Jan Fiala: Zákazníci se v dnešní době hledají snáz než zaměstnanci
V červnu letošního roku k nám do Asseco Solutions nastoupil nový ředitel divize realizace HELIOS Orange. Na starosti má vše, co se týká tohoto informačního systému – od vývoje přes marketing, obchod, realizační týmy až po další směřování HELIOS Orange. Jaký je pohled Jana Fialy na současný svět malých a středních firem v Česku a na Slovensku? A co budoucnost? Máme se připravit na to, že stroje nahradí lidi?
Co jsou vaše hlavní úkoly v nové pozici?
Do Asseco Solutions jsem nastoupil v době, kdy finišovalo uvedení zcela nové generace HELIOS Orange edice iNUVIO. Mé úkoly na nejbližší měsíce jsou tedy v podstatě velmi jednoduché – rozšířit iNUVIO na trhu, získat zcela nové zákazníky a těm stávajícím představit jeho nové funkce a pomoci jim s migrací na novou edici. Mnozí zákazníci se tak se mnou určitě potkají i osobně, třeba na akcích, které pro ně pravidelně pořádáme.
Součástí mé práce je ale starat se také o další rozvoj produktu. Nový HELIOS Orange byl postaven primárně na základě konkrétní poptávky našich zákazníků. Přináší vlastně vše, co si přáli, aby Orange uměl, a shrnuje současné best practices. Jenže ty, stejně jako potřeby našich zákazníků, se v čase mění. Proto teď bude naším úkolem i nadále naslouchat zákazníkům. Budeme doplňovat a rozšiřovat funkcionality HELIOS Orange tak, aby i nadále byl tím nejlepším systémem pro jejich potřeby. Už teď je přitom ve vývoji celá řada novinek a úprav, a to na základě zpětné vazby od našich pilotních zákazníků. Nové verze HELIOS Orange edice iNUVIO budeme uvádět několikrát do roka.
Kde chcete získávat nové zákazníky?
Spousta menších firem dnes ještě stále jede na Excelech a podobných věcech. Je to doslova pole neorané a pro nás zároveň velká příležitost. HELIOS Orange jim totiž může pomoci výrazně zefektivnit práci a kompenzovat tak částečně současný velmi palčivý problém nedostatku pracovní síly. Hodně tu profitujeme i z našich jedenácti partnerských řešení, která jsou na míru připravena firmám například v oblasti výroby, logistiky nebo třeba pro e-shopy. Právě tato partnerská řešení často dokážou přesvědčit i menší firmy, které už třeba i nějaký ten úzce specializovaný, třeba účetní systém mají, o výhodách profesionálního modulárního podnikového informačního systému, který s nimi dokáže růst dalších třeba i deset až patnáct let.
Navíc HELIOS Orange stále častěji zajímá i ty firmy, které už používají nějaký, rozsahem funkcionalit obdobný komplexní informační systém, ale nejsou s ním z nějakého důvodu spokojeny. Na nový HELIOS Orange přitom přecházejí i uživatelé nadnárodních systémů, jako je Navision. Dokáže jim totiž nabídnout všechny potřebné funkce, skvělý poměr cena/výkon a navrch třeba vestavěné business intelligence pro všechny uživatele.
TIP: Přečtěte si článek o hlavních inovacích v HELIOS Orange.
Jaké vnímáte trendy v segmentu malých a středních firem? Co nás čeká v horizontu dalších pěti let?
V současné době se potýkají snad všechny firmy v Česku a na Slovensku, dlužno dodat, že včetně té naší, s nedostatkem pracovních sil. Nacházíme se často v paradoxní situaci, kdy se hledají snáz zákazníci než zaměstnanci. Řada firem by dnes hravě dokázala získat více zákazníků nebo zakázek, ale nejsou lidi, kteří by na nich pracovali. Trendem číslo jedna, který jsme naplno promítli i do nového HELIOS Orange, je tak maximální zjednodušování lidské práce, oběhu a schvalování dokumentů a pokud možno úplné odstranění rutiny. Rutinní činnost vede k pocitům nenaplnění, k chybovosti a mnohem hůř se na tyto pracovní pozice hledají zaměstnanci. A je přitom jedno, jestli jde o práci u výrobního pásu, nebo třeba o ruční přepisování dat z formulářů do informačního systému. Současný směr vývoje je tedy jasný – pokud něco jde automatizovat, je třeba to co nejdříve učinit.
Dalším trendem, který dnes vidíme, je i to, že firmy jsou mnohem ochotnější přijímat pracovníky bez předchozí praxe pro danou pozici a samy si je zaškolit. To ovšem může vést k tomu, že tito zaměstnanci neumí ještě dohlédnout všechny důsledky některých činností či rozhodnutí, protože nemají třeba ještě dobře zažité všechny procesy, postupy a jejich vzájemnou provázanost. I tohle ale umí nový HELIOS Orange pomoci vyřešit. Jeho nový modul Analytik dokáže poznat, že se děje něco nestandardního, a informovat uživatele o tom, jaké jsou možné důsledky. Stále důležitější roli hraje také srozumitelné a přizpůsobitelné uživatelské rozhraní informačního systému nebo třeba možnost přidat přímo do něj konkrétní instrukce pro jednotlivé formuláře, což výrazně urychluje zapojení nových zaměstnanců do pracovního procesu.
V posledních dvou letech stále častěji slýcháme informace o tom, že stroje už v zaměstnání brzy nahradí lidi. Jak to vidíte vy?
Já si osobně nemyslím, že by to mělo být tak, že stroje začnou razantně nahrazovat lidi, aspoň tedy ne v příštích pěti letech. Mnohem častěji však bude docházet k tomu, že stroje a lidé budou spolupracovat. Tak jak se to ostatně už teď děje třeba ve výrobě. Stroje převezmou rutinní činnost a lidé na ně budou jen dohlížet a dělat všechno to ostatní, co vyžaduje logické myšlení, kreativitu, kde je vysoký stupeň variability.
Určitě se také v mnohem větší míře dočkáme spolupráce mezi různými ERP systémy, elektronických workflow dokumentů i procesů v oblasti schvalování a řízení či elektronické výměny dat mezi systémy. Už dnes tohle najdeme v celé řadě firem, za pár let to však bude standard všude. Ruční přepisování dat a přenášení dokumentů je dnes už příliš drahý luxus.
A co nějaké technologické změny pro příštích pět deset let?
V oblasti technologií vnímám v segmentu malých a středních firem dva hlavní trendy. Tím prvním je jednoznačně cloud. Nemalé procento firem využívajících HELIOS Orange ho dnes má k dispozici v cloudu, v rámci našeho řešení ERPORT. Migraci do cloudu teď nahrává i nová edice iNUVIO s integrovaným modulem pro BI, který běží výlučně v cloudu. Přesto velká část malých a středních firem dnes stále spoléhá na vlastní infrastrukturu a vlastního ajťáka. Jenže řada z nich pomalu zjišťuje, že ani pak nemají IT tak úplně ve svých rukou. Co když náš IT administrátor bude nemocný? Co když nepřijde? Co když dá výpověď? Všechny tyhle starosti s přechodem na cloud odpadají. I proto se pro něj rozhoduje stále více firem v tomto segmentu, a to zdaleka nejen v oblasti podnikových informačních systémů.
Tím druhým trendem je pak Průmysl 4.0. Česko je průmyslová země a ostatně i HELIOS Orange má velkou část zákaznické báze z oblasti výrobních podniků. Já jsem několik let své kariéry strávil v oblasti medicínských přístrojů. Pamatuji si, jak velkou revoluci představovalo, když některé do té doby analogové přístroje byly nahrazené digitálními, které najednou začaly nabízet vzdálenou diagnostiku, vzdálené ovládání či elektronickou výměnu dat. Dnes na prahu podobných změn stojí výrobní stroje. A ten posun bude obrovský. Pokud tedy firmy a jejich podnikové informační systémy dokážou naplno využít všech výhod, které to přináší.
Děkujeme za rozhovor.
Ing. Jan Fiala (narozen 1971) zastává pozici ředitele divize realizace HELIOS Orange. Jeho předcházejícím působištěm byla společnost Radium, kde pracoval od roku 2016 na pozici výkonného ředitele se specializací IT a SW na zakázku. Před nástupem do této společnosti získával Jan Fiala manažerské zkušenosti například ve společnostech Hill-Rom, KaVo, Philips a dalších významných firmách.