Marketplaces – co jsou zač a proč dobývají svět e-commerce?

Na největších světových takzvaných marketplaces se v roce 2020 prodalo zboží v přepočtu za 59,5 bilionu korun. Prodeje na těchto tržištích představovaly podle analýzy Digital Commerce 360 dokonce 62 % veškerého světového online prodeje. Rok předtím to přitom bylo 50 % a výhledově se minimálně na příštích pět let předpovídá podobně prudký nárůst. 

Co jsou to marketplaces?

Nakupovali nebo prodávali jste někdy na Amazonu, na eBayi nebo na AliExpressu? Tak to už marketplaces neboli online tržiště znáte. Jedná se o platformy, které na jednom místě sdružují produkty jiných obchodů a e-shopů. 

Samotné tržiště přitom toto zboží od obchodníků nenakupuje ani nepřeprodává, nejedná se o klasický dodavatelský vztah. Marketplaces slouží spíše jako výkladní skříň, která zprostředkovává kontakt mezi nakupujícím a prodávajícím.

Online tržiště definují především dvě vlastnosti:

  • Působí na něm mnoho prodávajících i nakupujících, kteří přes danou stránku obchodují.
  • Nakupující mohou celý nákup dokončit, aniž by opustili stránku či aplikaci.

To znamená, že za marketplaces nemůžeme označit srovnávače zboží, které sice „vystavují“ produkty mnoha různých prodávajících, ale samotný obchod se na těchto stránkách neuskutečňuje. Některé srovnávače už ale k trendu online tržiště směřují – u nás například Heureka. V Česku do modelu marketplaces ovšem investují už i další hráči jako Alza.cz, Mall.cz, ZOOT nebo Pilulka.cz.

Ve srovnání se světem jsme v online tržištích v začátcích po stránce prodeje i nákupů. Mezi největší světové marketplaces patří kromě výše zmiňovaných také Wish, Rakuten, čínský TaoBao, JD.com, Etsy, americké Walmart a Target, polské Allegro, z oblasti módy Zalando nebo ASOS.

Marketplace jako další stupeň vývoje největších e-shopů

Prudký růst marketplaces byl trendem už v roce 2020, kdy se o něm kolegové z oXyShopu zmiňovali v článku o nejvýraznějších trendech v e-commerce pro rok 2020. V něm uvádějí i nejběžnější proces jejich vzniku, kdy online tržiště často vznikají z největších a nejznámějších e-shopů v lokalitě. 

Ty totiž dokážou využít silného brandu a poptávky stávajících zákazníků k tomu, aby jim nabídly nové produktové portfolio bez obvyklých nákladů. Nelze totiž donekonečna vkládat více peněz do skladu a logistiky, přesto je pro velké hráče nutné rozšiřovat nabídku. Model marketplace jim umožňuje zboží prodat a zároveň ho nekoupit, případně ho koupit, ale zaplatit až ve chvíli, kdy se prodá.

Znamená vznik marketplaces a rostoucí trend konsolidace trhu konec pro malé e-shopy? Tomuto tématu se ve své přednášce věnuje Jenda Perla.

Marketplaces a HELIOS Orange

Společně s našimi integračními partnery připravujeme pro zákazníky podporu i v našich produktech, abychom vám usnadnili elektronickou výměnu dat mezi dodavateli do marketplaces a provozovateli těchto online tržišť.

Aby naše podpora mohla být cílená, chtěli bychom znát i názor našich zákazníků. Budeme tedy rádi, když vyplníte náš dotazník, který je pro vás k dispozici zde.