Jaké jsou trendy v IT pro letošní rok

Rok 2020 je počátkem dvacátých let 21. století. Na které technické trendy se můžeme letos těšit a co všechno nám do IT a světa podnikových informačních systémů přinesou? Máme pro vás šest nejžhavějších trendů, jež by vás neměly minout.

Tlak na „zelené“ IT

Ekologie se promítá do stále více oblastí našeho života. V IT už se objevuje několik let. Nejprve se řešila energetická efektivita datových center, poté i napájecích zdrojů počítačů a teď přichází na řadu další trendy. I kvůli nákladům na energie některé firmy přejdou letos do cloudu. „Zelenost“ se však v IT objeví i jinde. Bude se týkat zejména materiálů, ze kterých se vyrábějí počítače a notebooky, ale třeba také přístupu k volbě a obnově hardwarové infrastruktury.

Rozšířená realita v byznysu

Rozšířená realita zažila největší „hype“, když se v roce 2013 objevily na trhu experimentální Google Glass. Ty však vyděsily svět kvůli narušení soukromí a Google je nikdy neuvedl na trh. Jenže mezitím se rozšířená realita vrátila, a to do byznysu. U servisování vojenských letadel se používá běžně už roky, někde se dostává i do nemocnic a nyní si nachází cestu do stále více oblastí každodenního fungování firem. Brzy se s ní budete moci setkat ve skladech, u výrobních linek, u pracovníků maloobchodních prodejen, zkrátka všude, kde to bude dávat smysl a usnadňovat práci.

Transparentnost a dohledatelnost všeho

Ačkoliv GDPR nebylo v ČR ani v řadě dalších zemí EU nijak populární, perfektně zapadlo do dalšího moderního IT trendu. Tím je naprostá transparentnost a dohledatelnost všeho. GDPR nařizuje vést evidenci toho, kdo, kdy a proč přistupoval ke kterým osobním údajům. Faktem je, že přesná evidence a dohledatelnost jednotlivých úkonů nejen v rámci informačních systémů se dostávají do celého IT. S tím souvisí i rozmach identity managementu neboli správy identit a lepší hlídání si přihlašovacích údajů uživateli. Ostatně i v oblasti elektronických identit EU legislativně pokročila, když před dvěma lety představila nařízení eIDAS, které umožnilo používat napříč EU jednotnou elektronickou identitu, což se v ČR pomalu začíná projevovat v čipových občanských průkazech. V blízké budoucnosti půjde tedy přesně dohledat, co, kdy, kde, kdo a třeba i proč v rámci libovolného IT systému dělal.

Umělá inteligence všude, kam se podíváš

Umělou inteligenci dnes najdete všude, kam se podíváte. Chytré telefony, auta, počítače, robotické vysavače, překladače a velice brzy i podnikové informační systémy. Umělá inteligence se v letošním roce ještě mnohem více zabydlí ve všech oblastech naší činnosti, a to zejména tam, kde se setkáte s velkými daty. Díky cloudu je navíc mnohem snazší ji v praxi využít.

Jednotná uživatelská a zákaznická zkušenost

Dalším jednoznačným moderním trendem je tlak na jednotnou zkušenost, a to nejen tu uživatelskou v podobě HTML5 prostředí, kdy na chytrém telefonu, tabletu, notebooku i počítači (v různých prohlížečích) vypadá vše stejně, ale i na tu zákaznickou. Stále větší důraz se bude klást na to, aby zákazník měl stejnou zákaznickou zkušenost online i v prodejně a aby mu libovolný zaměstnanec, se kterým vstoupí do komunikace osobně, po telefonu, mailem nebo třeba na sociálních sítích, nabídl stejnou péči, informovanost i kompetentnost. Zkrátka aby bylo jedno, s kým, kde, kdy a jakými prostředky jedná.

Komunikace M2M

Posledním velkým trendem bude stále větší propojenost a přenos dat mezi stroji, tedy machine-to-machine neboli M2M. „Povídat“ si přitom nebudou jen palubní jednotky mýtného systému s mýtnými branami nebo inteligentní ovládání domácnosti se světly, na což jsme dávno zvyklí, ale třeba domácí spotřebiče a samozřejmě stroje ve výrobě. Právě propojení strojů a všech jejich senzorů s podnikovými informačními systémy a automatizované plánování údržby či odstávek je jedním z hlavních taháků Průmyslu 4.0, který už nezadržitelně klepe na dveře. Komunikace mezi stroji je přitom podmínkou nutnou nejen pro další průmyslovou revoluci, ale také třeba pro nasazení plně autonomních automobilů a celou řadu dalších inovací, které už si umíme představit, dovedli bychom mnoho z nich i realizovat, ale chybí nám k nim třeba konektivita. A ta má přijít ruku v ruce se sítěmi 5G, jež v letošním roce začnou vystrkovat růžky.