Jan Mrvík: Z nástupu v době koronaviru jsem měl hlavu jak pátrací balon

Jan Mrvík už tři čtvrtě roku zastává pozici vedoucího týmu přímého prodeje HELIOS Orange. Do naší společnosti nastupoval v říjnu 2020, během podzimního lockdownu. Popovídali jsme si s ním o jedné naší specialitě, kterou máme přichystanou pro nováčky – o adaptačním programu.

Jaké to pro vás bylo nastupovat v době lockdownu?

Na pozici vedoucího týmu přímého prodeje HELIOS Orange jsem nastoupil v říjnu 2020, tedy v době, kdy se vše začalo radikálně zpřísňovat. Pro mě bylo ale zásadnější, že jsem se ve svém profesním životě po bezmála sedmi letech posunul do nové společnosti. Předtím jsem působil jako výkonný ředitel firmy zabývající se EDI. Koronavirus nekoronavirus, uvědomil jsem si, že teď vše začíná vlastně od nuly, od začátku. 

Jak vypadal váš nový začátek?

Od prvního dne jsem se jako každý nováček v Asseco Solutions stal součástí adaptačního programu. Jeho délka je od tří do šesti měsíců podle pozice. Pro každou etapu jsou definovány jasné cíle a očekávání, které je potřeba splnit. Kdo projde, stane se součástí týmu Asseco Solutions. Svůj adaptační program jsem dokončil relativně nedávno, což mi umožňuje se za ním teď s odstupem času ohlédnout. Považuji za skvělé, že v naší firmě něco takového pro nováčky máme, obzvláště v době, kdy nabíráme nové lidi téměř na všechny pozice a kdy kvůli lockdownům pracujeme hodně na dálku.

Co takového účastníka adaptačního programu vlastně čeká?

Cílem adaptačního programu je, aby nováček co nejlépe poznal celou firmu, její produkty, a hlavně lidi v ní. Když jsem se poprvé přihlásil do své e-mailové schránky, hned na mě vyskočila první várka e-mailů. Povětšinou to byly právě pozvánky na jednotlivé adaptační schůzky s kolegy z různých oddělení a týmů, které jsou součástí programu. Ten krok za krokem každého nováčka efektivně seznamuje s klíčovými kolegy a týmy, se kterými se bude po dokončení adaptačního programu pravidelně setkávat a s nimiž bude spolupracovat.

Můj první pocit byl asi podobný jako u jiných nováčků – měl jsem hlavu jako pátrací balon a obavu, abych žádnou schůzku nebo klíčovou informaci neminul. Lidé v Asseco Solutions totiž fungují jako dobře sehraný tým, do kterého jsem chtěl zapadnout. Dával jsem si tedy hodně záležet na tom, abych přišel vždycky včas a připravený, abych neplýtval časem celého týmu a nezdržoval ho. 

Jak dlouho trvalo, než jste se vlastně na novou firmu i svoji pozici adaptoval?

Než se z velkého pátracího balonu, který jsem měl v prvních týdnech v hlavě, složila skládačka fungování Asseco Solutions, trvalo to jen pár týdnů. Celou adaptaci s odstupem času vnímám jako podanou pomocnou ruku při nastoupení do rozjetého vlaku. Její kouzlo je ve vytvoření mapy s pevnými body při nástupu nováčka do společnosti. Ta mu pak pomůže se rychle zorientovat. Byla to nesmírně cenná zkušenost, protože mi pomohla pochopit nejen to, jak funguje celá firma a její procesy, ale i lidé v ní. 

Dnes jste v pozici toho, kdo podobné adaptační programy společně s personálním oddělením připravuje pro své lidi. Jaké to pro vás je?

Zatím jsem připravil první adaptační programy pro nové členy našeho obchodního týmu. Při jejich přípravě jsem si ale uvědomil, že moje vlastní adaptace ještě neskončila. Ba naopak, posunula se do další etapy. Etapy, kdy můj vlastní adaptační program sice papírově už před pár měsíci skončil, ale kdy se teď teprve stávám plnohodnotnou součástí celého dobře fungujícího týmu. Kdy i já už umím nabídnout pomocnou ruku novým kolegům, stejně jako loni v říjnu byla nabídnuta mně.