete palubní počítač HAL 9000 z Vesmírné odysey?

„Stroje“ si poradí s libovolnými situacemi

Onen „sci-fi aspekt“ se však dostaví i v jiném kontextu. Tak jako HAL 9000 byl de facto dalším členem posádky vesmírné lodi, stane se podnikový informační systém dalším zaměstnancem vaší firmy. Jeho úkolem bude dbát na to, aby vše fungovalo tak, jak má. Bude proto hlídat nejrůznější komplexní souvislosti napříč celou firmou, které lidským zaměstnancům zůstanou skryty.

Třeba HELIOS Orange edice iNUVIO už něco podobného umí teď. Říkáme tomu prediktivní analýza dopadů. Ta třeba může zodpovědné pracovníky upozornit na to, že zákazník XY, kterému jsme před týdnem vystavili fakturu, se dnes objevil v insolvenčním rejstříku, takže nám nemusí za tři týdny zaslat platbu za odebrané zboží, což ovšem způsobí, že na běžném účtu nebude dostatek prostředků k uhrazení našich vlastních závazků. Firmě tak dá celé tři týdny na to, aby mohla celý problém řešit. V budoucnu však budou podobné interakce mnohem častější a jednotlivý kontext a provázanosti si systém bude hledat postupně sám, prostřednictvím strojového učení.

V podnikových IS se objeví sociální aspekt

Podnikové informační systémy se také dočkají posílení sociálního aspektu. Víc hlav víc ví, a tak není namístě si některá data či informace nechávat pro sebe. Zejména v situaci, kdy firmy jsou čím dál častěji řízeny decentralizovaně a k aktivní práci s podnikovým informačním systémem už dávno nemusíte postávat s děrným štítkem ve výpočetní místnosti. Navíc už dnes můžete v novém HELIOS Orange edici iNUVIO diskutovat o libovolných položkách v systému se svými kolegy.

Firmu půjde řídit odkudkoliv

Díky masivnímu nástupu mobilních sítí čtvrté generace a rozvoji moderních notebooků i chytrých telefonů už asi víte, že není zas takový problém dostat se do podnikového informačního systému takřka odkudkoliv. V budoucnu však ono „odkudkoliv“ dostane ještě poněkud posunutý význam.

S rozvojem biometrických identifikačních prvků a chytrých zařízení napříč naším každodenním životem se k vám totiž důležité informace z podnikového informačního systému vyžadující váš zásah dostanou třeba i do vašeho auta či chytré ledničky. Systém vám hlasem například sdělí, co od vás potřebuje, a vy mu v přirozené řeči odpovíte, co má dělat. Je to vlastně totéž, co se děje s lidskými zaměstnanci. Zásadní rozdíl bude v tom, že vše bude dělat stroj sám, bude pracovat s živými daty, nepřehlédne se ani nepřeřekne, a ještě bude schopný vám obratem předložit analýzu dopadů jednotlivých možností vašeho rozhodnutí.

Ještě v první polovině tohoto století bychom se tak bez problémů mohli dočkat rozhovoru s podnikovým informačním systémem typu: „Dobrý den, Marku, omlouvám se, že vás ruším při vašem oblíbeném ranním běhu, ale do firmy dorazila podezřelá faktura na 48 500 Kč bez DPH. Vystavil ji náš pravidelný dodavatel XY, avšak na zboží, které se nenachází v našem skladu a neobsahuje ho ani žádná naše objednávka. S ohledem na to, že se dodavatel XY včera objevil v insolvenčním rejstříku, existuje 78,9% pravděpodobnost, že by se mohlo jednat o pokus neoprávněně z nás vylákat finanční prostředky. A tak, i když je to standardně v gesci vaší podřízené Jarmily, rozhodl jsem se vás o situaci informovat. Jak si přejete rozhodnout?“

Budoucnost podnikových IS patří lidem

Běžné operace s podnikovými informačními systémy tedy v podstatě vymizí. Zejména pak ty rutinní. Zmizí také potřeba neustále kontrolovat, co se děje ve firmě. Na nestandardní věci vás systém upozorní sám, stejně jako vám na požádání připraví pravidelný přehled libovolných ukazatelů, včetně analýzy jejich kontextu, co to přesně znamená pro firmu či vaše cíle. Právě v automatické analýze dopadů, a to i v případě alternativ pro rozhodování, je skryta obrovská přidaná hodnota. Stejně jako v analýze aktuálního dění z živých dat, nejen těch firemních. Máte síť prodejen potravin? V okamžiku, kdy předpověď počasí ukáže očekávaný nárůst teplot a slunečné počasí, zkontroluje systém zásoby zmrzlin na prodejnách a automaticky jich doobjedná přesně takové množství, které je podle statistického modelu možné v daných dnech prodat. Zcela automaticky, pouze s vaším svolením.

Budoucnost podnikových informačních systémů tak vlastně patří lidem. Ti se totiž konečně budou moci věnovat tomu, co je důležité. Přípravy reportů, přepisy dat, ruční výpočty a analýzy, složité hledání kontextu mezi desítkami OLAP kostek, to vše postupně vymizí.